Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej pojawi się gwiazda Wojciecha Marczewskiego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
materiały prasowe
W łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej pojawi się gwiazda reżysera, scenarzysty i pedagoga, Wojciecha Marczewskiego. Jej odsłonięcie zaplanowano na 13 lipca.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12 na wysokości ul. Piotrkowskiej 70. Weźmie w niej udział Wojciech Marczewski, który będzie gościem Transatlantyk Festival. Od godz. 13 odbędzie się zaś master class z artystą w Klubie 77 (ul. Piotrkowska 77). 73. gwiazda w łódzkiej Alei Gwiazd to wspólny projekt Festiwalu i Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

W trakcie Transatlantyku odbędzie się retrospektywa twórczości artysty, prezentująca wszystkie pełne metraże urodzonego w Łodzi reżysera. Przegląd otworzy pokaz debiutu Wojciecha Marczewskiego - filmu „Zmory”, adaptacji powieści Emila Zegadłowicza. Reżyser otrzymał za tę produkcję m.in. nagrody na festiwalach w San Sebastian i Gdyni. Kolejnym tytułem będą „Dreszcze” - portret dorastania w epoce stalinizmu, nagrodzony licznymi nagrodami na festiwalu w Berlinie, w tym Srebrnym Niedźwiedziem oraz Nagrodą Główną Jury FPFF w Gdyni. Organizatorzy festiwalu zaprezentujemy także legendarną, nakręconą w Łodzi „Ucieczkę z kina Wolność”. Głównym bohaterem jest cenzor - w tej roli genialny Janusz Gajos - którego dręczą wyrzuty sumienia oraz nietypowy strajk w tytułowym kinie. Dzieło zostało obsypane najważniejszymi laurami filmowymi w kraju, otrzymując Złote Lwy, oraz nagrody: dziennikarzy, Prezesa Komitetu d/s Radia i Telewizji i Szefa Kinematografii na FPFF w Gdyni, a także Złotą Kaczkę i Złotą Taśmę. Pokazana zostanie też adaptacja powieści Pawła Huellego - „Weiser”, gdzie Wojciech Marczewski po raz kolejny podejmuje temat dojrzewania i piętna, jakie odciska przeszłość.

Retrospektywę uzupełnią pokazy dwóch filmów telewizyjnych Wojciecha Marczewskiego: „Klucznik” oraz „Czas zdrady”.

Nowy bohater łódzkiej Alei Gwiazd jest także znakomitym pedagogiem - wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii. Był dziekanem Wydziału Reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Od 1998 roku jest wykładowcą na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W 2001 roku uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej. Jest współzałożycielem i jednym z głównych wykładowców w działającej od 2002 roku warszawskiej Szkole Wajdy, w której pełni też funkcję dyrektora programowego.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki