Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urok zimowego ogrodu

Andrzej Gębarowski
Kiedy opadną liście i spadnie śnieg, zaczynają się wyróżniać iglaki i zimozielone rośliny liściaste, które wcześniej wydawały się wciśnięte między ekspansywne krzewy i grupy bylin. Kiedy z bylin zostaną suche badyle, a z krzewów o sezonowym ulistnieniu - ogołocone pędy, na pierwszy plan występują sosny i świerki, jałowce i ogniki obsypane owocami, cyprysiki i mahonie, różaneczniki i bukszpany.

Czego nie widać w lecie

Wtedy właśnie, gdy otoczenie nie narzuca się nam różnorodnością barw i kształtów, łatwiej jest zwrócić uwagę na rzeczy, które umykają latem. Na przykład - kwestie związane z kompozycją. Często się wtedy okazuje, że planując jej efekt na wiosnę, lato czy jesień - nie pomyśleliśmy o zimie, która trwa przecież dostatecznie długo, żeby zadbać o nią oddzielnie.

Widać wyraźnie, jak atrakcyjne jest zimą łączenie roślin zimozielonych (iglaków oraz gatunków o całorocznym ulistnieniu) z krzewami o dekoracyjnych pędach. Widać, jak ważne jest tworzenie grup rozmieszczonych na całej przestrzeni ogrodu, a nie upchniętych tylko w jednej jego części. Dostrzega się również i docenia walory sylwetek drzew i krzewów - poszczególnych okazów, ale i czegoś, co można nazwać sylwetką całości.

Okazuje się, że nadmiar sztywnych, wertykalnych pędów prosi się o skontrowanie gatunkiem o pędach poskręcanych lub zwisłych, sylwetką rozczłonowaną w poziomie, a nie w pionie. Takie gatunki nadają się do wyeksponowania na pierwszym planie, zwłaszcza jeśli atrakcyjne są również ich liście (wiąz górski, grusza wierzbolistna, dereń pagodowy, leszczyna contorta). Warto sobie przemyśleć te zimowe spostrzeżenia, aby było co zmieniać na wiosnę...

Nie tylko iglaki

Przyjęła się opinia, że jedynie rośliny iglaste i zimozielone mogą być ozdobą zimowego ogrodu, a cała reszta, ogołocona z liści, nie jest w tym okresie godna naszej uwagi. Nic bardziej błędnego - wiele jest gatunków drzew i krzewów, a nawet bylin i traw ozdobnych, których odsłonięte pnie i konary, a także pędy i zasuszone kwiatostany stanowić będą równą, jeśli nie większą atrakcję.

Jeśli uda nam się takie rośliny w ogrodzie zgromadzić, zimą nabierze on zupełnie nowego wymiaru. Poniżej zamieszczamy krótki przegląd tych zimowych piękności.

Rośliny ozdobne z pędów

Leszczyna pospolita odmiany contorta to krzew o silnie poskręcanych pędach oraz pomarszczonych liściach i powolnym wzroście, dorastający po latach do 4 metrów. Szczególnie atrakcyjny jest w okresie zimowym, gdy pędy mogą zaprezentować się w całej okazałości. Leszczynę contorta sadzi się zwykle w eksponowanym miejscu, ale potrafi się również wyróżnić w kompozycji z innymi krzewami. Jej pędy wykorzystuje się często przy aranżacjach suchych bukietów, podobnie jak pędy wierzby mandżurskiej i robinii tortuosa. Na wiosnę dodatkową ozdobą tej leszczyny są kotki - zwyczajne, takie jak u innych odmian.

Wierzba mandżurska osiąga około 5 m wysokości, ale w sprzyjających warunkach może być wyższa. Ozdobą drzewka są charakterystyczne, spiralnie poskręcane gałęzie w kolorze oliwkowo-zielonym lub żółtym. Wierzba tego gatunku rośnie szybko, ale nie jest długowieczna. Wymaga podlewania w czasie długotrwałej suszy i nie jest w pełni odporna na silne mrozy. Tolerancyjna co do gleby, choć najlepiej rośnie w glebie wilgotnej. Stanowisko musi być słoneczne.
Robinia akacjowa odmiany tortuosa to niewysokie drzewko o wąskim, nieregularnym pokroju, charakteryzujące się malowniczo powyginanymi, żółtawymi pędami. Lancetowate liście również są poskręcane. Robinia tortuosa szczególnie dekoracyjna jest jednak w stanie bezlistnym. Zadowala się przeciętną glebą, doskonale znosi okresowe susze. Polecana na eksponowane, słoneczne miejsce.

Dereń biały odmiany sibirica odsłania swoją urodę dopiero w zimie. Wbrew gatunkowej nazwie, ma jaskrawoczerwone, błyszczące pędy, które są jego główną ozdobą. Dorasta do wysokości 2-3 metrów, ale powinien być na wiosnę silnie przycinany, aby pędy utworzyły gęstą "miotłę". Z biegiem lat tworzy szerokie, gęste kępy. Jest bardzo wytrzymały na mrozy i mało wymagający w stosunku do gleby, chociaż najlepiej rośnie na glebach podmokłych. Jednocześnie jest wytrzymały na suszę i znosi zanieczyszczenie powietrza, toteż powszechnie sadzi się go - całymi grupami - na trawnikach osiedlowych i w parkach miejskich. W ogrodzie powinien rosnąć w pełnym oświetleniu i w takim miejscu, aby w lecie nie był widoczny na pierwszym planie, gdyż jest wtedy mało interesujący. Można go na przykład zasłonić wysokimi bylinami, które zimą zanikną, odsłaniając koralowe pędy.

Dereń rozłogowy odmiany flaviramea podobny jest z wyglądu do derenia syberyjskiego, z tą różnicą, że jego pędy są żółtozielone. Często sadzi się go w towarzystwie poprzedniego gatunku, dla uzyskania ciekawego podobieństwa sylwetek przy jednoczesnym dużym kontraście koloru.

Drzewa i krzewy zdobne owocami

W początkowym okresie zimy wyróżniają się także drzewa i krzewy obwieszone jaskrawymi na tle śniegu owocami. Są to jarzębiny i jarząby, głogi i rajskie jabłonie, a także niższe berberysy, rokitniki i dzikie róże. Z czasem ich uroda zanika, gdyż owoce zjadane są przez ptaki lub opadają. W styczniu i lutym jest już zwykle po owocowej uczcie, choć zależy to oczywiście od obfitości owoców w danym roku.

Byliny z czapką ze śniegu
W tej grupie na szczególną uwagę zasługują rozchodniki okazałe. Można powiedzieć, że kwitnące, wysokie odmiany rozchodników żegnają jesień w naszym ogrodzie. Dominanta rozchodników zachowa się jednak aż do wiosny, gdyż dopiero wtedy ścina się zaschnięte kwiatostany. Czarne, brunatne i brązowe baldachy przykryte srebrzystymi czapeczkami śniegu tworzą jeden z najładniejszych zimowych akcentów w naszym ogrodzie.

Trawy ozdobne
W zimie pięknie wyglądają też miskanty i niektóre trawy ozdobne, takie jak m.in. rozplenica japońska - o zwartym, gęstym pokroju, osiągająca 80 cm wysokości; kostrzewa pstra o kępkowym pokroju i złotawej barwie, dorastająca do 40 cm wysokości; kostrzewa sina, tworząca niebieskawe, niskie kępki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki