Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W których województwach i powiatach mieszka najwięcej seniorów? Gdzie w zestawieniu znalazły się Łódź i województwo łódzkie? RAPORT

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W Łodzi, Piotrkowie a także w powiatach łęczyckim, kutnowskim i skierniewickim mieszka najwięcej seniorów w naszym województwie. Zestawienie uwzględnia zarówno osoby, który skończyły 60 lat, jak i te, które przekroczyły 80. rok życia.Temu, gdzie mieszkają seniorzy przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, łódzki demograf. Przeanalizował skupiska starszych mieszkańców we wszystkich województwach i odkrył duże różnice między nimi. Doszedł do wniosku, że to wynik splotu kilku czynników.Czytaj dalej
W Łodzi, Piotrkowie a także w powiatach łęczyckim, kutnowskim i skierniewickim mieszka najwięcej seniorów w naszym województwie. Zestawienie uwzględnia zarówno osoby, który skończyły 60 lat, jak i te, które przekroczyły 80. rok życia.Temu, gdzie mieszkają seniorzy przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, łódzki demograf. Przeanalizował skupiska starszych mieszkańców we wszystkich województwach i odkrył duże różnice między nimi. Doszedł do wniosku, że to wynik splotu kilku czynników.Czytaj dalej Pixabay
W Łodzi, Piotrkowie a także w powiatach łęczyckim, kutnowskim i skierniewickim mieszka najwięcej seniorów w naszym województwie. Zestawienie uwzględnia zarówno osoby, który skończyły 60 lat, jak i te, które przekroczyły 80. rok życia.

Temu, gdzie mieszkają seniorzy przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, łódzki demograf. Przeanalizował skupiska starszych mieszkańców we wszystkich województwach i odkrył duże różnice między nimi. Doszedł do wniosku, że to wynik splotu kilku czynników.

Co decyduje?

- Odpowiadać za to mogą trzy podstawowe czynniki: rozrodczość, umieralność i migracje - zaznacza prof. Szukalski. - Wysoka częstość rodzenia dzieci wpływa na odmłodzenie danej populacji, prowadząc do niskiego udziału seniorów. Wysoka umieralność – przejawiająca się niskim trwaniem życia – również odmładza zbiorowość, zmniejszając liczbę osób dożywających do zaawansowanego wieku. Z kolei niska umieralność prowadzi do dużej bezwzględnej liczby seniorów, podwyższając i ich udział. Podobnie w przypadku migracji odmiennie działa imigracja i emigracja. Ponieważ przesiedlają się głównie ludzie młodzi, emigracja postarza zbiorowość, z kolei napływ ją odmładza.

A w Łódzkiem...

W województwie łódzkim osoby, które skończyły 60 lat stanowią 27,8 proc. wszystkich mieszkańców regionu. To najwyższy wskaźnik w całym kraju, na drugim miejscu znalazło się województwo świętokrzyskie, gdzie ten współczynnik wynosi 27,3 proc. Nasz region znalazł się natomiast na drugim miejscu pod względem odsetka mieszkańców, którzy skończyli 80 lat. W Łódzkiem stanowią oni 4,8 proc. wszystkich mieszkańców, natomiast na Opolszczyźnie ten odsetek wynosi 4,9 proc. Najniższe wskaźniki występują natomiast w Małopolsce, gdzie osoby w wieku 60 plus stanowią 23,5 proc. mieszkańców i Wielkopolsce - osoby w wieku 80 plus to 3,7 proc. wszystkich mieszkańców.

Najmniej, najwięcej

Prof. Szukalski przyjrzał się też miastom i powiatom w poszczególnych województwach, w których odsetek seniorów jest najwyższy. W naszym regionie bezapelacyjnie zwycięża Łódź - już niemal jedna trzecia mieszkańców, a dokładnie 32,1 proc. ma skończone 60 lat, zaś 5,8 proc. skończyło 80 lat. W gronie "młodszych" seniorów na drugim stopniu podium uplasował się powiat kutnowski ze wskaźnikiem 28,6 proc., zaś na trzecim Piotrków - 28,2 proc. W gronie 80-latków drugie miejsce należy ex aequo do powiatów łęczyckiego i skierniewickiego - ze wskaźnikiem 5,2 proc.

W sumie w skali całego kraju udział mieszkańców w wieku 80 lat i więcej wynosi 4,4 proc., natomiast w 15 powiatach jest poniżej 3 proc., a aż w 152 powiatach nie przekracza poziomu 4 proc.

Najstarsza mieszkanka ma 108 lat

W województwie łódzkim mieszka 178 osób, które ukończyło 100 lat i z racji wieku otrzymuje tzw. świadczenie honorowe, czyli dodatkową emeryturę. Świadczenie wynosi niemal 4295 zł brutto. Jak informuje Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego, w tej grupie zdecydowanie więcej jest kobiet niż mężczyzn. Świadczenia dostaje 151 kobiet i 27 mężczyzn. Najstarszym mieszkańcem województwa jest kobieta, która emeryturę otrzymuje z II oddziału w Łodzi. Pani urodziła się w maju 1913 r. Najstarszy mężczyzna świadczenie otrzymuje z I oddziału w Łodzi i urodził się w styczniu 1916 r.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki