Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa: Miasto obniży stawki za odbiór śmieci?

Marcin Bereszczyński
Grzegorz Gałasiński
Jest duża szansa, że w Łodzi zostaną obniżone stawki za odbiór śmieci. A to m.in. dlatego, że statystyczny łodzianin produkuje mniej odpadów, niż przewidywano.

Początkowe szacunki mówiły, że w ciągu roku każda osoba wyprodukuje 420 kg śmieci. Po trzech miesiącach może przyjąć, że łodzianie produkują ich 250 kg rocznie. Nie wiadomo, o ile tańszy może być odbiór śmieci. Obecnie płacimy za segregowane śmieci 12,69 zł, a za niesegregowane - 16,50 zł od osoby miesięcznie.

- W połowie października podsumujemy śmieciową rewolucję i będziemy mogli przystąpić do procedury obniżenia stawek - zapowiedziała we wtorek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Przez trzy miesiące z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi wpłynęło do kasy miasta 23,1 mln zł. W lipcu była to kwota niespełna 0,5 mln zł, ale w kolejnych miesiącach przekraczała już 11 mln zł.

Od lipca zmniejszyła się liczba zgłoszonych nieprawidłowości. W lipcu było 4,8 tys. zgłoszeń, w sierpniu 2 tys., zaś przez wrzesień - 1157. Najwięcej było ich na Bałutach. W lipcu zanotowano ponad 2 tys. zgłoszeń, a we wrześniu już tylko 341.

Najczęstsze nieprawidłowości ze strony firm odbierających śmieci to: niszczenie chodników i studzienek kanalizacyjnych, pozostawienie po sobie nieporządku, zanieczyszczanie dojazdu do śmietników, nie odstawienie pojemników na swoje miejsce, brak pilotów i kluczy do bram, niedostarczenie mieszkańcom harmonogramów odbioru odpadów, opóźnienia w odbieraniu śmieci i mieszanie odpadów.

Największe kary za lipiec i sierpień zapłacił Ekoserwis - 274,2 tys. zł. Najmniej zapłacił Remondis - 62,7 tys. zł.

Największe grzechy mieszkańców i administratorów to mieszanie odpady, wrzucanie śmieci do worków, a nie do pojemników, brak pojemników na mokre bio, zamykanie pergol, bram lub zsypów. Dodatkowo, parkujący kierowcy uniemożliwiają odbiór śmieci, a łodzianie do pojemników z selektywną zbiórką wrzucają odpady wielkogabarytowe, przemysłowe, gruz remontowy i szyby z okien.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki