W Łodzi będzie szkoła im. generała Maczka [ZDJĘCIA]

  W Łodzi będzie szkoła im. generała Maczka [ZDJĘCIA]

  Sławomir Sowa

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Łodzi będzie szkoła im. generała Maczka [ZDJĘCIA]
  1/31
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Bezimienny dotychczas Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22 w Łodzi będzie nosił imię gen. Stanisława Maczka, legendarnego dowódcy 1 Dywizji Pancernej.
  W czwartek odbyło się odsłonięcie tablicy ku czci patrona, w niezwykłej jak na taką uroczystość oprawie. Przybyli m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika i gen. bryg. Stanisław Kaczyński, dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa, przedstawiciele dowództwa 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Maczka ze Świętoszowa oraz grupa polskich harcerzy z Bredy, holenderskiego miasta, które wyzwoliła polska 1 Dywizja Pancerna.

  Czytaj:ZSP nr 22 w Łodzi ogłasza nabór na mechanika motocyklowego

  Duży, jeśli nie decydujący udział w ściągnięciu do Łodzi generalicji na tę uroczystość miała łódzka posłanka PiS Alicja Kaczorowska.
  Jej zmarły dwa miesiące ojciec kpt. Antoni Badowski, był żołnierzem gen. Maczka. Z gen. Miką poznał się podczas obchodów rocznicy alianckiej inwazji w Normandii. Z kolei gen. Mika to także pancerniak, były dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.

  ZSP nr 22 łączy technikum i szkołę zawodową o profilu samochodowym. Niemal sto procent spośród 400 uczniów to chłopcy, ale w szkole nie ma tzw. klasy mundurowej. Dyrektor Ryszard Kaźmierczak podkreśla za to, że szkoła ze swoim profilem kształcenia wpisuje się w rodzaj wojsk, którymi dowodził gen. Maczek.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A może lepiej niezłomnych Jarka i Lecha.

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo