Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Aleksandrowie nie chcą Summer Dying Loud

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Acid Drinkers na Summer Dying Loud
Acid Drinkers na Summer Dying Loud Grzegorz Gałasiński
Do władz Aleksandrowa trafiła petycja mieszkańców przeciw festiwalowi metalowemu Summer Dying Loud.

Grupa mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego chce likwidacji festiwalu Summer Dying Loud. Ich zdaniem organizowany pod koniec lata festiwal muzyki rockowej i metalowej ma charakter coraz bardziej satanistyczny.

Festiwal Summer Dying Loud odbywa się w Aleksandrowie od 2009 r., ostatnio na stadionie MOSiR. W 2016 roku w piątek zagrały takie tuzy rocka jak Sweet Noise, KSU i Closterkeller. Ale w sobotę nawet miłośnicy rocka przyznali, że muzyka była bardzo ciężka. Na scenie pojawiły się m.in. szwedzki zespół Grave, holenderski Sinister i Mord A’Stigmata, która występowała jako support przed koncertami Behemotha. A tego dla autorów petycji było już za dużo.

Ich zdaniem festiwal „w sposób widoczny nabiera coraz bardziej satanistycznego charakteru. (...) Występujące w roku 2016 zespoły, takie jak: Sinister, Mord a Stigmata, Grave, Bombers, Stygmath, jawnie wykorzystują symbole związane z szatanem bądź propagują kulturę śmierci, co ilustrują ich teksty oraz zdjęcia okładek płyt”.

„Zespoły jawnie wykorzystują symbole związane z szatanem, promują kulturę śmierci”

To zaś może spowodować demoralizację dzieci i młodzieży i jest niedopuszczalny w mieście, w którym św. Faustyna była bierzmowana.

Petycję zorganizowały osoby związane z Kościołem katolickim, a zdaniem władz miasta – także z opozycją.
Podpisały się 182 osoby, jednak nie wszystkie podały dane. Urząd kazał je uzupełnić. – Wtedy dopiero sprawa będzie procedowana – mówi Agata Kowalska z urzędu w Aleksandrowie.

Wiadomo, że mimo petycji we wrześniu festiwal znów się odbędzie. I będzie organizowany dopóki w Aleksandrowie nie zmieni się władza.

Formułę wymyślili wspólnie: burmistrz Jacek Lipiński i naczelnik wydziału promocji Tomasz Barszcz. Rockowe zespoły wybiera burmistrz, black metalowe – naczelnik.

Jak podkreśla burmistrz petycja to sprawa polityczna, a na dodatek absurdalna. – Biorąc pod uwagę argumenty z petycji, trzeba by wpisać na indeks zespół Black Sabbath – denerwuje się Lipiński.

Festiwal kosztował miasto prawie 250 tys. zł, po odliczeniu dotacji z urzędu marszałkowskiego i wpływu z biletów – 137, 5 tys. zł. Tomasz Barszcz podkreśla, że za takie pieniądze nie da się zorganizować festiwalu głównego nurtu. – Myśleliśmy o zaproszeniu Kultu, ale koszt byłby taki, jak wszystkich zespołów grających na festiwalu w sobotę – dodaje.

Barszcz zapewnia, że zespoły grające w Aleksandrowie nie są satanistyczne. Za to grały już zespoły odwołujące się do Boga, jak Lux Torpeda i Armia.

Festiwal Summer Dying Loud w Aleksandrowie Łódzkim [ZDJĘCIA]

– Jakbym miał porównywać diabelskość zespołów, to rzeczywiście Sinister ma obrazoburcze okładki – przyznaje Barszcz. – Jednak są to wyjątkowo ciepli i serdeczni ludzie – zapewnia.

W 2016 roku sprzedano 2,1 tys. biletów. Na festiwal przyjeżdżają fani rocka i metalu z całej Polski, zasilając przez dwa dni aleksandrowskich przedsiębiorców. – Średnia wieku jest grubo powyżej młodzieżowej. Jest kulturalnie i bezpiecznie. Autorzy petycji po prostu nie rozumieją takiej muzyki – mówi pan Krzysztof, fan festiwalu z Łodzi.

Inne protesty

Natalia Przybysz
Wywołała protesty, po tym jak przyznała się do dokonania aborcji z powodu za małego mieszkania. W listopadzie 2016 r. przed jej koncertem w łódzkim klubie OHM zaprotestowali przedstawiciele Fundacji „Życie”, Katolickiego Klubu im. św. Wojciecha i Ruchu Narodowego. Zażądali od klubu odwołania koncertu. Natalia Przybysz jednak wystąpiła.
Behemoth
W październiku 2014 r. do Łodzi przyjechał zespół Behemoth z Negralem, czyli Adamem Darskim. Promował swoją płytę „The Satanist”. Jego występ w klubie Wytwórnia musiał odbyć się z obstawą policji, bo przed klubem protestowali modlitewnie członkowie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę.
Bas Tajpan
Nagrany przed laty i nawołujący do przemocy wobec homoseksualistów utwór Basa Tajpana „Chwasty” nie spodobał się Ogólnopolskiemu Komitetowi Obrony przed Sektami. W maju 2012 r. komitet zażądał od rektora Politechniki Łódzkiej odwołania koncertu, i złożył doniesienie do prokuratury. Koncert jednak się odbył, a prokuratura nie wszczęła postępowania.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki