Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W którym regionie województwa łódzkiego żyjemy najkrócej, a gdzie najdłużej?

Anna Gronczewska
Łódź średnia życia mężczyzn – 72,8
Łódź średnia życia mężczyzn – 72,8 archiwum Dziennika Łódzkiego/wikipedia
Ile przeciętnie żyje Polak, a ile mieszkaniec województwa łódzkiego. Niestety nie wypadamy w tych statystykach najlepiej.

Z raportu „Trwanie życia w Polsce” przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2019 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 74,1 roku, natomiast kobiet 81,8 roku.

W porównaniu z 2018 r. trwanie życia wydłużyło się odpowiednio o 0,3 i 0,1 roku, natomiast biorąc pod uwagę rok 1990 - o 7,9 i 6,6 roku!

Najkrócej żyli mężczyźni mieszkający w województwie łódzkim, bo tylko 72,5 roku. Najdłużej życiem mogą się cieszyć życiem panowie z województwa podkarpackiego. Ich przeciętna długość życia to 75,4 lata. W tym województwie najdłużej żyją też kobiety, bo 83,2 lata.

Natomiast najkrócej życiem cieszą się panie z województwa śląskiego. Statystycznie umierają w 80,8 roku życia. Dwa miesiące dłużej żyją kobiety z województwa łódzkiego! Nie ma osobnych danych dotyczących długości życia w największych miastach naszego regionu.

Dla potrzeb statystycznych tworzone są tzw. podregiony w skład których wchodzi kilka powiatów. W województwie łódzkim jest pięć, przy czym osobny stanowi Łódź, a w skład podregionu łódzkiego wchodzi na przykład powiat łódzki wschodni.

Jak długo żyją ich mieszkańcy? Zobacz w galerii zdjęć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki