Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urbanizacja Łodzi. Jak zmieni się miasto do 2050r.?

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński
Władze Łodzi przygotowują się do nowej koncepcji zagospodarowania przestrzennego miasta. Dokument zadecyduje o urbanizacji miasta do 2050 r.

Łodzianie mogą zgłaszać uwagi i propozycje do projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To jeden z najważniejszych dokumentów urbanistycznych. Ma obowiązywać do 2050 r. Stanie się podstawą dla uchwalania planów miejscowych. Będzie bazą ustaleń, gdzie znajdą się tereny mieszkaniowe, przemysłowe i jak poprowadzić arterie komunikacyjne.

Projekt studium został wyłożony do wglądu w poniedziałek. Można zapoznać się z nim do 15 września. Uwagi można składać do 9 października. Ostateczną wersję studium uchwalą radni pod koniec roku.

**Zobacz też:

Budowa ulicy Nowowęglowej w Łodzi. Do prac zgłosiły się cztery firmy

**

- To jeden z najważniejszych projektów w rozwoju miasta, bo decyduje o tym, jak ma zmieniać się do 2050 r., a nie w najbliższych latach - mówi wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki. - Ważne, aby łodzianie włączyli się w proces tworzenia studium i zgłaszali swoje uwagi. Gdy studium zostanie uchwalone, to nie będziemy mogli kształtować przestrzeni miasta wedle oczekiwań mieszkańców.

Jedną z najciekawszych propozycji zapisanych w projekcie studium jest zagospodarowanie Brusa. Olbrzymi teren miasto wykupiło w 2009 r. od Agencji Mienia Wojskowego za 70 mln zł. Planów zagospodarowania było wiele. Mówiło się nawet o budowie toru Formuły 1.

- Nasz pomysł, to przeznaczenie części terenów pod zabudowę rezydencką, czyli działki powyżej 2 tys. mkw. Chcemy tam przyciągnąć osoby, które budują się poza Łodzią i tam zostawiają podatki. Z pieniędzy za działki na Brusie wybudujemy na pozostałym obszarze atrakcyjne przestrzenie zielone.

Off Piotrkowska Center: Ruszyła budowa nowoczesnego biurowca

Projekt studium został podzielony na dwie części: dotyczącą zabudowy i układu komunikacyjnego. Zabudowa składać się będzie z trzech stref: wielkomiejskiej w centrum, ogólnomiejskiej i terenów wyłączonych spod zabudowy. Pierwsza strefa ma elementy restrykcyjne, gdzie nie można zmieniać zabudowy, kolejna z wariantami przekształceń i ostatnia wymagająca nowych obiektów wysokiej jakości. W strefie ogólnomiejskiej będzie dużo konfliktów zabudowy mieszkaniowej i przemysłu i te problemy trzeba w studium rozstrzygnąć. Ostatni teren ma powstrzymać nową zabudowę i późniejsze dociągnięcie rur wodociągowych na opłotki miasta.

Część komunikacyjna zakłada dwie obwodnice: wewnętrzną i zewnętrzną. Wewnętrzna prowadzona osią ul.: Kopcińskiego, Inflanckiej, Karskiego, al. Politechniki, Paderewskiego wymaga rozbudowy ul. Karskiego, aby wpiąć ją do Zgierskiej, a na południu przez ul. Żeligowskiego do al. Politechniki. Zewnętrzna obwodnica to ul. Nowokonstytucyjna i Nowośląska połączona z al. Włókniarzy i ul. Inflancką. Północny odcinek Nowokonstytucyjnej wpisano jako inwestycyjny priorytet do 2030 r.

URBANIZUJMY ŁÓDŹ
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Łodzi zostało wyłożone do wglądu w poniedziałek. Z jego treścią można zapoznać się do 15 września, zaś do 9 października można składać wnioski. Później uwagi będą analizowane przez władze miasta, a pod koniec roku studium w ostatecznej formie uchwali Rada Miejska w Łodzi.

Projekt studium można dokładnie przejrzeć w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przy ul. Wileńskiej 53/55 przez cały okres wyłożenia w godz. 9 - 16. Studium będzie wyłożone też w Łódzkim Centrum Kontaktu z Mieszkańcami w pasażu Schillera od 1 sierpnia do 15 września w godz. 13 - 17. 21 sierpnia Studium będzie wyłożone w BOK „Rondo” przy Limanowskiego 166 w godz. 10 - 18, w SP 181 przy ul. Plater 28/32 w godz. 10 - 18, w SP 139 przy ul. Giewont 28 w godz. 8 - 16, w SP 34 przy ul. Ćwiklińskiej 9 w godz. 10 - 18 i w Gimnazjum nr 28 przy ul. Dubois 7/9 w godz. 10 - 18.

Zaplanowane zostały dwie debaty publiczne dla mieszkańców poświęcone studium.

6 września od godz. 15 ma odbyć się debata o zagadnieniach struktury funkcjonalno-przestrzennej miasta, natomiast 7 września od godz. 15 o układzie komunikacyjnym Łodzi. Obie debaty mają być przeprowadzone w Małej Sali Obrad UMŁ przy Piotrkowskiej 104.

Można składać uwagi do studium do 9 października pisemnie na adres MPU lub mejlem [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki