Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VII Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach. Cykl debat o tym, jak polepszyć funkcjonowanie samorządów

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Dwa dni debat, blisko 130 paneli i niemal 1,5 tys. uczestników. Za nami VII edycja Europejskiego Kongresu Samorządów, który w tym roku po raz drugi odbywał się w „Hotelu Gołębiewski” w Mikołajkach pod hasłem „Budowanie wspólnoty przyszłości”.

Położony nad jeziorem Tałty „Hotel Gołębiewski” w Mikołajkach na dwa dni stał się centrum spotkań liderów samorządowych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Program merytoryczny konferencji obejmował blisko 130 wydarzeń, które zostały podzielone na 11 ścieżek tematycznych, takich jak Biznes i Zarządzanie, Innowacje, Społeczeństwo, Współpraca Międzyregionalna oraz Zrównoważony Rozwój. Wśród nich znalazły się bloki programowe, raporty, panele, warsztaty, wykłady, prezentacje oraz uroczysta gala. W tegorocznej, VII edycji Europejskiego Kongresu Samorządów udział wzięło blisko 1500 gości.

Kongres organizowany przez Instytut Studiów Wschodnich nawiązuje formułą do Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

– Gdyby za sukces uznać, że jest na pewno prawie dwa razy więcej gości niż przed rokiem i dużo więcej debat tematycznych, to tak, oczywiście, był to sukces – przyznał w rozmowie z nami Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

– Gdyby jednak zacząć się przyglądać temu, co działo się w salach, to myślę, że ten sukces jest jeszcze większy – dodał. – Debaty były bardzo ciekawe, poruszano wiele tematów, które dziś żywo obchodzą ludzi, którzy zarządzają małymi ojczyznami. Pomimo tego, że ci, którzy biorą udział w rozmowach, reprezentują różne strony politycznej barykady, to bardzo łatwo znaleźć pewien wspólny mianownik, który ich łączy, a jest nim niewątpliwie troska o to, żeby polska samorządna rozwijała się jak najlepiej – wyjaśnił.

Berdychowski zapytany, czy sytuacja na Ukrainie zdominowała tegoroczny Kongres stwierdził, że była „jedną ze ścieżek programowych” z gronem znakomitych gości.

– Na ponad 100 tematów, które znalazły się w agendzie kongresu, 12 tematów bezpośrednio dotyczyło wojny – przyznał. – Ten temat na pewno był żywo dyskutowany, jednak moim zdaniem problematyka związana z zarządzaniem samorządami, z inwestycjami, ze współpracą, z problemami wynikającymi z prowadzonych inwestycjami na pewno zdominowały tegoroczny Kongres – stwierdził.

Berdychowski wskazał również na problemy, które dzisiaj „każdy samorząd ma w związku z wydawaniem ogromnych pieniędzy, których nie brakuje”. – Problem jest tylko i wyłącznie w tym, że wszystkie prognozy są przestrzelone, że po raz kolejny trzeba ogłaszać przetargi i kalkulować zupełnie inne ceny przy inwestycji. Wszystko odbywa się jeszcze w czasie, w którym niespecjalnie jest miejsce na to, żeby ciągle coś powtarzać. Myślę, że to dzisiaj stanowi największe wyzwanie dla naszych samorządów. Wyzwanie, które jest pochodną wojny, inflacji i tych wszystkich czynników, z którymi się zmagaliśmy – podsumował.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Europejskiego Kongresu Samorządów jest prezentacja Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce. Zygmunt Berdychowski podczas panelu, na którym przedstawiono wyniki tegorocznej edycji rankingu przyznał, że „jeszcze na początku bieżącego roku był zdecydowanym optymistą” jednocześnie przyznając, że „samorządy bardzo dobrze wychodzą z kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa”. Jak stwierdził, wrażenie robi skala inwestycji, która z roku na rok rośnie. Jego zdaniem, najbardziej dynamicznym regionem w zeszłym roku był Dolny Śląsk.

Uczestnicy Kongresu wiele dyskusji poświęcili obecnej sytuacji na Ukrainie. Jeżeli chodzi o sytuację finansową samorządów w kontekście wydarzeń za naszą wschodnią granicą, Mirosław Legutko, Przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych przyznał, że stan budżetów samorządów będzie można ocenić w połowie roku, ponieważ, jak wyjaśnił, samorządy „sfinansowały pomoc uchodźcom z Ukrainy z rezerw przeznaczonych na sytuacje kryzysowe”. – Pomoc dla Ukraińców powinna być rozsądna i prowadzona w taki sposób, żeby nie było szkody dla mieszkańców – stwierdziła Bogumiła Lewandowska-Siwek, wójt gminy Baranów, która to gmina zajęła pierwsze miejsce w rankingu wśród gmin wiejskich.

Lokalni liderzy dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z niesieniem pomocy uchodźcom. W panelu „Jak skutecznie pomagać uchodźcom? Rola samorządów podczas kryzysu” samorządowcy z Polski, Ukrainy i Mołdawii opowiadali, jak tuż po inwazji rosyjskiej tworzyli pierwsze ośrodki pomocowe.

– Dotychczas niczego podobnego nie przeżyliśmy – mówił Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia. – Nie byliśmy przygotowani do takich działań, ale robiliśmy co w naszej mocy, aby pomagać – dodał. – Nasi kierowcy przez wiele dni, 24 godziny na dobę, wozili uchodźców – chwalił postawę mieszkańców. Co ważne, uczestnicy panelu podkreślali, że gdyby nie pomoc obywateli i wolontariuszy, to samorządy mogłyby nie sprostać tym wyzwaniom.

W trakcie panelu ,,Europa w poszukiwaniu przywództwa” padła deklaracja mówiąca o utworzeniu "Unii Polsko – Ukraińskiej".

– Zgodnie za postawioną deklaracją przez Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza pozostali uczestnicy zwracali uwagę na znaczenie utworzenia ewentualnej unii. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Poseł Maciej Gdula z Nowej Lewicy, Prezes Porozumienia Jarosław Gowin oraz Czesław Bielecki z aprobatą wypowiadali się o takim pomyśle – wskazano.

Podczas debaty wskazywano, że "to już realnie, nieformalnie ma miejsce poprzez otwarte domy Polaków dla wszystkich uchodźców z Ukrainy". Przytoczono także słowa Wołodymyra Zełenskiego o potrzebie powstania unii polsko-ukraińskiej, o tym, że Polaków i Ukraińców jest łącznie aż 80 milionów, tylu ilu Niemców, co zostało wkomponowane w kontekst możliwości m.in. gospodarczych, jakie mogłaby ze sobą nieść unia obu krajów.

Wiele dyskusji poświęcono nowym technologiom, inwestycjom i rozwoju miast i regionów. W trakcie panelu „Nowe technologie kluczem sukcesu w zarządzaniu miastem” Jacek Duliński z Exatel przyznał, że sukcesem z punktu widzenia miast może być właśnie wdrożenie nowych technologii, które powodują rozwój. Z kolei wiceprezes zarządu PFR Bartłomiej Pawlak wskazał, że głównym problemem w Polsce jest „brak wspólnej strategii i zbyt rzadkie wdrażanie dobrych praktyk obniżających koszty”.

W kwestii poprawy komfortu życia mieszkańców oraz nowych technologii, podczas panelu „Elektromobilność – klucz do sukcesu transportu w mieście przyszłości” Michał Wekiera z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego stwierdził, że zdolność nabywcza samochodów elektrycznych w Polsce jest niska, ponieważ są one drogie. Z drugiej strony, mamy w Polsce całą flotę autobusów elektrycznych. Mariusz Wdowczyk, prezes zarządu, ARP e-Vehicles podał, że polska flota autobusowa jest piątą największą flotą w Europie. Jak tłumaczył, jest to możliwe właśnie dzięki systemowi wsparcia finansowego. Z kolei poseł Krzysztof Truskolaski zauważył, że żeby transport w Polsce był lepszy, Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii. Jego zdaniem ważne jest, by powstały systemowe rozwiązania zachęcające ludzi do kupowania samochodów elektrycznych. – Elektromobilność to przyszłość tylko wtedy, kiedy spełni się więcej warunków – stwierdził.

Najbardziej uroczystą częścią Europejskiego Kongresu Samorządów była uroczysta Gala, rozpoczęta występem Orkiestry Akademickiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Galę prowadzili Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita oraz Paulina Sudoł, prawnik, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Podczas tego wydarzenia marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przyznał, że „pomimo trudnej sytuacji i niepewnych czasów, znajdujemy możliwość debaty nad tym, jak polepszyć funkcjonowanie samorządów”. Podczas gali uhonorowano laureatów Rankingu Finansowego Samorządów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: VII Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach. Cykl debat o tym, jak polepszyć funkcjonowanie samorządów - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki