Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy reglamentują terminy ślubów

Tadeusz Sobczak
Najwięcej pracy urzędnicy USC i księża mają w sierpniu. Na drugim miejscu znalazły się śluby wrześniowe
Najwięcej pracy urzędnicy USC i księża mają w sierpniu. Na drugim miejscu znalazły się śluby wrześniowe Grzegorz Gałasiński / archiwum
Urząd Stanu Cywilnego w Sieradzu wprowadził na przyszły rok harmonogram udzielania ślubów w soboty. Urząd będzie pracował zwykle tylko w dwie soboty w miesiącu. A jak jest w innych miastach?

Urząd Stanu Cywilnego w Sieradzu wprowadził na przyszły rok harmonogram udzielania ślubów cywilnych w soboty. Zwykle są tylko takie dwie w miesiącu. Wyjątek stanowią: marzec, czerwiec, sierpień i wrzesień, kiedy udzielanie ślubów zaplanowano na trzy soboty.

Harmonogram dotyczy ślubów udzielanych w pałacu ślubów i w plenerze. Przyszli małżonkowie muszą się więc dopasować do wytycznych z magistratu.

Magdalena Kędziera, kierownik sieradzkiego USC, podkreśla, że harmonogram został wprowadzony po raz pierwszy. Zrobiono go z myślą o przyszłych małżonkach.

- Zwykle nowożeńcy przychodzą do urzędu, kiedy mają już załatwione inne szczegóły ślubu. A ślubów udzielamy coraz więcej. Wprowadziliśmy na przyszły rok harmonogram, żeby przyszli małżonkowie wiedzieli już z góry, w którą sobotę mogą wziąć ślub cywilny. To ułatwi im decyzję, a nam pracę w USC. Bo wiadomo, że w sobotę to są dodatkowe godziny pracy, za które potem następuje odbiór. Oczywiście, od poniedziałku do piątku udzielamy ślubów w godzinach pracy USC.

Jak podkreśla Magdalena Kędziera, harmonogram został opracowany na podstawie lat poprzednich i stanu bieżącego.

Żadnych ograniczeń nie zamierza wprowadzać za to USC w Piotrkowie Trybunalskim. Jak mówi Ewa Lachowicz-Skrzyńska, w ciągu roku jest niewiele sobót, kiedy nie ma żadnego ślubu. Nawet w listopadzie, czyli miesiącu bez litery „r” w nazwie, zajęta była każda sobota.

- Wyjątkiem był 31 października, ale było raczej związane z nadchodzącymi świętami - zauważa kierowniczka USC w Piotrkowie Trybunalskim.

Skierniewicki USC też nie zamierza ograniczać dni, w jakich udziela ślubów.

- Dla mnie nie ma znaczenia, czy to Wigilia, czy sylwester - mówi Ewa Ludwicka, kierownik USC w Skierniewicach . - To wymarzony dzień dwojga ludzi, nie wyobrażam sobie narzucać im terminu. Jestem kierownikiem 24 godziny na dobę.

W urzędach stanu cywilnego w powiecie radomszczańskim również daty ślubów są dostosowywane do życzenia młodych par.

Aneta Papis, zastępca dyrektora USC w Łodzi, tłumaczy, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, urzędnicy mogą odmówić udzielenia ślubu w terminie proponowanym przez narzeczonych.

- Jeśli urzędnicy nie mogą udzielić ślubu w tym terminie, muszą uzgodnić z narzeczonymi inny termin - zaznacza Aneta Papis. - Działalność USC nie opiera się tylko na ustawie, ale także wewnętrznych regulaminach pracy.

wsp.: K. Wojna, A. Zboińska, M. Grajnetr, A. Kubik

Sierpień najpopularniejszy

Profesor Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, przyjrzał się temu, w jakich miesiącach decydujemy się na zawarcie ślubu.
  • Najwięcej pracy urzędnicy stanu cywilnego i księża mają w sierpniu. Na drugim miejscu znalazły się śluby wrześniowe. Generalnie dużą popularnością cieszą się miesiące, które w nazwie mają literę „r”. Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazły się śluby czerwcowe, na czwartym październikowe. Mieszkańcy województwa łódzkiego lubią także wstępować w związek małżeński wtedy, gdy jest ciepło. Stąd popularność ślubów w lipcu i maju, czyli miesiącach bez „r” w nazwie. Lipiec to piąty najchętniej wybierany w naszym regionie łódzkim miesiąc na zawarcie ślubu, a maj szósty. Grudzień znalazł się na ósmym miejscu w tym zestawieniu, a najmniej pracy urzędnicy mają w styczniu i lutym.
  • 80 lat temu zestawienie wyglądało zupełnie inaczej. Najwięcej małżeństw zawierano wówczas w listopadzie i lutym. Miało to m.in. związek z brakiem prac rolnych, a w listopadzie decydowała także dostępność świeżej żywności. W grudniu, marcu i kwietniu ślubów było niewiele, a wynikało to z przyczyn religijnych. Katolicy nie mogli organizować wesel w okresach Wielkiego Postu i adwentu.
  • Dominacja miesięcy letnich jest także widoczna w całej Europie, choć na południu kontynetu ślubów w sierpniu jest nieco mniej.

SACH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki