Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi bezpłatnie i anonimowo zbadasz się w kierunku HIV, kiły i HCV. Sprawdź, kto i gdzie może się zdiagnozować

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Na wynik badania krwi czeka się maksymalnie 2 tygodnie.
Na wynik badania krwi czeka się maksymalnie 2 tygodnie. Sylwia Penc / Polskapresse
- Na badania zgłasza się dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet - mówi pracownica Fundacji Pozytywnie Otwarci, która prowadzi punkt konsultacyjny w którym każdy zainteresowany może się bezpłatnie i anonimowo zdiagnozować. - W ubiegłym roku w naszym punkcie wykonaliśmy blisko tysiąc testów. 20 osób otrzymało wynik potwierdzający zakażenie.

Badania HIV w Łodzi
Na badanie do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego przy Piotrkowskiej 5 (znajduje się w bramie) można się zgłosić w poniedziałki, środy i piątki od godz. 16 do godz. 18.30. Od niedawna poza badaniami w kierunku HIV - anonimowymi i bezpłatnymi, każdy zainteresowany może wykonać także badania pozwalające zdiagnozować, czy zaraził się kiłą lub zapaleniem wątroby typu C.

- Badania są całkowicie anonimowe - mówi Kinga Stępniak, pracownik Fundacji Pozytywnie Otwarci. - Osoba zgłaszająca się podaje nam tylko wymyślone przez siebie hasło, a my podajemy jej numer badania, które później w połączeniu z jej hasłem posłuży jej do odebrania wyniku.

Na wynik badania czeka się od 10 dni do 2 tygodni. Wyniki dodatnie otrzymało w ubiegłym roku 2 proc. badających się w tym punkcie.
- Wśród młodych ludzi jest świadomość, że po zdiagnozowaniu zakażenia HIV trzeba jak najszybciej podjąć leczenie - mówi pracownica Fundacji. - Dlatego też na życzenie badającego możemy rozkodować mu wynik - wystawić zaświadczenie, że ten wynik przypisany jest konkretnie do tej osoby co może przyspieszyć rozpoczęcie leczenia.

Choroby zakaźne - badają się młodzi
Jak mówi pracownica Fundacji większość osób zgłaszających się na badania to osoby młode. Wśród nich bardzo dużo jest studentów m.in. z Azji, Ukrainy i Białorusi. Sporadycznie zgłaszają się mieszkańcy w wieku od 50 do 60 lat. Starsi się nie diagnozują.

W tym roku na badania w kierunku HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Łodzi zgłasza się więcej osób niż rok temu o tej porze. Fundacja bezpłatna i anonimową diagnostykę w kierunku HIV w Łodzi w punkcie przy Piotrkowskiej 5 prowadzi już 3 rok. Z rozmów ze zgłaszającymi wynika, że niektórzy na badania zgłaszają się już po raz kolejny. Coraz więcej osób dowiaduje się też o możliwości takiej diagnostyki (była reklamowana w tramwajach i autobusach i planowana jest kolejna taka akcja w języku polskim i ukraińskim).

Zakażenia HIV w Łodzi
W ubiegłym roku w łódzkich laboratoriach zdiagnozowano 98 zakażeń HIV. Rok wcześniej 96, ale w 2020 r - 9. W całej Polsce pozytywny wynik testu w kierunku HIV otrzymało 2384 mieszkańców. W ubiegłym roku zmarła w naszym mieście jedna z zakażonych osób (dla porównania w tym czasie w Polsce odnotowano 22 zgony z powodu zakażenia HIV). W latach 2020-2021 zgonów z powodu HIV w Łodzi nie było, ale w latach 2012-2022 w Łodzi HIV doprowadził do śmierci 31 zakażonych.
Przypadków kiły wykryto w Łodzi 96 podczas gdy rok wcześniej - 6. Potwierdzono także 57 zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Dla porównania w 2020 r takich zakażeń było 25.
Wzrost liczby zakażeń wynika zdaniem specjalistów z trzech czynników. Większość młodych ludzi nie ma świadomości, że prezerwatywa zabezpiecza nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale tez chorobami przenoszonymi drogą płciową, dużymi migracjami i większą świadomością, że można i trzeba się badać i leczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Łodzi bezpłatnie i anonimowo zbadasz się w kierunku HIV, kiły i HCV. Sprawdź, kto i gdzie może się zdiagnozować - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki