Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzależnieie dziecka od smartfona. Kiedy należy pomóc dziecku? Jak leczyć uzależenienie takie uzależnienie bezpłatnie w ramach NFZ?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Po rozpoczęciu roku szkolnego dzieci spędzają przed ekranami komputerów i telefonów dużo więcej czasu niż latem. Gdy korzystanie z nich wymyka się spod kontroli, trzeba szukać pomocy.

Uzależnienie dziecka od urządzeń elektronicznych. Kiedy korzystanie z internetu staje się niebezpieczne?

Dzisiejsze dzieci i młodzież korzystają z urządzeń elektronicznych praktycznie codziennie i często przez wiele godzin. Jednak zbyt długie spędzanie czasu przed ekranem nie jest dla młodych ludzi zdrowe. Może powodować nie tylko problemy ze wzrokiem, wady postawy, czy otyłość. Jest też niekorzystne dla psychiki. Może również uzależniać, podobnie jak substancje psychoaktywne.

Jednocześnie bez korzystania z Internetu trudno dziś wyobrazić sobie życie. Dlatego rodzice i opiekunowie powinni zachować w tym obszarze czujność. Kiedy powinni się niepokoić?

Tradycyjne podejście mówi, że jeśli dziecko spędza przed ekranem ponad cztery godziny dziennie poza czasem przeznaczonym na naukę, to jest to sygnał alarmowy. Jednak obecnie wyznaczenie konkretnego limitu czasu jest dużo trudniejsze.

- Teraz, gdy są smartfony, dzieci praktycznie cały czas są w sieci – wyjaśnia Tomasz Kołodziejczyk, trener i wychowawca z łódzkiego MONAR-u.

Jego zdaniem rodzice powinni niepokoić się w innej sytuacji.

- Gdy zauważają, że urządzenie jest dużo ważniejsze niż inne formy aktywności dziecka i regularnie dochodzi na tym polu do konfliktów – podkreśla Kołodziejczyk.

Uzależnieie dziecka od smartfona. Kiedy należy pomóc dziecku? Jak leczyć uzależenienie takie uzależnienie bezpłatnie w ramach NFZ?
Pixabay

Co jeszcze może zaniepokoić rodziców w związku z używaniem smartfona lub komputera?

  • Ciągła potrzeba korzystania z Internetu, komputera, telefonu
  • Brak kontroli nad czasem spędzonym w Internecie, telefonie, komputerze
  • Rozdrażnienie, złe samopoczucie, agresja spowodowane brakiem możliwości lub utrudnieniami w korzystaniu z Internetu, telefonu, komputera
  • Izolowanie się
  • Problemy z koncentracją
  • Problemy ze snem
  • Relacje wirtualne stają się ważniejsze od realnych

Gdzie diagnozować i leczyć uzależnienia dzieci i młodzieży bezpłatnie w ramach NFZ?
W razie wątpliwości rodzice powinni zgłosić się do specjalisty. Znalezienie bezpłatnej pomocy nie jest trudne. W Łodzi w tym roku NFZ i Ministerstwo Zdrowia prowadzą pilotaż programu przeciwdziałania e-uzależnieniom u dzieci i młodzieży. Diagnozę i leczenie prowadzi MONAR przy ul. Tuszyńskiej 123/125 w Łodzi (tel. 884 882 558). Program przeznaczony jest dla dzieci od lat 7 do ukończenia przez nie szkoły średniej. Nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy zgłosić dziecko i umówić na wizytę. Leczenie obejmuje m.in. porady lekarskie, psychologiczne, sesje terapeutyczne indywidualne i grupowe.

Bezpłatnej pomocy w ramach NFZ udzielają też ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Są one obecne w całym regionie łódzkim. Także w tych ośrodkach pomocą służą psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Tu też można się zgłaszać bez skierowania.

Wykaz ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej mających umowę z NFZ

Czym grozi nieleczone uzależnienie od urządzeń elektronicznych?

Uzależnienie dotyka bardzo różnych aspektów zdrowia i życia dziecka. Konsekwencje e-uzależnienia mogą być:

  • Fizyczne – wady postawy, ból oczu, bóle głowy, wady wzroku, nadmierna masa ciała;
  • Psychologiczne – zaburzenia koncentracji, skłonność do kłamania;
  • Moralne – przemoc słowna, zatarcie granicy między dobrem a złem;
  • Społeczne – zanik więzi emocjonalnych, rezygnacja z aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu;
  • Intelektualne – szok informacyjny, niezdolność do racjonalnej selekcji danych, zaburzenia pamięci
Uzależnieie dziecka od smartfona. Kiedy należy pomóc dziecku? Jak leczyć uzależenienie takie uzależnienie bezpłatnie w ramach NFZ?
Pixabay

Dzień zdrowego uśmiechu w łódzkim oddziale NFZ

Łódzki oddział NFZ zaprasza na skierowane zwłaszcza do seniorów spotkanie ze specjalistami od protetyki stomatologicznej. Dzień Zdrowego Uśmiechu odbędzie się w poniedziałek (12 września) na Sali Obsługi Klienta NFZ przy ul. Targowej 35 w Łodzi w godz. 10-14. W tym czasie na sali dostępni będą:

  • przedstawiciel Konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie protetyki stomatologicznej, który odpowie na pytania dotyczące rodzajów protez, w jakiś sytuacjach należy wykonać protezy, które są najlepsze i najbezpieczniejsze, z jakich materiałów są wykonywane, nowe technologie protetyczne i rozwiązania, wskaże wady oglądanych protez i udzieli praktycznych rad w zakresie wyboru, stosowania i pielęgnacji protezy.
  • dietetyk, który udzieli seniorom informacji na temat tego co jeść, aby dłużej utrzymać protezę w doskonałej formie.

Przy okazji wizyty w Sali Obsługi Klienta NFZ będzie można zasięgnąć informacji na temat działalności Narodowego Funduszu Zdrowia i różnych aspektów zdrowia. Będzie można m.in. dowiedzieć się czegoś więcej na temat:

  • mammografii i cytologii, badań prostaty,
  • badaniach przesiewowych raka jelita grubego i programie profilaktyki chorób układu krążenia i chorób odtytoniowych
  • innych programów profilaktycznych
  • zdrowia seniorów ( Opieka nad chorym na alzheimera, Poradnik dla opiekunów osób niesamodzielnych, Opieka nad chorym z demencją dostępne na pacjent.gov, magazyn „Ze Zdrowiem” zwłaszcza „Zdrowie seniorów”,),
  • aplikacji mojeIKP, mojeFizjo+ oraz na miejscu je zainstalować z pomocą specjalisty

Dodatkowo w poniedziałek 12 września na terenie Zespołu Szkół Salezjańskich im. Ks. Bosko w Łodzi przy ul. Wodnej 34 będzie stał dentobus, w którym dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z przeglądu stomatologicznego. Na badanie dziecko musi przyjść z opiekunem.

Uzależnieie dziecka od smartfona. Kiedy należy pomóc dziecku? Jak leczyć uzależenienie takie uzależnienie bezpłatnie w ramach NFZ?
NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki