VII Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Dzisiaj oficjalne otwarcie

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
Po serii wydarzeń towarzyszących, w piątek w Łodzi oficjalnie rozpoczną się VIII Dni Pamięci, organizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Stefana Jaracza i Urząd Marszałkowski dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się 26 stycznia na Stacji Radegast, gdzie o godz. 12 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem. Na godz. 15 w Teatrze im. Stefana Jaracza zaplanowano uroczyste otwarcie VIII Dni Pamięci - specjalnym gościem będzie Tadeusz Rolke, prekursor polskiej fotografii reportażowej. O godz. 17 rozpocznie się panel poświęcony „Wielkanocy” Stefana Otwinowskiego w reżyserii Leona Schillera, w którym udział wezmą prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska - teatrolog, Andrzej Bart - dyrektor artystyczny Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka, Ewa Wiatr - historyk z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego i Artur Hofman - przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i reżyser teatralny. „Wielkanoc” wystawiona 1 października 1946 roku w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi (obecnie Teatr im. Stefana Jaracza) była pierwszą sztuką wyreżyserowaną przez Leona Schillera po wojnie i jednocześnie pierwszą mierzącą się z tematyką Zagłady.

Wieczorem, o godz. 20, Teatr im. S. Jaracza zaprosi na premierę czytania performatywnego „Wielkanocy” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.

W sobotę, 27 stycznia, o godz. 13 Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaproponuje oprowadzanie z przewodnikiem po Stacji Radegast. W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana o godz. 15.30 będzie można wziąć udział w otwarciu wystawy Tadeusza Rolke, przedstawiającej fotografie z szesnastu miejscowości Podlasia. Inspiracją do ich wykonania stał się tekst Mirosława Tryczyka „Twarde sumienie”. Otwarciu będzie towarzyszyło spotkanie z kuratorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, Teresą Śmiechowską oraz z autorem zdjęć. Dwie godziny później będzie można obejrzeć „Wytrwałość”, film dokumentalny w reżyserii Katarzyny Imielskiej opowiadający historię Bena Barenholtza, producenta i dystrybutora związanego z amerykańskim przemysłem filmowym, mierzącego się z osobistym dramatem Zagłady.

W niedzielę, 28 stycznia, od godz. 12 Teatr im. Jaracza pokaże spektakl „Podróże Salomona”. Od 12.30 w Muzeum Miasta Łodzi będzie można wysłuchać wykładu „Podwórko”. Od godz. 16 w Centrum Dialogu odbędzie się spotkanie z Marią Stachurską, reżyserką filmu „Położna” o Stefanii Leszczyńskiej, położnej z Auschwitz.

W poniedziałek, 29 stycznia w Teatrze im. Jaracza od godz. 19 odbędzie się Koncert Galowy „Coś przyjdzie: miłość lub wojna”. Gwiazdą wieczoru będzie Lena Piękniewska, która zaprezentuje utwory napisane przez młodych poetów getta - Abrama Koplowicza, Zuzannę Ginczankę, Abrama Cytryna i Jankę Hescheles.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Papierowe medale.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie