Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W archidiecezji łódzkiej zaczyna się czwarty w historii synod. To wielka debata wiernych

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Synod został zwołany jeszcze przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z okazji zbliżającej się setnej rocznicy powstania diecezji łódzkiej, jednak ze względu na zmianę łódzkiego ordynariusza został on przesunięty. Będzie kontynuowany przez arcybiskupa Grzegorza Rysia (na zdjęciu)
Synod został zwołany jeszcze przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z okazji zbliżającej się setnej rocznicy powstania diecezji łódzkiej, jednak ze względu na zmianę łódzkiego ordynariusza został on przesunięty. Będzie kontynuowany przez arcybiskupa Grzegorza Rysia (na zdjęciu) Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
W sobotę, 27 stycznia, w łódzkiej katedrze rozpocznie się czwarty synod archidiecezji łódzkiej. Przez trzy lata duchowni i świeccy będą się zastanawiać, jak prowadzić duszpasterstwo.

W sobotę o godz. 10 w łódzkiej katedrze rozpocznie się inauguracyjna sesja czwartego w historii synodu archidiecezji łódzkiej. Zaproszeni na nią są wszyscy wierni z diecezji.

Synod to debata duchownych oraz świeckich dotycząca kościelnej rzeczywistości i planów działania. Łódzki synod dotyczyć będzie spraw duszpasterskich i takich zagadnień, jak praca z młodzieżą, praca w parafiach i z rodzinami.

Synod został zwołany jeszcze przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z okazji zbliżającej się setnej rocznicy powstania diecezji łódzkiej, jednak ze względu na zmianę łódzkiego ordynariusza został on przesunięty. Będzie kontynuowany przez arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Debaty synodalne odbywać się będą wśród duchowieństwa i z wiernymi w poszczególnych parafiach. Mają odpowiedzieć na pytanie, jak najlepiej prowadzić pracę duszpasterską. Synod zakończy się za trzy lata.

W diecezji łódzkiej dwa synody zwołał biskup Michał Klepacz. Ostatni synod w latach 1996-1998 zwołał arcybiskup Władysław Ziółek. Stworzył on przepisy regulujące pracę parafii i całej diecezji.

W historii odbywały się też synody ogólnokościelne. Wtedy ustalane były prawdy wiary oraz kierunki, w których ma podążać kościół. Jednym z ważniejszych był synod watykański II, który w latach 1962-1965 zreformował Kościół, m.in. zmienił język liturgii i otworzył go na inne wyznania.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki