Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

UWAGA! TVN: Dyrektor szkoły ubliżał uczennicy z Aspergerem. "Siłą położył ją na krześle, zdjął pas i uderzając nim o krzesło straszył" 12.06

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Wójt gminy Konopnica w pow. wieluńskim zawiesił w obowiązkach dyrektora jednej z trzech szkół z terenu gminy. Stało się to po tym, jak światło dzienne ujrzały nagrania, na  których słychać dyrektora ubliżającego uczennicy chorej na zespół Aspergera. Sprawą zajęła się prokuratura i kuratorium oświaty. A dyrektor skierował sprawę do sądu.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Wójt gminy Konopnica w pow. wieluńskim zawiesił w obowiązkach dyrektora jednej z trzech szkół z terenu gminy. Stało się to po tym, jak światło dzienne ujrzały nagrania, na których słychać dyrektora ubliżającego uczennicy chorej na zespół Aspergera. Sprawą zajęła się prokuratura i kuratorium oświaty. A dyrektor skierował sprawę do sądu.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Marcin Obara / archiwum Polska Press
Wójt gminy Konopnica w pow. wieluńskim zawiesił w obowiązkach dyrektora jednej z trzech szkół z terenu gminy Konopnica. Stało się to po tym, jak światło dzienne ujrzały nagrania, na których słychać dyrektora ubliżającego uczennicy chorej na zespół Aspergera. Sprawą zajęła się prokuratura i kuratorium oświaty. A dyrektor skierował sprawę do sądu.

Rodzice 12-letniej Weroniki mówią, że jest w szkole poniżana, co doprowadziło ją do myśli destrukcyjnych.

- Jest straszona przez nauczycieli księdzem, więzieniem, policją, domem bez klamek - załamuje ręce pani Marta, mama Weroniki. I dodaje: - Pan dyrektor siłą zaciągnął córkę do pokoju nauczycielskiego i w obecności nauczycielki, siłą położył córkę na krześle, zdjął pas od spodni i uderzając nim o krzesło straszył i krzyczał. W związku z tym trzy tygodnie moje dziecko chodziło do szkoły z dyktafonem.

Rodzice podkreślają, że ich córka cierpi na zespół Aspergera. W diagnozie stwierdzono, że 12-latka nieadekwatnie reaguje na zachowanie rówieśników i ma trudności z rozumieniem sytuacji społecznych. Dziewczynka ma specjalny długopis odstresowujący, który gryzie.

Do tego długopisu odnosi się dyrektor, którego słowa zostały nagrane na dyktafon.

- Czy ci mama kupiła, czy nie, to mnie to nie interesuje, ten twój długopisik. Chcesz, idź sobie do łazienki. Włóż go sobie tak głęboko, jak chcesz, aż się zakrztusisz. Jak ci przejdzie, to przyjdź. Włóż se go głęboko, wepchnij całego. Sprawdź, czy ci wejdzie do żołądka - słychać na nagraniu dyrektora szkoły Włodzimierza P.

Załamana matka wysłała pismo do kuratorium. W szkole przeprowadzono kontrolę.

- W związku z rażącym zachowaniem dyrektora wobec pani córki, dyrektorowi szkoły wydano zalecenia i wszczęto postępowanie dyscyplinarne - odpowiedziała matce Małgorzata Świątek-Słonina, dyrektor sieradzkiej delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Sprawą zajęła się też prokuratura w Wieluniu, która wszczęła śledztwo w sprawie popełnienia przestępstwa przez Włodzimierza P. i jednej z nauczycielek polegającego na poniżaniu, ośmieszaniu, grożeniu, wyzywaniu i zastraszaniu małoletniej Weroniki B.

Co na to dyrektor szkoły? - Moja zdecydowana postawa i postraszenie paskiem spowodowały uspokojenie się dziecka i możliwość prowadzenia lekcji. Weronika uniemożliwia prowadzenie lekcji, śpiewa, krzyczy, pełza po klasie, bije uczniów i nauczycieli, ubliża im - wyjaśnia Włodzimierz P. - 12 kwietnia w związku z brakiem możliwości porozumienia z rodzicami Weroniki skierowałem do Sądu Rejonowego w Wieluniu o wgląd w sytuację dziecka. Drugi wniosek do sądu został skierowany 29 maja. Tym razem wniosek został skierowany w związku z nagannym zachowaniem Weroniki, przejawami demoralizacji i naruszeniem nietykalności osobistej nauczycieli - dodaje dyrektor.

Na złe zachowanie uczennicy skarży się też większość rodziców uczniów, z którymi Weronika chodzi do klasy. Rodzice ci powiedzieli nam, że 12-latka nie- raz próbowała zrobić krzywdę innym uczniom prętem i cegłą, a nawet ich molestowała.

W obronę Weronikę biorą nieliczni. - Mojemu dziecku nigdy nic nie zrobiła. To Weronika jest tu ofiarą - powiedziała nam jedna z matek.

Wójt czeka na ustalenia

Po wszczęciu postępowania wójt Konopnicy Grzegorz Turalczyk zawiesił w obowiązkach dyrektora szkoły.

- Jeśli zarzuty wobec dyrektora i innych nauczycieli się potwierdzą, to stracą oni pracę. Osoba zastępująca dyrektora wystąpi do prokuratury o nazwiska nauczycieli, którzy mogli uczestniczyć w zajściu i oni też zostaną zawieszeni.

Zespół Aspergera,

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwoju, łagodniejsza forma autyzmu. Po raz pierwszy został opisany w 1944 roku przez Hansa Aspergera, austriackiego pediatrę i psychiatrę. Objawy zespołu Aspergera mogą początkowo być przypisywane nie chorobie, a trudnemu charakterowi dziecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki