Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o ochronie ludności. Wiceminister Maciej Wąsik: Docelowo chcemy, by w każdej gminie była karetka

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Wąsik podkreślił, że funkcjonujący Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) ma zostać ewolucyjnie rozwinięty w Krajowy System Ratownictwa. (zdjęcie ilustracyjne)
Wąsik podkreślił, że funkcjonujący Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) ma zostać ewolucyjnie rozwinięty w Krajowy System Ratownictwa. (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Piotr Krzyzanowski
- W przypadku ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej chodzi o przygotowanie dla państwa rozwiązań, które nie były dotąd dostępne, a są niezbędne w sytuacjach kryzysowych, z którymi mieliśmy do czynienia - powiedział w środę Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, podczas rozmowy w Programie I Polskiego Radia.

Minister Maciej Wąsik wskazał, że w ostatnim czasie mieliśmy w Polsce wiele sytuacji kryzysowych: wichury, podtopienia, epidemię Covid-19, kryzys na granicy z Białorusią oraz trwający nadal kryzys uchodźczy związany z rosyjskim atakiem na Ukrainę. - Przygotowaliśmy rozwiązania, które powodują, że będziemy przygotowani na następne tego typu kryzysy. Po to, żeby skutecznie chronić naszych obywateli - zaznaczył polityk.

Pytany o szczegóły proponowanej ustawy, minister Wąsik podkreślił, że funkcjonujący Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) ma zostać ewolucyjnie rozwinięty w Krajowy System Ratownictwa. - Chcielibyśmy go rozwinąć. Chcielibyśmy budować zarówno w PSP jak i OSP kompetencje ratownictwa medycznego. Docelowo chcielibyśmy, żeby w każdej gminie była karetka - mówił Wąsik w radiowej Jedynce.

Dodał, że rząd chce poprzez szkolenia budować kompetencje z zakresu ratownictwa medycznego w jednostkach PSP i OSP, ponieważ to te służby są najczęściej pierwsze na miejscu wypadków. - Należałoby wyszkolić odpowiednią liczbę ratowników medycznych, którzy umieliby udzielać pomocy medycznej choćby ofiarom wypadków - mówił wiceszef MSWiA. - Chcielibyśmy, żeby w każdej gminie była przynajmniej jedna Ochotnicza Straż Pożarna, gdzie byłaby profesjonalna obsługa karetki - wskazał.

Wąsik podkreślił, że rząd chce rozwijać również szkolnictwo, które będzie przygotowywało ratowników medycznych. - Chcemy w ciągu kilku lat mieć 10 tys. przygotowanych, nowych ratowników medycznych - mówił polityk. Dodał, że w planach jest także wdrożenie w szkołach średnich 40 godzin szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia mieliby prowadzić zawodowi ratownicy.

Odnosząc się do sytuacji na granicy z Białorusią, Wąsik ocenił, że zapora powinna gotowa w zaplanowanym terminie. - Zapora fizyczna w zasadzie jest. Dopełni ją zapora elektroniczna - mówił minister Wąsik. - W moim przekonaniu, na granicy z Białorusią będzie panował spokój - ocenił polityk. Dodał, że po zniesieniu zakazu przebywania w miejscowościach położonych przy granicy z Białorusią, wprowadzony zostanie zakaz przemieszczania się w pasie 200 metrów od granicy państwowej.

Źródło: Polskie Radio

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa o ochronie ludności. Wiceminister Maciej Wąsik: Docelowo chcemy, by w każdej gminie była karetka - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki