Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bełchatowie 15-latek na hulajnodze zderzył się z rowerzystą

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
W Bełchatowie 15-latek jadący hulajnogą zderzył się z rowerzystą/zdjęcie ilustracyjne
W Bełchatowie 15-latek jadący hulajnogą zderzył się z rowerzystą/zdjęcie ilustracyjne Arch. Polska Press
Policjanci wyjaśniają okoliczności nietypowego wypadku do którego doszło w Bełchatowie. Na ścieżce rowerowej chłopak jadący hulajnogą zderzył się z rowerzystą

15-latek na hulajnodze zderzył się z rowerzystą w Bełchatowie

Do nietypowego zdarzenia do szło w niedzielę, 4 czerwca w Bełchatowie. Przed południem policjanci byli wezwani do wypadku w obrębie skrzyżowania ulicy Al. Jana Pawła z ulicą Zamoście.

Okazało się, iż kierujący hulajnogą elektryczną zderzył się z rowerzystą.

- Z ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 15-latek kierujący hulajnogą jadąc ścieżką dla rowerów w kierunku ulicy Zamoście zderzył się z 34-letnim rowerzystą, który jechał w kierunku ulicy Wyszyńskiego - mówi nadkom. Iwona Kaszewska, rzecznik policji w Bełchatowie.

Do szpitala z urazem ręki trafił rowerzysta. Obaj cykliści byli trzeźwi. Jak dodają policjanci, 15-latek miał uprawnienia do kierowania jednośladem. Szczegóły zdarzenia wyjaśniają teraz policjanci.

Policja przypomina

  • Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki