Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czasie pandemii w Łodzi i województwie łódzkim urodziło się mniej dzieci. Gdzie najbardziej spadła liczba urodzeń? Raport demografa

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Część osób zrezygnowało z posiadania potomstwa, część odłożyła to na później
Część osób zrezygnowało z posiadania potomstwa, część odłożyła to na później Pixabay
W czasie pandemii koronawirusa w Łodzi i województwie łódzkim urodziło się mniej dzieci niż w poprzednich latach. Spadki widać zwłaszcza w Łodzi, a największy spadek urodzeń jest widoczny w przypadku młodych kobiet.

Decyzjom o posiadaniu dzieci, liczbie urodzeń oraz tzw. współczynnikowi dzietności w czasie pandemii koronawirusa przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Podkreśla, że wpływ na to miały obawy związane z ewentualną utratą pracy przez przynajmniej pracowników pewnych branż: gastronomia, hotelarstwo, handel, eventowa.

- Stosowane były dwie odmienne strategie dotyczące długotrwałych zobowiązań takich jak zawarcie małżeństwa, świadome spłodzenie i urodzenie dziecka - mówi prof. Szukalski. - Część osób odroczyła te plany do czasu, gdy minie kryzys, natomiast część w ogóle z nich zrezygnowała.

Ile dzieci urodziło się w czasie pandemii?

W kraju liczba urodzeń w 2021 roku spadła do poziomu 331,5 tys. osób z 375 tys. w 2019 roku (w 2020 roku było to 355,3 tys.). W województwie łódzkim w 2019 roku urodziło się 21.644 dzieci, rok później 20.891, a dwa lata później już tylko 19.657. Podobna tendencję obserwujemy w Łodzi, gdzie w 2019 roku przyszło na świat 5.850 dzieci, w 2020 roku 5.735, natomiast w 2021 roku 5.429.

Okazuje się także, że w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie spadła liczba ciąż u nastolatek - o 20 proc. Demograf wiąże to nie tylko ze świadomymi decyzjami, ale i ograniczeniem kontaktu z rówieśnikami w czasie lockdownu, nauką zdalną, a także czasowymi zakazami przebywania poza domem.

Niższy współczynnik dzietności

Obniżył się także współczynnik dzietności, czyli średniej liczby dzieci, które rodzi kobieta w swoim życiu. W województwie łódzkim spadł z poziomu 1,42 w 2019 roku do 1,32 w 2021 roku. Najbardziej widoczny był w Łodzi.

- Stolica regionu odznaczała się bardzo znacznym spadkiem tego współczynnika, który wyniósł 10,3 proc. - mówi prof. Szukalski. - Natomiast w tych powiatach, w których doszło do wzrostu współczynnika dzietności, były one niewielkie i oscylowały wokół 1-4 proc. W województwie łódzkim mniej skłonne do rodzenia dzieci w czasie pandemii były młode kobiety, mające mniej niż 25 lat. W przypadku kobiet po trzydziestce płodność pozostała w zasadzie na tym samym poziomie.

Demograf tłumaczy to tym, że wpływ na to miały obawy o zdolność urodzenia dziecka w sytuacji, gdyby zostało to odroczone. Zdaniem prof. Szukalskiego w warunkach kryzysów społecznych swoje plany życiowe modyfikują zwłaszcza osoby najmłodsze, które mają przed sobą całe życie. Zachowania starszych osób są odmienne.

Część osób zrezygnowało z posiadania potomstwa, część odłożyła to na później

W czasie pandemii w Łodzi i województwie łódzkim urodziło si...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki