Urlopy wychowawcze dla wszystkich

  Urlopy wychowawcze dla wszystkich

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Urlopy wychowawcze dla wszystkich

  ©ARKADIUSZ DEMBINSKI / POLSKAPRESSE GLOS WIELKOPOLSKI

  Budżet będzie opłacał składki na ZUS lub KRUS za osoby zajmujące się dziećmi – zdecydował Sejm, przyjmując nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dzięki temu osoby nieubezpieczone, przedsiębiorcy i rolnicy zyskają analogiczne uprawnienia jak pracownicy korzystający z urlopów wychowawczych.
  Urlopy wychowawcze dla wszystkich

  ©ARKADIUSZ DEMBINSKI / POLSKAPRESSE GLOS WIELKOPOLSKI

  Za przyjęciem zmian głosowało 433 posłów, przeciwny był jeden poseł.

  Jakie składki zapłaci za rodziców budżet? W przypadku osób, które mają co najmniej sześciomiesięczny staż ubezpieczeniowy bezpośrednio przed skorzystaniem z możliwości ubezpieczenia w związku z opieką nad dzieckiem, budżet opłaci w ZUS lub KRUS składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Natomiast w przypadku osób nieubezpieczonych bądź tych, których staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż sześć miesięcy, budżet sfinansuje tylko składki na ubezpieczenia emerytalne.


  W jakiej wysokości będą opłacane składki? Dla osób mających co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy podstawą wymiaru składki będzie 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dla osób ze stażem krótszym, bez stażu, bezrobotnych będzie to 75_proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Osoby dotąd nieubezpieczone będą mogły wybrać system ubezpieczeń (ZUS lub KRUS).

  Ustawa de facto wprowadzi urlopy wychowawcze dla grup, które dotychczas nie miały do nich prawa: prowadzących działalność gospodarczą, pracujących na umowy-zlecenie, ubezpieczonych w KRUS, studentów, bezrobotnych, a także nieubezpieczonych. Osoby te nie mają obecnie odprowadzanych składek za okres opieki nad dzieckiem. Tymczasem wysokość przyszłej emerytury zależy od wysokości zgromadzonego kapitału.

  Ustawa ma wejść w życie 1 września.

  Obecnie prawo do urlopu wychowawczego mają tylko osoby zatrudnione na podstawie Kodeksu pracy, a także np. funkcjonariusze służby celnej oraz pracujący w spółdzielni członkowie spółdzielni kółek rolniczych. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie stanowi kwota 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo