Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek, 16 czerwca, Boże Ciało. Jak będzie wyglądać w tym roku? Boże Ciało po pandemii

Anna Gronczewska, Paweł Gołąb
archiwum Dziennika łódzkiego
Po dwóch latach pandemii znów ulicami miast, drogami wsi przejdą procesje Bożego Ciała. Tym razem bez obostrzeń sanitarnych.

Wyjątkową oprawę będzie miało tegoroczne, słynne już nie tylko w kraju, ale i na świecie Spycimierskie Boże Ciało. Będzie to pierwsza uroczystość od czasu wpisu tradycji na światową listę UNESCO. Nastąpiło to w grudniu 2021 roku. Organizatorzy spodziewają się wielu gości, którzy przyjadą podziwiać słynne kwiatowe dywany i przejdą w tradycyjnej procesji.

Jak informuje Urząd Miasta w Uniejowie, mieszkańcy parafii Spycimierz rozpoczynają układanie kwiatowych dywanów rano w Boże Ciało. O godzinie 17.00 rozpocznie się msza św. po której ruszy wyjątkowa procesja. Wcześniej, bo o godzinie 13.30 i 15.45 przed kościołem parafialnym będą miały miejsce koncerty zespołu z Finlandii. Zaprezentowane zostaną również krakowskie szopki. W procesji wezmą udział goście z włoskiej Arteny, którzy zaprezentują kwiatowe krucyfiksy.

Śladem Śpicimierza dywany kwiatowe pojawiają się też na procesjach w kościołach archidiecezji łódzkiej. Tak jest na przykład w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu.

- Układamy kwiatowy dywan przed głównym wyjściem z kościoła – mówi jedna z parafianek. - Zbieramy wcześniej płatki kwiatów i już od rana układamy dywan. Ma różne kształty...Nie wiem jeszcze co będzie w tym roku.

W archidiecezji łódzkiej już kolejny raz przejdzie centralna procesja Bożego Ciała, której będzie przewodniczył abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Rozpocznie się w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej, a zakończy przy bazylice archikatedralnej. Po drodze wierni zatrzymają się przy czterech ołtarzach.

Natomiast w parafii Najświętszej Eucharystii na Radogoszczu–Wschodzie w Łodzi Boże Ciało to dzień odpustu. Uroczysta msza św. rozpocznie się o godzinie 16.00. Tradycyjnie już będzie jej przewodniczych bp Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Po jej zakończeniu rozpocznie się procesja. Jak zapowiada proboszcz parafii ks. Paweł Pęczek przejdzie tradycyjną trasą, a więc Romantyczną, Grudzińskiego, Pstrągową, Nastrojową i Romantyczną do kościoła.

Wiele osób pojedzie pewnie na Boże Ciało do Łowicza. Odbędzie się tam tradycyjna, barwna procesja pod przewodnictwem bp Andrzeja Dziuby, biskupa łowickiego, Rozpocznie się po mszy św. odprawianej o godzinie 10.30 w łowickiej katedrze. Przejdzie ulicami: Podrzeczną, Starym Rynkiem, 11 Listopada, Końskim Targiem, Tkaczewem i ul. 3 Maja ponownie na Stary Rynek.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki