Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop rodzicielski 2013: Mamy urlop, ale mamy go nie chcą

Sławomir Cichy
Urlop Tacierzyński
Urlop Tacierzyński Greta Suchan
Urlop macierzyński 2013. Wielka batalia o urlop rodzicielski dla dzieci pierwszego kwartału 2013 roku zakończyła się sukcesem. Głodówki, manifestacje, zbieranie podpisów - to tylko niektóre z narzędzi, jakie wykorzystano w kampanii. Rząd PO i PSL ugiął się pod presją i nowe przepisy, wprowadzające urlop macierzyński 2013 weszły w życie 17 czerwca. Dzięki zmianie, zamiast dotychczasowych 24 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego, wszyscy rodzice dzieci urodzonych w tym roku mają 52 tygodnie płatnego urlopu, czyli pełny rok.

Urlop macierzyński 2013 czyli rewolucja? Tak, ale tylko na papierze. Choć zaoferowano rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w tym roku zostanie w domu aż do czasu, gdy ich pociecha skończy rok, chęć skorzystania z tej opcji deklaruje zaledwie 30 proc. matek. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań domu badawczego Millward Brown. Co więcej, te, które decydują się na urlop rodzicielski, mimo takiej możliwości nie zamierzają się nim dzielić z partnerami. Zaledwie 4 proc. matek oraz 10 proc. kobiet w ciąży zadeklarowało taką gotowość.

- Wcale nie dziwią mnie takie wyniki - mówi Katarzyna Domogalska z Łaz. Spodziewa się dziecka w sierpniu i gdyby nie czasowa umowa o pracę, nie zdecydowałaby się na 52 tygodnie płatnego urlopu rodzicielskiego.

- Bo to rozwiązanie tak naprawdę jest dobre jedynie dla kobiet w takiej sytuacji jak ja. W marcu kończy mi się umowa o pracę, bez gwarancji jej przedłużenia. Biorąc urlop rodzicielski mam pewność, że przez rok będę otrzymywać 80 proc. pensji. To darowane przez państwo pieniądze, na utratę których nie mogę sobie pozwolić - mówi i zaraz dodaje, że gdyby miała umowę na czas nieokreślony, wróciłaby do pracy bez zbędnej zwłoki, rezygnując ze świadczenia.

Niewiele jest matek, które w czerwcu wystąpiły do ZUS o pełny, 52-tygodniowy urlop do opieki nad dzieckiem. Nadal najczęściej wybieraną formą opieki nad nowo narodzonym dzieckiem jest bowiem urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński.

URLOP MACIERZYŃSKI 2013 - ZOBACZ NOWE ZASADY [PORADNIK]

- Dotychczas zanotowaliśmy zaledwie jeden pr

URLOP MACIERZYŃSKI 2013 - NOWE ZASADY [ZOBACZ]

zypadek wniosku o pełny wymiar urlopu - przyznaje Maciej Wroński, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zabrzu.

Jednocześnie w czerwcu do zabrzańskiego ZUS wpłynęło około 200 wniosków o urlopy macierzyńskie. Co ciekawe, autorkami wszystkich tych wniosków były mamy, które urodziły swoje pociechy w pierwszym i drugim kwartale 2013 roku. A więc przede wszystkim te panie, które walczyły o roczne urlopy, a teraz z nich nie korzystają. Joanna Biniecka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Sosnowcu mówi, że część wniosków o urlopy w tej chwili wpływa do zakładów pracy, a nie bezpośrednio do ZUS, bo w naszym regionie sporo jest dużych firm, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób i same wypłacają zasiłki.

- O tym, ile matek zdecydowało się na roczne urlopy dowiemy się po wypłacie pierwszych zasiłków - mówi Biniecka. A Wroński dodaje, że w Zabrzu ilość złożonych wniosków nie była zaskakująca - tylu się spodziewali.
Powód braku popularności urlopu rodzicielskiego wydaje się oczywisty. Jak nie wiadomo o co chodzi, to zwykle chodzi o pieniądze. Przypomnijmy zatem, że zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje - mówiąc w uproszczeniu - w wysokości 100 proc. pobieranej pensji, a za okres urlopu rodzicielskiego jedynie 60 proc. jej wysokości. Jeżeli pracownica nie później niż 14 dni po porodzie wystąpi o udzielenie jej wszystkich rodzajów urlopu od macierzyńskiego, poprzez dodatkowy macierzyński, skończywszy na rodzicielskim, to wówczas zasiłek za okresy wszystkich tych urlopów będzie wynosił 80 proc. pensji otrzymywanej przed urlopem.

Reformę postrzegam jako sukces

Dr Agnieszka Turska -Kawa politolog i psycholog z Uniwersytetu Śląskiego.
Co trzecia matka i ponad połowa ciężarnych deklaruje w badaniach domu badawczego Millward Brown chęć skorzystania z 52-tygodniowego urlopu na wychowanie dziecka, co osobiście postrzegam jako sukces reformy. Proszę zauważyć, że jest to sytuacja zupełnie nowa z punktu widzenia społecznego i zawodowego funkcjonowania kobiet, która wiąże się z wieloma niejasnościami, m.in. z obawami dotyczącymi tego, jak zachowa się pracodawca czy tymi, związanymi z powrotem na rynek pracy po długotrwałej przerwie zawodowej. Co więcej, w sytuacji, gdzie coraz większa ilość osób pracuje na umowy czasowo określone to tym bardziej wynik przedstawionych badań dowodzi ważności wartości rodzinnych.

Z pewnością o sukcesie czy porażce reformy będziemy mogli coś więcej powiedzieć dopiero za kilka lat, kiedy zobaczymy jak rzeczywiście ona funkcjonuje.

Urlop po urlopie i kolejny urlop...

Rodzice po narodzinach dziecka mają do dyspozycji cztery rodzaje urlopów: macierzyński, dodatkowy macierzyński, rodzicielski i wychowawczy.

Matka, nie później niż 14 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim całego urlopu rodzicielskiego, co łącznie daje 52 tygodnie płatnej przez państwo opieki nad dzieckiem, czyli do ukończenia przez nie pierwszego roku życia. CIS



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
*Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
*Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
*Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!