Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urologia - najczęstsze problemy, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza

Materiał Partnera Zewnętrznego
Urolog jest lekarzem, który zajmuje się chorobami układu moczowo-płciowego. Tego rodzaju dolegliwości należą do najbardziej krępujących, a jednocześnie w znaczący sposób wpływają na obniżenie komfortu życia cierpiących na nie osób. Jakie problemy są na tyle dokuczliwe, że pacjenci decydują się na przełamanie wstydu i zgłaszają się z nimi do specjalisty, a które wciąż są wykrywane zbyt rzadko?

Urologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się budową, fizjologią i schorzeniami takich narządów jak moczowody, pęcherz, prostata czy cewka moczowa. Panuje powszechne przekonanie, że urolog jest specjalistą od typowo męskich przypadłości, nie jest ono jednak prawdziwe – lekarz tej specjalizacji leczy również choroby występujące u kobiet, jak choćby nietrzymanie moczu czy pęcherz nadreaktywny. Niestety tego rodzaju dolegliwości są objęte społecznym tabu i większość osób, bez względu na płeć, krępuje się o nich mówić. Zdarza się, że pacjenci obserwują u siebie niepokojące objawy, a mimo to bagatelizują je i zwlekają z wizytą u urologa. Jakie problemy najczęściej skłaniają nas do przełamania bariery wstydu i zgłoszenia się do lekarza?

Dolegliwości urologiczne - które występują najczęściej?
Jak w wywiadzie dla Radia Kraków zaznaczał prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, do objawów, z jakimi pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza, należą trudności z mikcją (jak np. osłabienie strumienia moczu czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza) oraz zwiększenie stopnia nasilenia i częstotliwości oddawania moczu (pacjent wstaje do toalety także w nocy). Zwykle świadczą one o łagodnym rozroście gruczołu krokowego – problemie, który dotyczy nawet co drugiego mężczyzny po 60 roku życia.

Jeśli po wykonaniu dodatkowych badań specjalista zdiagnozuje właśnie to schorzenie, to w zależności od stopnia jego nasilenia może podjąć decyzję o leczeniu farmakologicznym lub operacyjnym. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest przezcewkowa elektryczna resekcja, czyli TURP, przeprowadzana endoskopowo dojściem przez cewkę moczową. Inną minimalnie inwazyjną procedurą jest przezcewkowa terapia mikrofalowa, czyli TUMT, która wykorzystuje energię cieplną wytwarzaną przez mikrofale. Leczenie farmakologiczne i operacyjne ma na celu wyeliminowanie istotnych zagrożeń dla zdrowia, jakie niesie ze sobą łagodny rozrost prostaty – należą do nich: kamica nerkowa, niewydolność nerek czy zakażenia, w tym nawet urosepsa.

Wymienione powyżej symptomy mogą świadczyć również o raku prostaty. Bywa, że choroba rozwija się bez dostrzegalnych oznak, dlatego wszystkim mężczyznom po 40. roku życia, bez względu na to, czy obserwują u siebie niepokojące objawy, czy nie, zaleca się wizytę u urologa i wykonanie badań profilaktycznych. Jeśli uda się wykryć nowotwór we wczesnym stadium, to jest wysoce prawdopodobne, że zostanie wyleczony.

Wyniki badań statystycznych wskazują, że dolegliwością, z którą zmaga się wielu mężczyzn (jedna trzecia), jest przedwczesny wytrysk oraz stulejka. Niestety do lekarza zgłasza się tylko 9% z nich. Przedwczesny wytrysk może współwystępować z takimi schorzeniami jak stany zapalne w obrębie dróg moczowych czy przerost prostaty. Zwykle mówi się jednak o zespole czynników, które do niego doprowadzają i dlatego oprócz interwencji urologa pacjentowi potrzebna jest również np. psychoterapia.

Wśród problemów zdrowotnych, jakimi zajmują się urolodzy, znajdują się również różnego rodzaju zakażenia układu moczowego, kamica, torbiele nerek, jak również żylaki powrózka nasiennego czy choroby zewnętrznych narządów płciowych, np. stulejka lub załupek. W obrębie kwalifikacji lekarza tej specjalności znajduje się także diagnostyka i terapia nowotworów narządów wchodzących w skład układu moczowo-płciowego. Objawem, który niestety bardzo często jest pierwszym sygnałem, że w organizmie rozwija się guz, a którego właśnie z tego względu nie należy nigdy lekceważyć, jest krwiomocz, czyli widoczna gołym okiem obecność krwi w moczu. Jeśli mężczyzna zauważy u siebie ten sympotom, powinien niezwłocznie zgłosić się do urologa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki