Ustawa medialna. Trzy senackie komisje za odrzuceniem w całości projektu ustawy. Na posiedzeniu nie pojawił się poseł Marek Suski

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Ustawa medialna w senackich komisjach. Poprawka Kukiz’15 dotycząca spółek Skarbu Państwa jest nieszczelna?
Ustawa medialna w senackich komisjach. Poprawka Kukiz’15 dotycząca spółek Skarbu Państwa jest nieszczelna? adam jankowski / polska press
W poniedziałek o godzinie 13.30 rozpoczęło się posiedzenie trzech senackich komisji: Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Ustawodawcza, które rozpatrują nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Poseł sprawozdawca Marek Suski nie pojawił się na posiedzeniu. Ostatecznie komisje odpowiedziały się za całkowitym odrzuceniem projektu ustawy medialnej.

W poniedziałek wrócił temat tak zwanej ustawy medialnej czyli nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

O godzinie 13.30 rozpoczęło się posiedzenie trzech senackich komisji: Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Ustawodawcza, które będą rozpatrywały nowelizację. Rozpatrywana ma być między innymi poprawka zapowiedziana przez sprawozdawcę projektu – posła PiS Marka Suskiego. Poprawka ta mówi, że nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie muszą spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza EOG.

Jednak na posiedzeniu komisji nie pojawił się poseł sprawozdawca Marek Suski.

Po raz pierwszy podczas obecnej kadencji Senatu, po wysłuchaniu głosów ekspertów, przewodniczących trzech komisji wnieśli wniosek o odrzucenie projektu w całości.

- Pierwszy raz w historii tej kadencji Senatu, w imieniu trzech przewodniczących połączonych komisji, zgłaszam wniosek o odrzucenie tego projektu w całości. Tego projektu nie da się naprawić. Wszystkie oponie ekspertów jednoznacznie wskazują, że ustawa narusza polską konstytucję, liczne przepisy prawa krajowego, narusza przepisy prawa wspólnotowego - mówił przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski.

Podczas głosowania senackie komisje odpowiedziały się za całkowitym odrzuceniem projektu ustawy medialnej. Za odrzuceniem było 23 senatorów, 11 było przeciw, a nikt się nie wstrzymał.

Prof. Chmaj: Już na etapie procedowania ustawy w Sejmie doszło do rażącego złamania nie tylko konstytucji, ale i Regulaminu Sejmu

Jednym z ekspertów poproszonych o opinię był profesor Marek Chmaj, który przedstawił przygotowaną opinię w imieniu zespołu doradców przy marszałku Senatu.

- Ekspertyza zawiera 30 stron wydruku, ma charakter merytoryczny, jest odwerwana od emocji politycznych. W tej ekspertyzie wykazaliśmy, naszym zdaniem, niezbicie, że ustawa przekazana przez Sejm jest niezgodna z artykułem 9, 2, 14 i 54 polskiej konstytucji oraz artykułem 2 traktatu umowy międzynarodowej ze Stanami Zjednoczonymi - tłumaczył.

Ocenił, że "już na etapie procedowania ustawy w Sejmie doszło do rażącego złamania nie tylko konstytucji, ale i Regulaminu Sejmu, ponieważ nielegalnie dokonano reasumpcji głosowania".

Opinię przedstawili także między innymi w imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka wypowiedział się dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego biura RPO, Mirosław Wróblewski, profesor Hubert Ireneusz Izdebski z Uniwersytetu SWPS, członek PAN, profesor Jędrzej Skrzypczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Witold Kołodziejski, szef KRRiT oraz przedstawicielka Biura Legislacyjnego Senatu.

Schnepf: Ta ustawa dotyczy jednego podmiotu gospodarczego, amerykańskiego podmiotu gospodarczego

Głos zabrał również Ryszard Schnepf, który zwrócił uwagę na wpływ ustawy medialnej na relacje polsko-amerykańskie. - Ta ustawa dotyczy jednego podmiotu gospodarczego, amerykańskiego podmiotu gospodarczego. To siłą rzeczy musi mieć wpływ na relacje z USA - podkreślił.

- Biorąc pod uwagę głosy jakie płyną zza oceanu, należy założyć, że w sytuacji, gdyby ustawa weszła w życie, będą miały miejsce konsekwencje, które prawdopodobnie nie będą tylko dotyczyły kwestii prestiżu, ale też konkretów w realizowaniu porozumień między innymi o bezpieczeństwie, a przede wszystkim o inwestycjach - tłumaczył.

Co dalej z ustawą?

Senat zajmie się ustawą medialną jeszcze w tym tygodniu. Posiedzenie zostało zaplanowane na 9 i 10 września. Senatorowie mogą przyjąć projekt w całości, przyjąć poprawki do niego bądź odrzucić projekt w całości.

Później ustawa ponownie trafi do Sejmu. Jeśli senatorowie odrzucą projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, to partia Jarosława Kaczyńskiego będzie potrzebowała większości bezwzględnej, by senackie weto obalić. Oznacza to, że za odrzuceniem weta senatu musi zagłosować więcej niż połowa wszystkich głosujących (przy pełnym składzie 460-osobowego Sejmu, to 231 głosów).

Nieszczelna poprawka Kukiz’15?

Podczas prac nad ustawą medialną przyjęta została poprawka Kukiz’15, która "zakłada, że udziały lub akcje w spółce dotkniętej ustawą nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb Państwa, spółkę realizującą misję publiczną, państwową osobę prawną oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa".

Jednak, jak podaje „Rzeczpospolita”, poprawka może być nieszczelna. Tak uważa Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE), która kierowała swoją opinię do Senatu.

Zdaniem opinii Izby, którą przytacza „Rzeczpospolita" , poprawka „nie uniemożliwia nabycia udziałów lub akcji w spółce-nadawcy przez fundacje".

"W przepisie tym jest mowa tylko o państwowych osobach prawnych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa, a nie o wszystkich osobach prawnych z udziałem Skarbu Państwa. Czyli fundacja, założona np. przez spółki Skarbu Państwa, prawdopodobnie nie byłaby objęta zakazem" – brzmi opinia PIKE.

Zapisy ustawy medialnej

Projekt nowelizacji ustawy medialnej został zaproponowany przez posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Suskiego.

Za jej przyjęciem głosowało 228 posłów, przeciw było 216, a 10 wstrzymało się od głosu.

Pod koniec lipca, po ponad pięciu godzinach obrad, sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła w całości wraz z przyjętymi poprawami projekt. Pomysłodawcy twierdzą, że ustawa ma chronić rynek medialny przed przejęciami ze strony państw wrogich, opozycja zarzuca, że ustawa uderza w krytyczną wobec polityków rządzącej koalicji stację TVN.

Autorzy nowej ordynacji chcą zmiany art. 35 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji.

Nowelizacja ustawy zmienia art. 35 ust. 2 wskazując, że zawarte w nim ograniczenia mają zastosowanie do spółek zarówno z bezpośrednim, jak i pośrednim kapitałowym udziałem osób zagranicznych, czyli do (polskich) spółek, w których uczestniczy inna spółka polska mająca w charakterze swoich udziałowców lub akcjonariuszy osoby zagraniczne.

Natomiast w art. 35 ust. 3 usuwa się regulację przewidującą, że „spółka zależna od osoby zagranicznej mającej siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego może uzyskać koncesję bez konieczności stosowania ograniczeń z art. 35 ust. 2 ustawy”.

Według nowelizacji koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna „nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Oprócz tego art. 35 ust. 4 mówi o tym, że stosowanie przepisów z art. 35 ust. 1-3 „nie może prowadzić do dyskryminacji podmiotów polskich w stosunku do osób zagranicznych”.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa medialna. Trzy senackie komisje za odrzuceniem w całości projektu ustawy. Na posiedzeniu nie pojawił się poseł Marek Suski - Portal i.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie