Urząd Miasta Łodzi planuje już sześć fuzji przedszkoli w zespoły. Przeczytaj, co to oznacza i czy na liście jest placówka twojego dziecka...

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W nowym tygodniu radni miejscy zajmą się pomysłem magistratu, który przewiduje kolejne połączenia – po dwóch przedszkoli – w zespoły pod jednym dyrektorem.

Po raz pierwszy zajęliśmy się tematem w połowie stycznia. Wtedy Urząd Miasta Łodzi przedstawił projekt uchwały o połączeniu w zespół – ze wspólnym dyrektorem – Przedszkola Miejskiego nr 2 oraz PM nr 86. Ponadto magistrat ogłosił dwa inne projekty: wspólnego szefa dla PM nr 84 i podstawówki nr 1 (w ramach zespołu szkolno-przedszkolnego) oraz podobnej fuzji PM nr 236 z podstawówką nr 44.

W najbliższy wtorek (28 stycznia) połączeniami zajmą się członkowie Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Łodzi, dzień potem w sprawie fuzji zaplanowano głosowania wszystkich radnych podczas ich sesji.

Ale od połowy miesiąca planów połączeń zrobiło się więcej. Wspólnych dyrektorów – jeśli zgodzi się na to większość radnych – mają posiadać od nowego roku szkolnego także PM nr 56 i PM nr 199, PM nr 30 i PM nr 148 oraz PM nr 54 i PM nr 208.

Uzasadnienia wszystkich sześciu fuzji, zapisane przy projektach magistrackich uchwał, brzmią podobnie. Mowa w nich m.in. o bardziej efektywnym zarządzaniu zasobami kadrowymi i lokalowymi.

Ale według części związkowców, działających w oświacie, sprawa połączeń ma drugie dno. Według Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Łódź Górna Widzew, planowane fuzje mają związek z brakiem kandydatów na dyrektorów przedszkoli.

– Warunki pracy są coraz trudniejsze, a wysokość dodatków dyrektorskich, przyznawanych przez samorząd, nie zmieniła się od dekady – stwierdził Wiesław Łukawski, przewodniczący oświatowych związkowców „Solidarności” z Górnej i Widzewa. Jego zdaniem połączenia dotkną rodziców, którzy będą mieli utrudniony kontakt z dyrektorem przedszkola przy omawianiu różnych spraw dotyczących maluchów.

Argumentem zwolenników teorii o braku chętnych na obejmowanie dyrektorskich stołków są przypadki PM nr 2 oraz PM nr 56 (obejmowanych fuzjami). W zeszłorocznych konkursach na szefa tych placówek nie udało się ich wybrać, bo w obu przypadkach nie zgłosił się żaden kandydat.

Magistrat nie łączy projektów połączeń z niepowodzeniami konkursów. Urzędnicy twierdzą, że chodzi tylko o usprawnienie pracy placówek zajmujących się maluchami.

Czytaj także: Czy przedszkola w Łodzi będą faworyzowały zaszczepione dzieci? Decyzja po feriach. Terminy naboru do przedszkoli i do szkół podstawowych

Przypomnijmy, że – zgodnie z obowiązującym w Łodzi regulaminem – dyrektor przedszkola, do czterech oddziałów, otrzymuje do nauczycielskiej pensji od 600 zł do 1200 zł miesięcznie (brutto). Od piątego oddziału widełki wzrastają do stawek 650-1300 zł. Jeśli przedszkola tworzą zespół, z dwóch szefów robi się jeden, który dostaje zastępcę (jego dodatek jest w przedziale 200-450 zł). Część dyrektorów przedszkoli chciałaby ich powiązania z podstawą pensji nauczyciela. Tak jest np. w Zduńskiej Woli. Tam szefowie samorządowych placówek dla maluchów otrzymują dodatki w wysokości od 30 do 60 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego (czyli obecnie od 1145 zł do 2290 zł). W ten sposób dodatki automatycznie rosną, jeśli rząd decyduje się na podwyższenie „podstawy”.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mama z Rudy

ale czegoś tu nie rozumiem, Przedszkole Nr 2, ma od niedawna nową Panią dyrektor, rewelacyjnie zarządza i zmienia myślenie kadry, która przy starej dyrekcji się pospała, a świat idzie na przód z edukacją przedszkolną. Moje pierwsze dziecko, które tam chodziło za starej dyrekcji, miało po za realizowanym programem tyle co nic, nowa dyrekcja ma świetny kontakt z dziećmi (czynna nauczycielka) i właśnie rodzice z nią konsultują swoje sprawy, bo w końcu coś się w tej placówce ruszyło, to po co łączenie do PM 86. Moje drugie dziecko chodzące do placówki od 2018, ma dużo nowych atrakcji w przedszkolu, widać, że to odpowiednia osoba, która małymi krokami zmienia stare zastane struktury, więc łączenie w jedną filię powinno należeć do głosu rodziców obydwu placówek, a nie widzi mi się urzędu, który ma placówkę tylko na papierze.

???
26 stycznia, 22:21, Gość:

niedorzeczny pomysl nieudolnych wladz. To w jaki sposob zarządzana jest oswiata w Lodzi woła o pomste do nieba.

26 stycznia, 23:40, mietek:

A co w nim niedorzecznego?

Potrafisz to uzasadnić?

Czy poczekasz na instrukcje z Nowogrodzkiej?

minetek twój borys budka to już possał makaronowi jak tussk czy jeszcze nie i czeka na instrukcje z paryżewa i berlina?

C
ChwdHZ

Ale 19tys miesięcznie dla aquaYonskiego czy innych przydupasów nierobów było i jest! Dlatego dopóki ta pudernica żondzi w Łodzi przestaję tu płacić podatki.

D
Dexi

Ale oszczędności, Przy 4 mld budżetu. Może połączyć magistraty 18 miast będzie wtedy będzie. Więcej o tym się gada i przygotowywane koncepcji a nad typ pracuje test sztab ludzi których opłacamy. Burza w szklance wody. Moze przyczyna tego stanu jest to, ze będą powoli wygaszać przedszkola?

G
Gość

niedorzeczny pomysl nieudolnych wladz. To w jaki sposob zarządzana jest oswiata w Lodzi woła o pomste do nieba.

Z
Zdaowska

jat zrobie to najlepiej.

G
Gość

Nikt przy zdrowych zmysłach nie chce współpracować z obecnymi pracownikami wydziału edukacji - Grytą , czyżby zabrakło na stanowiska jej rodziny

V
Vuk

Zdanowska niszczy Lodz

T
Trollo

Hanka Skazanka doprowadza to miasto do XIX wieku.

m
mietek

„Według Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Łódź Górna Widzew, planowane fuzje mają związek z brakiem kandydatów na dyrektorów przedszkoli."

W UMŁ rozwiążą ten problem - wstawią swoich ludzi na prezesów połączonych przedszkoli i pensje będą mieli znacznie większe... ?

Dodaj ogłoszenie