W Brzezinach wszczepili balon w staw barkowy zamiast protezy...

  W Brzezinach wszczepili balon w staw barkowy zamiast protezy [ZDJĘCIA, FILM]

  Zdjęcie autora materiału
  Agnieszka Jędrzejczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Balon w stawie barkowym zamiast protezy. Nowoczesna metoda leczenia w szpitalu w Brzezinach
  1/21
  przejdź do galerii

  Balon w stawie barkowym zamiast protezy. Nowoczesna metoda leczenia w szpitalu w Brzezinach ©Agnieszka Jędrzejczak

  Zamiast sztucznej protezy w barku - balon z solą fizjologiczną. Lekarze ze szpitala w Brzezinach wszczepili pacjentce balon, który ochroni kości stawu przed zniszczeniem, pozwoli na regenerację ścięgien i funkcjonowanie bez bólu.
  Pacjentką lekarzy pracujących w szpitalu w Brzezinach była 70-letnia kobieta z Koluszek. Kilka lat temu doznała zwyrodnieniowego uszkodzenia ścięgien. Miała zerwane trzy z czterech ścięgien mięśni obręczy barkowej, które łączą łopatkę z kością ramienną.

  Ból był tak duży, że kobieta nie była w stanie poruszać ręką. Przeszła zabieg artroskopii, ale zakończył się niepowodzeniem. Nie udało się zrekonstruować tkanek, które zapewniają ruch w stawie i chronią go przed dalszą degradacją i bólem.

  CZYTAJ TEŻ: Nowatorska operacja w szpitalu im. WAM w Łodzi. Stenty pozwolą lepiej oddychać [ZDJĘCIA,FILM]

  Prawdopodobnie dziś pacjentka czekałaby jeszcze w kolejce na protezoplastykę stawu barkowego, ale dzięki zabiegowi wszczepienia balonu i rekonstrukcji ścięgien, uniknęła sztucznej protezy w barku.

  - Specjalny balon umożliwi odtworzenie prawidłowego mechanizmu ruchu w stawie pacjentki, zacznie chronić go przed dalszym uszkodzeniem i w ten sposób umożliwi pacjentce normalne funkcjonowanie bez endoprotezy - mówi dr Grzegorz Sobieraj, który przeprowadzał zabieg. - Odbudowa ścięgien, choć ze względu na stopień ich uszkodzenia będzie niepełna, przywróci sprawność barku właśnie dzięki dodatkowej implantacji balonu.

  ZOBACZ TEŻ: Łódzcy lekarze wszczepili trzy stenty aorty podczas jednej operacji [ZDJĘCIA, FILM]

  Zabieg jest wykonywany metodą artroskopową. Przez niewielkie cięcia pod kontrolą kamery lekarze najpierw przygotowali staw, zrekonstruowali ścięgna, a następnie wprowadzili balon. Ta "poduszka" wykonana z biodegradowalnego materiału rozdzieliła kości stawu. Zwinięta i bez wypełnienia została wprowadzona między kości obojczyka i ramienia pod koniec zabiegu, a następnie wypełniony solą fizjologiczną. Teraz amortyzuje obciążenia.

  - Ścięgna, które częściowo zrekonstruowaliśmy pod tym balonem, będą przez niego chronione, by mogły się zagoić. Po około dziewięciu miesiącach balon zacznie się rozpuszczać, a bark, w którym ścięgna będą wygojone, zacznie normalnie funkcjonować - dodaje dr Sobieraj. - Nie chodzi nam o to, by pacjentka grała w tenisa, czy rzucała daleko piłką, ale, by mogła wykonywać codzienne czynności bez bólu.

  CZYTAJ TEŻ: r Grzegorz Religa: Gdybym porównywał się z ojcem byłbym głupim facetem


  Alternatywą dla tego zabiegu jest tylko endoproteza stawu barkowego, ale ta, w przeciwieństwie do protez biodra czy kolana, nie gwarantuje oczekiwanej skuteczności u wszystkich pacjentów. Zabieg jest refundowany przez NFZ.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na zachodzie Europy robią to od 2000r

  Nowinka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Warto zobaczyć

  Diety