Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Brzezinach wszczepili balon w staw barkowy zamiast protezy [ZDJĘCIA, FILM]

Redakcja
Zamiast sztucznej protezy w barku - balon z solą fizjologiczną. Lekarze ze szpitala w Brzezinach wszczepili pacjentce balon, który ochroni kości stawu przed zniszczeniem, pozwoli na regenerację ścięgien i funkcjonowanie bez bólu.

Pacjentką lekarzy pracujących w szpitalu w Brzezinach była 70-letnia kobieta z Koluszek. Kilka lat temu doznała zwyrodnieniowego uszkodzenia ścięgien. Miała zerwane trzy z czterech ścięgien mięśni obręczy barkowej, które łączą łopatkę z kością ramienną.

Ból był tak duży, że kobieta nie była w stanie poruszać ręką. Przeszła zabieg artroskopii, ale zakończył się niepowodzeniem. Nie udało się zrekonstruować tkanek, które zapewniają ruch w stawie i chronią go przed dalszą degradacją i bólem.

**CZYTAJ TEŻ:

Nowatorska operacja w szpitalu im. WAM w Łodzi. Stenty pozwolą lepiej oddychać [ZDJĘCIA,FILM]

**

Prawdopodobnie dziś pacjentka czekałaby jeszcze w kolejce na protezoplastykę stawu barkowego, ale dzięki zabiegowi wszczepienia balonu i rekonstrukcji ścięgien, uniknęła sztucznej protezy w barku.

- Specjalny balon umożliwi odtworzenie prawidłowego mechanizmu ruchu w stawie pacjentki, zacznie chronić go przed dalszym uszkodzeniem i w ten sposób umożliwi pacjentce normalne funkcjonowanie bez endoprotezy - mówi dr Grzegorz Sobieraj, który przeprowadzał zabieg. - Odbudowa ścięgien, choć ze względu na stopień ich uszkodzenia będzie niepełna, przywróci sprawność barku właśnie dzięki dodatkowej implantacji balonu.

**ZOBACZ TEŻ:

Łódzcy lekarze wszczepili trzy stenty aorty podczas jednej operacji [ZDJĘCIA, FILM]

**

Zabieg jest wykonywany metodą artroskopową. Przez niewielkie cięcia pod kontrolą kamery lekarze najpierw przygotowali staw, zrekonstruowali ścięgna, a następnie wprowadzili balon. Ta "poduszka" wykonana z biodegradowalnego materiału rozdzieliła kości stawu. Zwinięta i bez wypełnienia została wprowadzona między kości obojczyka i ramienia pod koniec zabiegu, a następnie wypełniony solą fizjologiczną. Teraz amortyzuje obciążenia.

- Ścięgna, które częściowo zrekonstruowaliśmy pod tym balonem, będą przez niego chronione, by mogły się zagoić. Po około dziewięciu miesiącach balon zacznie się rozpuszczać, a bark, w którym ścięgna będą wygojone, zacznie normalnie funkcjonować - dodaje dr Sobieraj. - Nie chodzi nam o to, by pacjentka grała w tenisa, czy rzucała daleko piłką, ale, by mogła wykonywać codzienne czynności bez bólu.

CZYTAJ TEŻ: r Grzegorz Religa: Gdybym porównywał się z ojcem byłbym głupim facetem

Alternatywą dla tego zabiegu jest tylko endoproteza stawu barkowego, ale ta, w przeciwieństwie do protez biodra czy kolana, nie gwarantuje oczekiwanej skuteczności u wszystkich pacjentów. Zabieg jest refundowany przez NFZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki