Urlop rodzicielski 2013: Mamy urlop, ale mamy go nie chcą

  Urlop rodzicielski 2013: Mamy urlop, ale mamy go nie chcą

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Urlop macierzyński 2013. Wielka batalia o urlop rodzicielski dla dzieci pierwszego kwartału 2013 roku zakończyła się sukcesem. Głodówki, manifestacje, zbieranie podpisów - to tylko niektóre z narzędzi, jakie wykorzystano w kampanii. Rząd PO i PSL ugiął się pod presją i nowe przepisy, wprowadzające urlop macierzyński 2013 weszły w życie 17 czerwca. Dzięki zmianie, zamiast dotychczasowych 24 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego, wszyscy rodzice dzieci urodzonych w tym roku mają 52 tygodnie płatnego urlopu, czyli pełny rok.
  Urlop Tacierzyński

  Urlop Tacierzyński ©Greta Suchan

  Urlop macierzyński 2013 czyli rewolucja? Tak, ale tylko na papierze. Choć zaoferowano rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w tym roku zostanie w domu aż do czasu, gdy ich pociecha skończy rok, chęć skorzystania z tej opcji deklaruje zaledwie 30 proc. matek. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań domu badawczego Millward Brown. Co więcej, te, które decydują się na urlop rodzicielski, mimo takiej możliwości nie zamierzają się nim dzielić z partnerami. Zaledwie 4 proc. matek oraz 10 proc. kobiet w ciąży zadeklarowało taką gotowość.

  - Wcale nie dziwią mnie takie wyniki - mówi Katarzyna Domogalska z Łaz. Spodziewa się dziecka w sierpniu i gdyby nie czasowa umowa o pracę, nie zdecydowałaby się na 52 tygodnie płatnego urlopu rodzicielskiego.


  - Bo to rozwiązanie tak naprawdę jest dobre jedynie dla kobiet w takiej sytuacji jak ja. W marcu kończy mi się umowa o pracę, bez gwarancji jej przedłużenia. Biorąc urlop rodzicielski mam pewność, że przez rok będę otrzymywać 80 proc. pensji. To darowane przez państwo pieniądze, na utratę których nie mogę sobie pozwolić - mówi i zaraz dodaje, że gdyby miała umowę na czas nieokreślony, wróciłaby do pracy bez zbędnej zwłoki, rezygnując ze świadczenia.

  Niewiele jest matek, które w czerwcu wystąpiły do ZUS o pełny, 52-tygodniowy urlop do opieki nad dzieckiem. Nadal najczęściej wybieraną formą opieki nad nowo narodzonym dzieckiem jest bowiem urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński.

  URLOP MACIERZYŃSKI 2013 - ZOBACZ NOWE ZASADY [PORADNIK]

  - Dotychczas zanotowaliśmy zaledwie jeden prURLOP MACIERZYŃSKI 2013 - NOWE ZASADY [ZOBACZ]zypadek wniosku o pełny wymiar urlopu - przyznaje Maciej Wroński, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zabrzu.

  Jednocześnie w czerwcu do zabrzańskiego ZUS wpłynęło około 200 wniosków o urlopy macierzyńskie. Co ciekawe, autorkami wszystkich tych wniosków były mamy, które urodziły swoje pociechy w pierwszym i drugim kwartale 2013 roku. A więc przede wszystkim te panie, które walczyły o roczne urlopy, a teraz z nich nie korzystają. Joanna Biniecka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Sosnowcu mówi, że część wniosków o urlopy w tej chwili wpływa do zakładów pracy, a nie bezpośrednio do ZUS, bo w naszym regionie sporo jest dużych firm, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób i same wypłacają zasiłki.

  - O tym, ile matek zdecydowało się na roczne urlopy dowiemy się po wypłacie pierwszych zasiłków - mówi Biniecka. A Wroński dodaje, że w Zabrzu ilość złożonych wniosków nie była zaskakująca - tylu się spodziewali.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo M1Q walczyły o prawo wyboru!

  M1Q (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 8

  Walczyłyśmy o to aby nasze dzieci były objęte takimi samymi prawami, jak pozostałe kwartały, aby rodzice mieli takie same możliwości wyboru. A jeśli tak mało mam decyduje się na roczne urlopy to...rozwiń całość

  Walczyłyśmy o to aby nasze dzieci były objęte takimi samymi prawami, jak pozostałe kwartały, aby rodzice mieli takie same możliwości wyboru. A jeśli tak mało mam decyduje się na roczne urlopy to tylko dlatego, że boją się stracić pracę, a polska mentalność nie dorosła do tego, aby ojcowie przejmowali obowiązki mam i korzystali z tego urlopu, a przecież z 52 tygodni mają prawo do aż 38.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a KTORY sHEFF

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 62

  cHECAee URLOpu nyeWOLNICY.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a KTORY sHEFF

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 38

  cHECAee URLOpu nyeWOLNICY.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo