Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa dyscyplinująca sędziów w Senacie. Senatorowie opozycji chcą ją odrzucić, czekają na opinię Komisji Weneckiej, głosowanie w piątek

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. adam jankowski / polska press
W Senacie trwają prace nad tzw. ustawą dyscyplinującą sędziów. PiS chce ją przyjąć w całości, opozycja jest za odrzuceniem przepisów, które według niej są niezgodne z konstytucją. W czwartek opinię ws. ustawy ma wydać Komisja Wenecka.

Pierwsze posiedzenie Senatu w 2020 roku rozpoczęło się od dyskusji na temat ustawy dyscyplinującej sędziów. Wywołuje ona mnóstwo emocji, przeciwko jej uchwaleniu przez Sejm protestowali sędziowie i politycy opozycji. Senat nie może zablokować nowych przepisów, ale może opóźnić ich wejście w życie. Termin rozpatrzenia jej przez Senat upływa 22 stycznia. Głosowanie odbędzie się w piątek.

Wiele wskazuje na to, że ustawa zostanie odrzucona. Już w trakcie wtorkowych komisji senatorowie zarekomendowali odrzucenie jej w całości.

Mimo że to Koalicja Obywatelska ma większość w Senacie, Prawo i Sprawiedliwość może wygrywać głosowania. Pokazało to choćby środowe głosowanie ws. zdjęcia z obrad wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa, opozycja chciała odroczyć to głosowanie, ale PiS postawił na swoim. - (...) Większość, która tak się cieszy, jest bardzo krucha - ocenił wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Zaapelował on jednocześnie o wyciszenie emocji, bo „one są bardzo wysokie, nie służą merytorycznej debacie”.

Istotna ma być jeszcze opinia Komisji Weneckiej, która w ubiegłym tygodniu gościła w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Dokument ma być przesłany w trybie pilnym w czwartek.

- Staraliśmy się maksymalnie starannie przygotować do debaty o ustawach sądowych i w krótkim czasie - bo były święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, Trzech Króli - wydaje się, że udało nam się zrobić wszystko to, czego nie zrobił Sejmu: i duże konsultacje społeczne, i Komisję Wenecką, i ekspertów krajowych i zagranicznych, i obszerne posiedzenie komisji i wyjazdy do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Viery Jourovej - wymieniał marszałek Grodzki. - Mam wrażenie, że dochowaliśmy należytej staranności, by przygotować się do tej debaty - ocenił.

Mimo fali krytyki politycy Prawa i Sprawiedliwości zaciekle bronią nowych przepisów. Przekonują, że chcą uniknąć chaosu w wymiarze sprawiedliwości, a przepisy mają być elementem szerokiej reformy sądownictwa.

- Ta ustawa jest potrzebna, jest konieczna, jest co do pewnych zarysów i zasad zgodna z tym, co obserwujemy w porządkach europejskich i mamy prawo ukształtować te zasady według polskiego modelu sądownictwa - przekonywał senator PiS Marek Pęk.

Zapowiadane są także kolejne zmiany. - Jest rozważana reforma strukturalna, dyskusje w gronach ekspertów dotyczą spłaszczenia struktury sądów, natomiast żadnej decyzji nie ma. Nie ma żadnego ostatecznego pomysłu, więc ciężko, żeby premier się pod czymś podpisał, natomiast podpisuje się pod tym, żeby reformę wymiaru sprawiedliwości przeprowadzić - wyjaśniał w TVN24 rzecznik rządu Piotr Müller.

Ustawa dyscyplinująca sędziów miała być jednym z tematów czwartkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Tomaszem Grodzkim. O spotkanie poprosił marszałek Senatu, który chciał, aby uczestniczyli w nim eksperci - prawnicy, jednak Kancelaria Prezydenta zdecydowała, że spotkanie odbędzie się w cztery oczy. - Będę tam gościem. Dostosowuje się do oczekiwań gospodarzy, jak nakazuje szacunek dla głowy państwa - mówił Grodzki.

Według ustaleń Radia RMF, prezydent zgodził się na spotkanie tylko ze względów grzecznościowych i był sceptycznie nastawiony do kurtuazyjnego spotkania. Prezydent Andrzej Duda już w grudniu 2019 r. sygnalizował, że podpisze ustawę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa dyscyplinująca sędziów w Senacie. Senatorowie opozycji chcą ją odrzucić, czekają na opinię Komisji Weneckiej, głosowanie w piątek - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki