Ustawa śmieciowa: Nie śmieci a musi płacić

  Ustawa śmieciowa: Nie śmieci a musi płacić

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Najemcy lokali handlowych nie mogą być zwolnieni z opłat

  Najemcy lokali handlowych nie mogą być zwolnieni z opłat ©Grzegorz Gałasiński

  Pani Anna, właścicielka sklepiku odzieżowego przy ulicy Brzechwy w Łodzi, jest załamana. Z wejściem w życie tzw. ustawy śmieciowej doszła jej nowa opłata - za odbiór śmieci musi miesięcznie płacić ponad 50 zł. Dla 66-letniej wdowy to duże obciążenie.
  Najemcy lokali handlowych nie mogą być zwolnieni z opłat

  Najemcy lokali handlowych nie mogą być zwolnieni z opłat ©Grzegorz Gałasiński

  - Nie produkuję tu żadnych śmieci - zarzeka się pani Anna, która mały sklep od ośmiu lat prowadzi w lokalu, należącym do łódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Bawełna". - Sprzedawanych ubrań nie wyrzucam przecież do śmieci, a papierek po kanapce lub butelkę po wodzie zabieram ze sobą i wyrzucam do koszy przed domem. Nie mam tu nawet kosza na śmieci, gdyż nie jest mi potrzebny. Mimo to naliczono mi wysoką opłatę: 43,45 zł netto. Po dodaniu VAT do zapłaty mam 53,44 zł.

  Katarzyna Szczepaniak, kierownik działu technicznego RSM "Bawełna", tłumaczy, że opłata została wyliczona na podstawie oświadczenia, złożonego przez najemcę lokalu.

  - Zgodnie z nowymi regulacjami zarządca nieruchomości, także handlowych, zobowiązany jest do odprowadzenia opłaty za wywóz nieczystości, powstających w lokalach użytkowych - twierdzi Katarzyna Szczepaniak. - Miasto odbiera odpady w związku z przebywaniem ludzi, a nie odpady, powstające z związku z prowadzoną działalnością gospodarczą czy handlową.

  W tym przypadku koszt został ustalony na podstawie ilości odpadów "produkowanych" w pawilonie przez wszystkich jego najemców i częstotliwość wywozu. Opłata została ustalona indywidualnie dla lokalu.

  W przypadku takiego typu działalności nie istnieje możliwość podpisania indywidualnej umowy najemcy z firmą wywozową. Możliwe jest to w przypadku powstania odpadów poprodukcyjnych, związanych z typem działalności.

  Grzegorz Gawlik z biura prasowego magistratu podkreśla, że nie ma wyznaczonej stawki od wywozu śmieci dla przedsiębiorcy.

  - Istnieje system naliczania opłaty śmieciowej dla nieruchomości niezamieszkanej, bez względu na to czy jest to szkoła, biuro, biblioteka, sklep czy zakład - mówi Grzegorz Gawlik. - Dla jednej osoby z takiej nieruchomości opłata powinna wynosić około 30 zł miesięcznie. Ale jest też możliwe, że gdzieś nie powstają żadne odpady komunalne. W takim przypadku prosimy o złożenie przez właściciela lokalu oświadczenia do wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Łodzi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żyła złota

  Henio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  Śmieci produkujemy tyle samo ale płacimy więcej.
  żeby zarabiać trzeba najpierw zainwestować - nie odwrotnie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podatek

  pitagoras (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  z tego podatku cieszą się urzędasy które dorwały się do kasy
  było jak było komu to przeszkadzało miałem umowę pojemnik worki
  nie musiałem słuchać o kosztach w wykonaniu urzędasów bo oni wysyłali...rozwiń całość

  z tego podatku cieszą się urzędasy które dorwały się do kasy
  było jak było komu to przeszkadzało miałem umowę pojemnik worki
  nie musiałem słuchać o kosztach w wykonaniu urzędasów bo oni wysyłali czarnych
  na kontrole
  sam załatwiałem sprawę z odbiorcą śmieci dawałem radę

  a tak muszę realizować marzenia urzędasów o kasie
  czekam tylko na rozkaz konstruktywnej krytyki od tych nieuków

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak widzicie

  fiołek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 15

  ta ustawa jest po to abt jaśnie panom zyło się lepiej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ja mam jeszcze lepszego michałka

  najemca. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 19

  Dzisiaj odebrałem pocztę z Administracji miejskiej. Mam naliczoną opłatę UWAGA !!!!! STAŁĄ w wysokości 14 zł na miesiąc . Kucze nie wiem co to jest , nie powołali sie na jakikolwiek paragraf czy...rozwiń całość

  Dzisiaj odebrałem pocztę z Administracji miejskiej. Mam naliczoną opłatę UWAGA !!!!! STAŁĄ w wysokości 14 zł na miesiąc . Kucze nie wiem co to jest , nie powołali sie na jakikolwiek paragraf czy uchwałę Rady Miejskiej. Po prostu opłata stał 14 zł i zobowiazuję sie zagospodarowac śmieci we własnym zakresie . To juz chyba KPINA ze mnie . Jutro napisze do Stepnia niech mi wyjaśni co to jest .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bubel prawny

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 24

  Czyli ta pani jest idealnym usługobiorcą tego gniota - ma płacić i nie śmiecić, proste. Pan Stępień powinien do niej lecieć z orderem :)

  Zdjęcie autora komentarza
  Nie ma zlituj się!

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

  Swego czasu w mojej umiłowanej spółdzielni mieszkaniowej w ramach inwestycji wykonano instalację osiedlowej telewizji kablowej i Internetu. Koszty rozliczono na m.kw. powierzchni mieszkalnej na...rozwiń całość

  Swego czasu w mojej umiłowanej spółdzielni mieszkaniowej w ramach inwestycji wykonano instalację osiedlowej telewizji kablowej i Internetu. Koszty rozliczono na m.kw. powierzchni mieszkalnej na każdego mieszkańca. Nie brano pod uwagę mieszkańców, którzy byli i są ludźmi niewidomymi lub niesłyszącymi. Jesteś członkiem spółdzielni - musisz zapłacić za budowę, telewizji nie musisz oglądać, ale za jej obecną konserwację musisz płacić!!!
  Oczywista za "odpady komunalne" płacimy wszyscy jak za zboże po 16,50 zł. od osoby. Hobbyści mogą sobie śmieci segregować również po 16,50!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PODATEK ŚMIECIOWY został taką ustawą przez sejm i senat RP uchwalony, aby obciążyć obywatela, jak

  vitar5743 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 21

  najwyższą opłatą jak tylko się da. Jest KRYZYS w Polsce i potrzeba jak najwięcej pieniędzy w BUDŻECIE GMINY. Dlaczego w ustawie śmieciowej wprowadzono odpowiedzialność zbiorową? Ta ustawa śmieciowa...rozwiń całość

  najwyższą opłatą jak tylko się da. Jest KRYZYS w Polsce i potrzeba jak najwięcej pieniędzy w BUDŻECIE GMINY. Dlaczego w ustawie śmieciowej wprowadzono odpowiedzialność zbiorową? Ta ustawa śmieciowa to BUBEL PRAWNY.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo