Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

V Międzynarodowy Festiwal "Teatralna Karuzela" w Teatrze "Pinokio"

Łukasz Kaczyński
Przedstawienie "Gdzie jest Lailonia?" powstaje w konwencji teatru plastycznego, z elementami animacji lalek i przedmiotów
Przedstawienie "Gdzie jest Lailonia?" powstaje w konwencji teatru plastycznego, z elementami animacji lalek i przedmiotów Paweł Łacheta
W weekend odbyły się najważniejsze wydarzenia 70-lecia Łodzi akademickiej, a tymczasem okazuje się, że rówieśnikiem uczelni jest kolejny po "Powszechnym" teatr - lalkowo-aktorski "Pinokio". Nim na swe urodziny zaprosi on łodzian do Ogrodu Botanicznego, "kręcić" się zacznie V Międzynarodowy Festiwal "Teatralna Karuzela", u którego początków leży ambicja pokazywania bogactwa sztuki adresowanej (nie tylko) do dzieci.

Tegoroczna edycja festiwalu, której towarzyszy hasło "Myślę#Czuję", zaczyna się w środę (27 maja) działaniami animacyjnymi i edukacyjnymi w Parku na Zdrowiu. W południe Teatr 21 pokaże "Śmiertelnie trudną grę", a w godz. 15-17 w Teatrze Pinokio Michał Malinowski poprowadzi warsztat "Zbuduj filozofię" (wstęp wolny). Nieco później, o godz. 17 "Pinokio" pokaże adaptację książki Wolfa Erlbrucha, którą przygotował specjalista od przenoszenia jego utworów na scenę, Marcin Jarnuszkiewicz.

Piąta edycja "Teatralnej Karuzeli" przypada w momencie, gdy w "Pinokiu" trwa tematyczny Sezon Filozofów. W jego ramach 30 maja odbędzie się premiera spektakl "Gdzie jest Lailonia?" na podstawie "13 bajek z królestwa Lailoni" wybitnego polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego. Stworzył on czytelnikom możliwość zbliżenia się do świata filozofii dzięki literackim opowieściom. Jak adaptuje się te małe traktaty filozoficzne na teatralną scenę?

- Najbardziej przypomina to pracę przy "Historii występnej wyobraźni" według Brunona Schulza - mówi Konrad Dworakowski, reżyser przedstawienia i dyrektor "Pinokia". - Rozwijamy metodę, która intuicyjnie wydaje się nam najwłaściwsza do podejmowania tego tematu w ramach teatru wizualnego, którego językiem się tu posługujemy. Zaczynamy od tekstu, opowiadamy o tym, co jest w nim najważniejsze. Próbujemy stworzyć własne asocjacje z nim związane, po czym staramy się wyłuskać słowo lub zdanie-klucz, po czym budujemy własną historię na scenie. Dopiero na to z powrotem nakładamy tekst w finale pracy. Mam wrażenie, że to technika, która pozwala budować interpretacje wielopłaszczyznowo. Wieloznaczność jest tym, co chcielibyśmy osiągnąć, dlatego że wszystko, co jesteśmy w stanie stworzyć na temat tych pojęć, jest w pewnym sensie iluzją.

ZOBACZ PROGRAM FESTIWALU: Teatralna Karuzela 2015 w Łodzi. W programie spektakle, warsztaty i Wóz Metafizyczny!

Na scenie zobaczymy "Opowieść o wielkim wstydzie", "Garby", "Piękną twarz", "O długowieczności", "Jak bóg Maior stracił panowanie", a klamrą dla nich będzie "Jak szukaliśmy Lailonii". Dworakowski uzasadnia wybór potencjałem do inspirowania inscenizacyjnych dywagacji.

- Ale przede wszystkim odwołują się one do kategorii filozoficznych, o których chcę mówić z widzami. Czym jest piękno, prawda, względność, Bóg, wolność - dodaje reżyser.

Przedstawienie adresowane jest do widza powyżej 12. roku życia.

"Pinokio" zaprasza też rodziny do Ogrodu Botanicznego. 6 czerwca pokaże sztandarowe projekty artystyczno-edukacyjnych z ostatnich lat, w tym spektakl "Pippi Pończoszanka". Chór Dużych Dzieci wykona piosenki-manifesty z "Pippi", zaplanowano warsztaty dla dzieci, a w Wozie Metafizycznym odbędzie się pokaz filmu "Kręcimy bramy". 7 czerwca w siedzibie "Pinokia" będzie można obejrzeć "Koralinę".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki