Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Grypa u bram

Wiktor Sawiuk
Polska Press
Jesień kojarzy się nam z grzybami, chłodami i... grypą. Nie przypadkowo 1 października ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Profilaktyki Grypy. Wciąż bowiem mało wiemy o profilaktyce tej powszechnej choroby, podobnie jak słabo doceniamy pożytki ze szczepienia się przeciwko niej.

– Jestem głęboko przekonany, że działania na rzecz profilaktyki grypy przyczynią się do podniesienia poziomu wiedzy różnych grup społecznych na temat szczepień ochronnych oraz ich wpływu na poprawę zdrowia naszego społeczeństwa – mówi Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny kraju.

Jak ustrzec się przed grypą

Przed wirusem grypy zabezpieczamy siebie i otoczenie odpowiednim zachowaniem. To, m.in. regularne mycie rąk wodą z mydłem, zasłanianie ust i nosa jednorazową chusteczką podczas kichania i kaszlu, kichanie w zgięcie łokcia z zasłonięciem nosa i ust. Wiemy też, że podczas choroby powinniśmy siedzieć w domu i unikać chorych.

Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na grypę, jest jednak szczepienie się. Wirusy grypy jednak mutują, dlatego aby jak najlepiej ochronić się przed zachorowaniem, należy się szczepić co roku. Od trzech lat w Polsce odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się na stałym poziomie ok. 3,7 proc populacji. Największą przeszkodą w poprawie tej statystyki jest niski poziom wiedzy o profilaktyce grypy i korzyściach ze szczepień. A z grypą nie ma żartów. W sezonie epidemicznym 2014/2015 zarejestrowano ponad 3,5 miliona zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, w tym ok. 12 tys. osób z powodu grypy przebywało w szpitalu.

– Szczepionka przeciwko grypie od dziesiątków lat jest skutecznym sposobem zapobiegania grypie. Dajmy sobie szansę i zaszczepmy w sobie chęć szczepienia. Nasze zdrowie i życie są tego warte – apeluje prof. dr hab. Lidia Brydak, mikrobiolog i wirusolog, profesor nauk biologicznych kierująca Zakładem Badań Wirusów Grypy w Krajowym Ośrodku ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Grypa a przeziębienie

Rozpoczynając walkę z grypą warto, przede wszystkim, nauczyć się odróżniać ją od innych jesiennych dolegliwości. Tak więc grypa to, przypomnijmy, ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy, który atakuje głównie płuca i oskrzela. Najczęstsze objawy grypy to:
- nagłe zachorowanie
- temperatura (ponad 38 st. C)
- kaszel
- ból mięśni i/lub głowy
- złe samopoczucie
- dreszcze
- bóle w klatce piersiowej
- częste u dzieci objawy żołądkowo-jelitowe (głównie nudności i wymioty)

Grypę bardzo często myli się z przeziębieniem. Jego najczęstsze objawy to:
- ból gardła i oczu
- kichanie
- zmniejszenie drożności nosa, czasami wyciek z nosa
- utrata apetytu
- rzadziej – gorączka lub stan podgorączkowy.

Grypa: leczenie i powikłania

Kiedy „domowe” sposoby zapobiegawcze zawiodą, trzeba zacząć z grypą walczyć. I przede wszystkim wiedzieć, że wirusa grypy nie zwalczają antybiotyki ani leki dostępne w aptece bez recepty zaś leki antywirusowe, które przepisuje lekarz powinny być podane w ciągu 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów i po zdiagnozowaniu grypy (na podstawie wymazu).
Zagrożeni grypą są szczególnie osoby powyżej 65. roku życia, których układ odpornościowy jest już osłabiony. Ułatwia to wirusom panoszenie się w organizmie a seniorom powinno podpowiedzieć skorzystanie ze szczepionki.
Mimo prób opanowania choroby może dość do pogrypowych powikłań. Najczęstsze z nich to:
- zapalenie płuc i oskrzeli
- zakażenie meningokokowe
- zaostrzenie astmy
- zapalenie ucha środkowego
- choroby serca toksycznego
- zapalenie mięśni
- choroby nerek
- powikłania neurologiczne
- wstrząs a nawet zgon.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki