Ustawa śmieciowa. W Łęczycy nie mają jak segregować śmieci

  Ustawa śmieciowa. W Łęczycy nie mają jak segregować śmieci

  Katarzyna Sulima

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W wielu miejscach wciąż brakuje oznakowanych pojemników

  W wielu miejscach wciąż brakuje oznakowanych pojemników ©Katarzyna Sulima

  Ustawa śmieciowa miała przyczynić się do tego, aby zachęcić ludzi do dbania o środowisko, miała być początkiem ekologicznej rewolucji. Bycie eko ma być już nie tylko modne, ale i opłacalne. Tymczasem mieszkańcy Łę-czycy mają co do tego coraz większe wątpliwości, a ich głowy „zaśmiecają” pytania o sens ustawy.
  W wielu miejscach wciąż brakuje oznakowanych pojemników

  W wielu miejscach wciąż brakuje oznakowanych pojemników ©Katarzyna Sulima

  Coraz częściej mówi się też o tym, jak w dziwny sposób maleje liczba mieszkańców miast.

  Według zebranych przez magistrat deklaracji, problem ten dotyczy też Łęczycy. Okazuje się, że w mieście, liczącym ponad 15 tys. mieszkańców, zgłoszonych do opłat za wywóz śmieci jest blisko 12,5 tysiąca. Dane te jednak codziennie ulegają zmianie, ponieważ do urzędu wciąż napływają nowe deklaracje oraz wprowadzane są zmiany do wcześniej złożonych.


  W przypadku niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za wywóz śmieci albo wątpliwości dotyczących danych w deklaracji, burmistrz może wydać decyzję o wysokości opłaty, biorąc pod uwagę m.in średnią ilość odpadów powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

  Wielu mieszkańców zastanawia się, jak gmina zamierza weryfikować czy ktoś zgodnie z wypełnioną deklaracją segreguje śmieci.

  – Firma odbierająca odpady komunalne jest zobowiązana do przekazania gminie informacji o mieszaniu lub przygotowywaniu do odbierania w niewłaściwych pojemnikach – informuje Krzysztofa Łuczak, rzecznik Urzędu Miasta w Łęczycy. – Informacja powinna zawierać w szczególności: adres takiej nieruchomości, zdjęcia cyfrowe dowodzące, że odpady są gromadzone w sposób niewłaściwy.

  Lista śmieciowych problemów i zapytań jest bardzo długa. Chociaż ustawa obowiązuje od poniedziałku, to w wielu miejscach Łęczycy brakuje wciąż pojemników na szkło czy papier. Tak jest m.in w blokach spółdzielczych „Łęczycanki”. To ma się zmienić, bowiem od czwartku rozpoczyna się znakowanie pojemników na śmieci.

  – Z powodu oszczędności zdecydowaliśmy, że pozostawimy stare kontenery, które będą jednak specjalnie oznakowane – wyjaśnia Paweł Wojtera, administrator w spółdzielni mieszkaniowej „Łęczycanka”. – Na pojemnikach pojawią się czytelne informacje, jakie odpady należy wrzucać, a jakich nie. To, czy ktoś zgodnie z deklaracją segreguje śmieci czy nie, będzie trudne do sprawdzenia. Nie będziemy przecież zakładać monitoringu, musimy zatem liczyć na uczciwość i kulturę naszych spółdzielców.

  – Czy w takim razie sąsiad ma donosić na sąsiada? – pyta pani Marlena, łęczycanka.– Chyba do tego dojdzie, w przeciwnym razie czeka nas zbiorowa odpowiedzialność.

  CZYTAJ TEŻ: Ustawa śmieciowa: Chaos i przepełnione kosze. Kiedy wywiozą śmieci?

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  glosujce na pawla wojtere

  z.g. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  dziwi mnie ze siegacie po prezesow nie znanych,ten czlowiek zna od poszewki problem spoldzielni,jest bardzo skromnym,lubianym I na niego nie glosujecie,pozdrawiam

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zbiorowa odpowiedzialność

  mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

  Czyli komunizm wiecznie żywy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co to

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

  a co to jest Łę-czyca?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wioska

  ty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

  Taka wiocha.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo