Urlop szkoleniowy - ile dni wolnego przysługuje pracownikowi w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Ile jest płatny taki urlop?

Maciej Mituła
Maciej Mituła
unsplash
Udostępnij:
Pracownik, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe może liczyć na szereg uprawnień, które z pewnością ułatwią zdobywanie wiedzy. Jednym z takich przywilejów jest urlop szkoleniowy, który może być udzielony nawet na 21 dni.

Przepisy dotyczące kwalifikacji zawodowych pracowników uregulowane są w Rozdziale III Działu IV "Obowiązki pracodawcy i pracownika" Kodeksu Pracy.

Zgodnie z art. 103(1) kp, pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Warto podkreślić, że zgodnie z powyższym artykułem, przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Tak więc kluczowym warunkiem otrzymania urlopu szkoleniowego jest zgoda szefa. W interesie pracownika leży natomiast, aby decyzja pracodawcy została wyrażona na piśmie lub innej formie stanowiącej dowód oświadczenia woli (np: korespondencja email).

Warto przeczytać:

Pracownik, który nie otrzyma zgody przełożonego na podnoszenie kwalifikacji, co prawda może rozpocząć dokształcanie we własnym zakresie, jednak w tej sytuacji nie może liczyć na przywileje i świadczenia przysługujące, gdyby taką zgodę otrzymał.

Prawo do wynagrodzenia za urlop szkoleniowy

Podstawowym uprawnieniem, które przysługuje pracownikowi w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, jest prawo do zwolnienia od pracy lub urlopu. Za ten czasu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w takiej samej wysokości, jak gdyby świadczył pracę. Ma tu zastosowanie podobna zasada, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.

Warunkiem płatnego zwolnienia od pracy jest udział w zajęciach związanych z podnoszeniem kwalifikacji, na które wyraził zgodę pracodawca. Nie ma tutaj znaczenia jaki podmiot prowadzi zajęcia (instytucja publiczna lub prywatna), w jakim miejscu czy porze dnia.

Zwolnienie od pracy na czas zajęć

Jeśli szkolenie lub zajęcia odbywają się po za zakładem pracy w dniu pracy wynikającym z grafiku, pracownik ma prawo do zwolnienia nie tylko na czas zajęć, ale również na czas wystarczający na dojazd do miejsca, w którym prowadzone jest szkolenie. Szef zwalniając pracownika musi również uwzględnić warunki zewnętrzne (np: godziny szczytu, zaśnieżone ulice), tak aby pracownik mógł punktualnie zdążyć na zajęcia. Jeśli natomiast zajęcia kończą się przed końcem dnia pracy, wtedy szef ma prawo podjąć decyzję czy pracownik ma wrócić jeszcze do zakładu pracy, czy może udać się do domu.

"Na twoje miejsce znajdziemy kilku chętnych" – czasem słyszy pracownik, który stara się, jak może, ale jego wysiłku i tak nie docenia przełożony. Niekiedy szef mówią wprost, że w najbliższym czasie szykują się zwolnienia. Innym razem pracodawcy próbują być subtelni. Da się jednak rozpoznać to, co mówią między słowami. Gdy pracownik będzie miał oczy szeroko otwarte i wyczulony słuch, sam sobie uświadomi, czy firma zamierza z nim dalej współpracować, czy niedługo mu podziękuje

8 niepokojących sygnałów, które świadczą o tym, że wkrótce m...

Ważną zasadą przy udzielaniu zwolnienia od pracy na czas zajęć podnoszących kwalifikacje zawodowe, jest warunek, że są one organizowane w godzinach pracy. Jeśli jednak pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe pracuje od poniedziałku do piątku, a na zajęcia uczęszcza w weekend, to nie będzie mu przysługiwać możliwość odebrania w tygodniu czasu wolnego. Szef może jednak pójść na rękę i udzielić pracownikowi częściowego zwolnienia od pracy. Wszystko zależy jednak od decyzji przełożonego.

Wymiar urlopu szkoleniowego

Urlop szkoleniowy ma zbliżony charakter do urlopu wypoczynkowego. Jest tak samo płatny (100%) i udzielany w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy wynikającym z grafiku. Termin takiego urlopu ustala pracownik w porozumieniu z pracodawcą, jednak to do szefa należy ostateczna decyzja o jego udzieleniu i dacie rozpoczęcia. Przyjmuje się, że urlop szkoleniowy powinien zostać wykorzystany bezpośrednio w związku z powodem jego przyznania.

Istotną cechą urlopu szkoleniowego jest fakt, że jest on udzielany jedynie w związku z przystępowaniem pracownika do wskazanej kategorii egzaminów. Jakakolwiek inna forma zaliczenia zajęć czy weryfikacji zdobytych umiejętności pracownika podnoszącego kwalifikacje, pozbawia go możliwości skorzystania z urlopu szkoleniowego.

Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze:

  • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
  • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
  • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego,
  • 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Urlop szkoleniowy może zostać podzielony na części lub wykorzystany przez pracownika w całości. Decyzję w tej sprawie podejmuje pracodawca samodzielnie lub na wniosek osoby zatrudnionej.

Dodatkowy urlop i świadczenia

Uprawnienia opisane powyżej stanowią minimum, jakie musi zagwarantować pracodawca podwładnemu, którego skierował na podnoszenia kwalifikacji lub wyraził na to zgodę. Nie ma jednak żadnych przeszkód, by szef udzielił urlopu szkoleniowego w wyższym wymiarze, niż wynika to z kodeksu pracy. Co więcej, pracodawca może przyznać dodatkowe wolne bez względu na formę i czas pobierania przez pracownika nauki.

Czy ja i moje CV zrobiliśmy wystarczająco dobre wrażenie na rekruterze? – to główne pytanie, które kołacze się w głowie kandydata po wyjściu z rozmowy o pracę. By odpowiedź na to pytanie była twierdząca, przedstawiamy skuteczne sposoby na zwiększenie szans na zatrudnienie

7 sposobów, które zwiększą szansę na znalezienie pracy. Jak ...

Kodeks pracy dopuszcza również możliwość przyznania dodatkowych świadczeń pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe. Szef może pokryć opłaty za kształcenie, przejazdy, podręczniki czy zakwaterowanie.

Wszelkie zapisy o dodatkowych świadczenia powinny się znaleźć w umowie między pracodawcą a pracownikiem. Gwarancje dodatkowych świadczeń może również przewidywać regulamin pracy, układ zbiorowy czy nawet umowa o pracę.

Bezpłatny urlop szkoleniowy

W sytuacji gdy pracownik podjął samodzielną decyzję o podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w razie konieczności ma możliwości wystąpienia do pracodawcy o zwolnienie z całości lub części dnia pracy, jednak bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Pracownik może również wystąpić do szefa o urlop bezpłatny w związku z pobieraniem nauki. Wymiar takiego zwolnienia lub bezpłatnego urlopu ustalony jest w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem. Ostateczna decyzja należy jednak do pracodawcy.

Warto jednak podkreślić, że zgodnie z art. 17 kp, pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Zatem szef powinien uwzględnić taki wniosek na korzyść pracownika.

Umowa dotycząca podnoszenia kwalifikacji

Prawo przyznaje pracodawcy możliwość zawarcia umowy z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe. Taka umowa powinna zostać zawarta na piśmie i określać wzajemne prawa i obowiązki stron.

Warto przeczytać:

Umowa szkoleniowa zawierana jest, kiedy to pracodawca finansuje pracownikowi szkolenie, studia czy kurs i w związku z tym zamierza zobowiązać go do pozostawania w zatrudnieniu przez określony czas po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W przypadku kiedy szef nie stawia takich warunków, nie ma konieczności sporządzania takiej umowy.

Obowiązek zwrotu kosztów

Pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.

Obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę następuje jeśli:

  • pracownik bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,
  • pracodawca rozwiąże z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie szkoleniowej, nie dłuższym jednak niż 3 lata,
  • pracownik rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem w okresie wymienionym powyżej, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn związanych z mobbingiem,
  • pracownik rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 lub art. 94(3) kp, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach.

Miliardowe inwestycje w Polsce zagranicznych firm

Wideo

Materiał oryginalny: Urlop szkoleniowy - ile dni wolnego przysługuje pracownikowi w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Ile jest płatny taki urlop? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie