W Łodzi i Pabianicach do kardiologa bez długiej kolejki

Redakcja
Pacjenci mają zapewnione nie tylko konsultacje ze specjalistami, ale i badania serca
Pacjenci mają zapewnione nie tylko konsultacje ze specjalistami, ale i badania serca Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Masz rozpoznaną chorobę wieńcową serca lub niewydolność? Jesteś po operacji kardiochirurgicznej? Pracujesz, ale obawiasz się utraty pracy w związku ze swoim stanem zdrowia? Jeśli tak, to możesz być objęty specjalną pomocą kardiologa.

Pięć placówek medycznych w naszym regionie, z czego trzy w Łodzi i Pabianicach, bezpłatnie pomoże cierpiącym na choroby serca. Pacjenci nie muszą już stać w długiej kolejce do kardiologa. Zostaną objęci kompleksowymi badaniami serca i pomocą lekarza specjalisty w programie finansowanym z funduszy unijnych.

Wizyta i badania za darmo

A szybciej niż za dwa miesiące do kardiologa w Łodzi trudno się dostać. System kolejkowy Narodowego Funduszu Zdrowia pokazuje nam, że średni czas oczekiwania do poradni przekracza nierzadko pół roku. Wielu chorych z tego powodu rezygnuje. A jeśli już do gabinetu kardiologa się dostanie, kolejne miesiące spędzi w kolejce na badania zlecone przez specjalistę. I tak w nieskończoność.

W programie mogą wziąć udział osoby w wieku tzw. aktywności zawodowej, a w szczególności mieszkańcy powyżej 50. roku życia ze stabilną chorobą niedokrwienną serca, po ostrym zespole wieńcowym i osoby z niewydolnością serca.

Pomocą objęci zostaną też pacjenci po przebytych zabiegach kardiochirurgicznych, ale kwalifikujący się do rehabilitacji kardiologicznej w warunkach ambulatoryjnych.

Mieszkańcy, którzy zapiszą się do programu, będą mieli zapewnione bezpłatne konsultacje z lekarzem w zakresie rehabilitacji kardiologicznej, badania EKG, echo serca, próbę wysiłkową i badania laboratoryjne.

Uczestnicy programu wezmą też udział w sesjach psychoedukacyjnych, prowadzonych przez dietetyka, pielęgniarkę, fizjoterapeutę, lekarza lub psychologa oraz sesjach aktywności fizycznej, prowadzonych przez fizjoterapeutę.

Zapewnione mają też po dwie indywidualne konsultacje psychologiczne i dietetyczne, aby zwiększyć motywację, zredukować lęk związany z chorobą oraz ustalić indywidualny plan żywienia.

By chory nie stracił pracy

Do wyboru jest pięć poradni. W Łodzi i okolicach to Medycyna Grabieniec i Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego oraz Pabianickie Centrum Medyczne.

Ale w programie uczestniczą również poradnie w innych rejonach województwa łódzkiego: NZOZ Kardio-Med w Piotrkowie Trybunalskim i NZOZ Moż-Med w Poddębicach.

Ważne jest, że pacjenci mogą otrzymać zwrot kosztów dojazdu z miejsca swojego zamieszkania do poradni.

Program obejmuje prowadzenie rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym, czyli w poradni, także po powrocie pacjenta do pracy. Ma to zmniejszyć ryzyko wystąpienia u niego nawrotu choroby i poprawić jego codzienne funkcjonowanie.

Do programu pacjenci są kierowani przez swoich lekarzy prowadzących. Może to być lekarz z poradni kardiologicznej, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarz sprawujący opiekę na oddziale szpitalnym. O ostatecznej kwalifikacji pacjenta zadecyduje kardiolog z programu, m.in. na podstawie przeprowadzonego testu wysiłkowego.

W założeniu pomocą ma zostać objętych aż ponad tysiąc mieszkańców. Program będzie realizowany do końca 2018 roku. Można się do niego cały czas zapisywać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W programie mogą wziąć udział osoby w wieku tzw. aktywności zawodowej, a w szczególności mieszkańcy powyżej 50. roku życia ze stabilną chorobą niedokrwienną serca, po ostrym zespole wieńcowym i osoby z niewydolnością serca??????
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie