Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czerwcu rekordy pogodowe nie padły, ale niewiele do nich brakowało [ROZMOWA]

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
materiały prasowe IMGW-PIB
Z Michałem Kowalewskim, klimatologiem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego Były upały, a nadchodzą kolejne. Tegoroczny czerwiec jest gorętszy niż zwykle?

Miesiąc jeszcze trwa, więc za wcześnie na podsumowania. Ale na pewno pojawiły się wartości temperatur, które nie są notowane rokrocznie. Nie padły też rekordy, choć niewiele brakowało...

Czy grozi nam susza na wyjątkową skalę?

Sucho jest z całą pewnością. Ale nie tak dawno przez Wisłę przechodziła fala wysokiej wody. Z opadami jest tak, że w ciągu jednej burzy może spaść 50-70 proc. miesięcznej normy opadowej. Więc miesiąc może być normalny, ale gdy dużo wody nagle spadnie, to spłynie, podniesie poziom rzek, a nie nasyci gruntu. Rośliny skorzystają, ale nie tak, gdy opad jest rozłożony w czasie.
Czyli statystki nie oddają całej prawdy...

Opisywanie miesięcznych wartości niewiele mówi o sytuacji. Warunki przyrodnicze lepiej opisują wskaźniki hydrogeologiczne, takie jak zapas wody w glebie, poziom wód gruntowych, a także wskaźniki opisujące rozwój roślin.

A skąd wzięły się obecne upały?

Mamy napływ bardzo ciepłego powietrza z południa i długotrwale utrzymujące się wysokie ciśnienie atmosferyczne. Jest niewielkie zachmurzenie, więc słońce bardzo silnie nagrzewa podłoże. Taka pogoda latem występuje, ale jesteśmy do niej przyzwyczajeni raczej w lipcu, a nie już od początku czerwca.

Czy to oznacza, że klimat się zmienia, czy może w tym roku tak po prostu wyszło?

Tak wyszło, ale jeśli wychodzi coraz częściej, a tak niestety jest, to świadczy o zmianach klimatu. Pogoda nie układa się liniowo. Nie jest tak, że w tym roku jest ciepło, a za rok jeszcze cieplej. Wykres idzie zygzakiem, dany rok może być cieplejszy, chłodniejszy, mniej lub bardziej deszczowy. Ale generalnie mamy w Polsce wzrost temperatur i zmniejszającą się liczbę dni z opadami. Wzrost temperatury jest bardziej widoczny zimą. Latem jest mniej spektakularny. Mamy jednak więcej dni upalnych i mniej dni z opadami, ale są one bardziej intensywne. Klimat zmienia się na pewno...

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki