Ustawa śmieciowa: Urzędnicy na rowerach sprawdzą gdzie...

  Ustawa śmieciowa: Urzędnicy na rowerach sprawdzą gdzie zalegają śmieci [ZDJĘCIA]

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ustawa śmieciowa: Urzędnicy na rowerach sprawdzą gdzie zalegają śmieci [ZDJĘCIA]
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Maciej Stanik

  W poniedziałek rano prezydent miasta spotkała się z prezesami trzech firm, które wywożą odpady z pięciu dzielnic. Kilka godzin później łódzki poseł SLD Dariusz Joński zgłosił postulat powołania ogólnopolskiej "policji ekologicznej".
  Hanna Zdanowska pojawiła się w magistracie w towarzystwie wiceprezydenta Łodzi Radosława Stępnia oraz prezesów spółek MPO, Remondis i Eko-Serwis. Ich pracownicy od 1 sierpnia powinni obawiać się rowerowych patroli. Urząd Miasta Łodzi spełnia zapowiedzi posłania na osiedla pracowników na bicyklach. Mają oni wykrywać miejsca, gdzie zalegają śmieci.

  Dziesiątka rowerzystów ma zdobyć posady we wtorek - wytypowana w porozumieniu z urzędem pracy. Procedura zatrudnienia przewiduje m.in. badania lekarskie, niezbędne do wykluczenia przeciwwskazań do jazdy rowerem.

  Prezydent Zdanowska przyznała, że największym problemem jest wywóz odpadów wielkogabarytowych.

  - Nie brakuje przedmiotów, które zalegają na podwórkach od lat - mówiła Hanna Zdanowska, zaznaczając, że wprowadzenie nowej ustawy śmieciowej to dobra okazja, aby zrobić porządek z takimi odpadami.

  Wiceprezydent Stępień i prezesi firm wywożących śmieci zapowiedzieli, że w najbliższych dniach będą upominać administracje, spółdzielnie i właścicieli domów o ustawianie pojemników na śmieci - tak, aby pracownicy firm obsługujących łódzkie dzielnice nie musieli nosić do śmieciarek pojedynczych worków.

  CZYTAJ TEŻ: Problem ze śmieciami na Bałutach. Stępień jedzie na inspekcję

  Także w tym tygodniu MPO ma uzupełnić swój harmonogram - niekompletny z powodu problemów z programem komputerowym.

  Prezesi firm zapewniają, że w Łodzi nie dochodzi do mieszania odpadów posegregowanych z niesegregowanymi. Chociaż często zdarza się, że mieszkańcy źle posegregowali śmieci i wtedy pracownik odbierający śmieci kwalifikuje taki worek jako "nieposegregowany".

  Wiceprezydent Stępień spodziewa się, że system wywozu śmieci zacznie działać bez zarzutu do końca sierpnia.

  Magistrat chce, aby firmy uporządkowały swoje relacje ze spółdzielniami, wspólnotami mieszkaniowymi i właścicielami kamienic do końca wakacji, zanim większą ilość odpadów trzeba będzie odbierać ze szkół.

  Sposób wprowadzenia ustawy śmieciowej, nie tylko w Łodzi, ale w całej Polsce, skrytykował w poniedziałek Dariusz Joński, poseł i rzecznik klubu SLD. Postuluje on utworzenie "policji ekologicznej", która kontrolowałaby, czy firmy wybrane w gminnych przetargach nie pozbywają się zebranych w swoich rewirach odpadów nielegalnie np. w kopalniach i żwirowiskach.

  - Przetargi opierały się przede wszystkim na kryterium ceny, dlatego wygrywały firmy nie dysponujące potrzebnymi instalacjami - podkreśla poseł Joński.

  Jego zdaniem, "policja ekologiczna" miałaby dużo pracy w woj. łódzkim, ponieważ Hanna Zdanowska zrezygnowała z projektu budowy spalarni odpadów w wersji lansowanej przez Jońskiego, gdy Łodzią rządziła koalicja PO-SLD (po odwołaniu w referendum prezydenta Jerzego Kropiwnickiego Joński był wiceprezydentem Łodzi).

  CZYTAJ TEŻ: Łódź: spalarnia śmieci na Widzewie za 5 lat

  - Przygotowaliśmy wtedy dokumentację projektu finansowania budowy spalarni w 60 proc. z dotacji unijnych i 40 proc. z tanich kredytów - mówił poseł SLD. Wsparcie na "niski procent" miało pochodzić od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  Ale jeszcze za czasów wiceprezydentury Jońskiego w łódzkim magistracie rozważano także wariant wsparcia budowy przez prywatnego inwestora, w zamian za oddanie w jego ręce zysków z eksploatowania inwestycji.

  Ta opcja jest obecnie zapisana w dokumencie określającym politykę komunalną miasta do 2020 r. Spalarnia miałaby powstać do 2015 r. za 888 mln zł w partnerstwie publiczno-prywatnym. Dariusz Joński podkreślał jednak, że chętnych do zainwestowania firm nie widać.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Foto

  klatka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  jak za starych dobrych czasów śp matki partii Pozy i nieróbstwo to szyld popaprańców.Koniec bliski

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hh

  hh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  Jonsky niech wraca do szkolnej ławy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  x

  xxi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  nie jończ :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a kto będzie kontrolował kontrolujących?

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 15

  a może powołać kolejną lotną brygadę, tym razem na rolkach do sprawdzania sprawdzających? Bo w sumie kto sprawdzi miasto z wywiązywania się z jego obowiązków. Czy ta ekipa będzie sprawdzać też syf...rozwiń całość

  a może powołać kolejną lotną brygadę, tym razem na rolkach do sprawdzania sprawdzających? Bo w sumie kto sprawdzi miasto z wywiązywania się z jego obowiązków. Czy ta ekipa będzie sprawdzać też syf zostawiany przez miejskie służby, np po koszeniu trawników? poza tym od czego są urzędnicy już zatrudnieni że trzeba kolejnych zatrudniać? rozumiem, że takie działania + wymiana nawierzchni deptaka i wąwóz przy centralu mają uzasadniać barbarzyńską politykę podwyżek prowadzoną przez tę ekipę - jużzapowiedzieli podwyżki czynszów o 20 % mimo podwyżki z kwietnia 2013 roku o 40%zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a Stępień- dziura

  łd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

  będzie pedałował w otoczeniu usłużnych p*****ów.I znów sukces tego nieroba

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wydaje się

  fiołek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 6

  Wydaje się ze należałoby wszcząć dochodzenie jakie lobby stało za uchwaleniem tej ustawy. Jak zwykle zniszczone zostało to co jakoś działało. Argument że dzięki tej ustawie nie będą wywożone śmieci...rozwiń całość

  Wydaje się ze należałoby wszcząć dochodzenie jakie lobby stało za uchwaleniem tej ustawy. Jak zwykle zniszczone zostało to co jakoś działało. Argument że dzięki tej ustawie nie będą wywożone śmieci na wszelkiego rodzaju dzikie wysypiska nie sprawdzi się bo ktoś zadeklaruje jakąś ilość śmieci to taka ilość bezie wystawiał a pozostałe ilości trafią na dzikie wysypiska. Ta ustawa nic nie zmieni w tym zakresie. Ponadto mieszkańcom nakazuje się trzymać w mieszkaniach zamiast jednego kosza na śmieci kilka koszy bo na makulaturę jeden , na szkło drugi a następny na odpady organiczne to już jest przynajmniej dwa dodatkowe co dodatkowo ogranicza przestrzeń w ciasnych mieszkaniach. Taką ustawę może wymyślić tylko idiota. Wkrótce nawet ci co gloryfikują tą ustawę przekonają się że to jest dla nich dodatkowe znaczne utrudnienie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  k.o

  k.o (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

  uups! Panom prezesom na zdjęciach przydałyby się nowe garnitury i żelazka (wstyd!)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na rowerach???

  bosak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

  Jasne! W szczególności pan Ał'Gustę! UhuhuhuHahahaHihihi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy rozum śpi...

  Krzysztof 77 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

  rodzą się głupie myśli. Pewnie państwo prezydenci miasta uważają, że właściciele i zarządcy domów trzymają pojemniki na śmieci (takie np 1100 litrowe) pod pierzyną i na wezwanie władz miasta już...rozwiń całość

  rodzą się głupie myśli. Pewnie państwo prezydenci miasta uważają, że właściciele i zarządcy domów trzymają pojemniki na śmieci (takie np 1100 litrowe) pod pierzyną i na wezwanie władz miasta już wszelkie puchy wyciągają z piernatów i ustawiają migiem na posesjach. Widać, że nasza miejska władza żyje w świecie wirtualnym całkowicie oderwanym od rzeczywistości. Pragnę zapytać szanownych prezydentów, a w którym to sklepie spożywczym, a może w supersamach, sprzedają od ręki takie pojemniki? Dlaczego jedna firma śmieciowa może pojemniki dostarczyć, a inna nie? Dlaczego MPO jednym odbiorcom pojemniki dostarczyło (nieważne, czy za opłatą, czy nie) a innych potraktowała po macoszemu? Gdzie byli urzędnicy miejscy przed przetargiem, żeby uwzględnić problem pojemników w całej rewolucji śmieciowej? Właściciele i zarządcy domów pojemniki na pewno zakupili - problem, że trzeba poczekać na ich dostarczenie, często i dwa, trzy miesiące, a władze miasta dały ludziom ile czasu od informacji, że firmy wywozowe pojemników nie dostarczą? Zaledwie kilka dni. Ale do kogo ja mówię? Władze miasta i tak swoje wiedzą i wpisów na forum nie czytają, bo co się będą zniżać do poziomu jakichś tam niezadowolonych mieszkańców? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy rozum śpi...

  Krzysztof 77 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

  rodzą się głupie myśli. Pewnie państwo prezydenci miasta uważają, że właściciele i zarządcy domów trzymają pojemniki na śmieci (takie np 1100 litrowe) pod pierzyną i na wezwanie władz miasta już...rozwiń całość

  rodzą się głupie myśli. Pewnie państwo prezydenci miasta uważają, że właściciele i zarządcy domów trzymają pojemniki na śmieci (takie np 1100 litrowe) pod pierzyną i na wezwanie władz miasta już wszelkie puchy wyciągają z piernatów i ustawiają migiem na posesjach. Widać, że nasza miejska władza żyje w świecie wirtualnym całkowicie oderwanym od rzeczywistości. Pragnę zapytać szanownych prezydentów, a w którym to sklepie spożywczym, a może w supersamach, sprzedają od ręki takie pojemniki? Dlaczego jedna firma śmieciowa może pojemniki dostarczyć, a inna nie? Dlaczego MPO jednym odbiorcom pojemniki dostarczyło (nieważne, czy za opłatą, czy nie) a innych potraktowała po macoszemu? Gdzie byli urzędnicy miejscy przed przetargiem, żeby uwzględnić problem pojemników w całej rewolucji śmieciowej? Właściciele i zarządcy domów pojemniki na pewno zakupili - problem, że trzeba poczekać na ich dostarczenie, często i dwa, trzy miesiące, a władze miasta dały ludziom ile czasu od informacji, że firmy wywozowe pojemników nie dostarczą? Zaledwie kilka dni. Ale do kogo ja mówię? Władze miasta i tak swoje wiedzą i wpisów na forum nie czytają, bo co się będą zniżać do poziomu jakichś tam niezadowolonych mieszkańców? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo