Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi będą rewitalizowane całe kwartały. Najpierw ul. Włókiennicza [ZDJĘCIA, PLANY]

Agnieszka Magnuszewska
Tak dziś wygląda ul. Włókiennicza w Łodzi
Tak dziś wygląda ul. Włókiennicza w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Z 55 obszarów w Łodzi przeznaczonych do rewitalizacji wytypowano osiem priorytetowych kwartałów. Pierwszy do realizacji to ul. Włókiennicza.

- Mogę się z państwem założyć, że za kilka lat spotkamy się w kawiarni przy dawnej ul. Kamiennej, która stanie się miejscem kameralnym i z klimatem - zapewniała w środę dziennikarzy prezydent Hanna Zdanowska.

Kamienna, czyli dzisiejsza ul. Włókiennicza ma zmienić swoje oblicze po rewitalizacji całego kwartału ograniczonym ulicami: Jaracza, Rewolucji, Kilińskiego i Wschodnią. Powierzchnia kwartału wynosi 7,5 ha. Magistrat zamierza na niego wydać ok. 200 mln zł pozyskane z Unii.

Na razie UMŁ wytypował osiem kwartałów z 55 obszarów, które zamierza rewitalizować w pierwszej kolejności. W grę wchodzi nie tylko remont kamienic, ale również ulic w danym kwartale. Magistrat zamierza wykorzystać na te prace dodatkowo 400 mln zł unijnego dofinansowania, które obiecał Łodzi rząd. O tę kwotę będzie się ubiegał już latem.

- Nabór projektów kluczowych ma się rozpocząć na przełomie lipca i sierpnia. Zamierzamy zgłosić minimum osiem projektów - mówi Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Zasobów Komunalnych. - Pierwsze prace budowlane mogą się rozpoczną się w 2015 r.

Czytaj dalej na drugiej stronie

W przypadku kwartału "Kamienna", która ma być rewitalizowany w pierwszej kolejności, do wykwaterowania mieszkańców potrzebne jest 405 lokali zamiennych. Obecnie kwartał zamieszkuje 1975 osób w 50 budynkach miejskich i 40 prywatnych. - Wykwaterowania to zawsze proces trudny, ale w ciągu trzech ostatnich lat zorganizowaliśmy aż 600 lokali zamiennych - zaznacza Obijalski.

Część lokatorów z rewitalizowanych kwartałów nie powróci do wyremontowanych mieszkań, bo mają nakaz eksmisji do lokali socjalnych. Zresztą, podczas wykwaterowań władze miasta stawiają na tzw. integrację społeczną. Do zamieszkania w Śródmieściu magistrat chce namówić młode rodziny z dziećmi oraz tworzyć tam miejskie akademiki.

- Chcemy by w rewitalizowanych kwartałach mieszkała młodzież korzystająca z kawiarni oraz herbaciarni i dawała dobry przykład innym - mówi Marcin Obijalski.

Ci, którzy zamiast integracji będą nastawieni na dewastację długo w rewitalizowanych kwartałach nie pomieszkają. - Chcemy współpracować z mieszkańcami, którzy często żyją w tak złych warunkach nie ze swojej winy - podkreśla Hanna Zdanowska.

Projekty rewitalizacji kwartałów mają być konsultowane z ich mieszkańcami. Na razie chętnie podchodzą do niej wspólnoty i część prywatnych właścicieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki