Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W EC1 w Łodzi powstanie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej [WIZUALIZACJE]

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W EC1 w Łodzi powstanie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej
W EC1 w Łodzi powstanie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej mat. prasowe
W maju 2019 roku ma zakończyć się budowa Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, które powstaje w kompleksie EC1 Łódź. Oficjalne pozwolenie na budowę zostało wydane 23 lutego 2018, a uprawomocniło się 20 marca 2018.

Instytucja będzie zajmowała się komiksem, grami komputerowymi i wirtualną rzeczywistością. Centrum - jak podkreślają jego pomysłodawcy - ma pomóc w lepszym ich zrozumieniu oraz umożliwić szersze wykorzystanie osiągnięć twórców komiksu oraz światów interaktywnych. Szczególnie uwzględniona zostanie narracja interaktywna - w obszarze kultury cyfrowej silnie związanej z przemysłami kreatywnymi, takimi jak produkcja gier wideo i innymi projektami z obszaru mediów interaktywnych. Centrum ma pomóc w lepszym ich zrozumieniu oraz umożliwić szersze wykorzystanie osiągnięć twórców komiksu oraz światów interaktywnych.

W ramach centrum powstaną m.in. strefa prezentacji światów interaktywnych, strefa nowych technologii czy strefa retro. Będzie tu działać także strefa tworzenia gier oraz stała wystawa ukazująca historię polskiego komiksu. Powstanie również wystawa poświęcona sztuce komiksu.

W strefie światów interaktywnych powstaną ekspozycje stałe i czasowe oraz odbywać się będą prezentacje warsztatów i innych aktywności podejmowanych w obszarach narracji interaktywnej.

Strefa nowych technologii pozwoli odwiedzającym na wzięcie udziału w doświadczeniach z zakresu VR (wirtualnej rzeczywistości) oraz AR (rozszerzonej rzeczywistości).

Strefa retro to natomiast stała, interaktywna ekspozycja prezentująca popularne gry i sprzęt z lat 80. XX wieku.

Jak informują twórcy pierwsze piętro funkcjonować będzie jako Game Lab – strefa tworzenia gier, gdzie w skrócie przedstawiony zostanie proces powstawania gier, od koncepcji aż po produkcję, a sami odwiedzający będą mieli szansę sprawdzić się w roli twórców. Analitycznej formie warsztatów towarzyszyć będą także działania interaktywne, takie jak kreowanie wirtualnych postaci z wykorzystaniem technologii motion capture.

Na pierwszym piętrze swój początek będzie miała także stała wystawa ukazująca historię polskiego komiksu, od jego początku aż po współczesność, z uwzględnieniem najważniejszych dzieł, twórców i komiksowych postaci.

Dalsza część ekspozycji znajdzie się na drugim piętrze, w całości poświęconemu sztuce komiksu. Oprócz wystawy stałej przez cały rok funkcjonować będą tam także wystawy czasowe, prezentujące osiągnięcia polskiego i światowego komiksu, a także przestrzenie warsztatowe, w których zarówno młodsi, jak i starsi odwiedzający będą mogli zapoznać się z praktyczną stroną procesu powstawania komiksu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki