Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi i regionie ratują zabytkowe groby na cmentarzach

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
W sobotę rozpocznie się 12. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. Podobne zbiórki odbędą w całym regionie.

Kwestę w Łodzi organizuje Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem we współpracy z TVP Łódź. Biorą w nim udział znane osoby ze świata, kultury, sportu. Ale też m.in. łódzcy przewodnicy, społecznicy, uczniowie. W ubiegłym roku na ratowanie zabytków Starego Cmentarza Zebrano 92 tys. zł. Dzięki temu udało się udało się odnowić 12 pomników nagrobnych, znajdujących się w części katolickiej i ewangelickiej łódzkiej nekropolii. M.in. groby rodzin Arciszewskich i Brzozowskich. Na grobie rodziny Brzozowskich znajduje się pomnik dłuta znanego łódzkiego rzeźbiarza Wacława Konopki. Pochowany jest w nim Kazimierz Brzozowski, znany łódzki lekarz i społecznik, jego żona Antonina - działaczka PCK.


Wszystkich Świętych w Łodzi. Kwesta na Starym Cmentarzu [ZDJĘCIA]

Odnowiono też nagrobek Andrzeja Rosickiego, prezydenta Łodzi w okresie powstania styczniowego. Rosicki był też współorganizatorem i dyrektorem Towarzystwa Kredytowego miasta Łodzi, dzięki któremu w Łodzi nastąpił niezwykły rozwój budownictwa. Niedawno przypadała 200. rocznica jego urodzin. Odnowiono również groby rodziny Szostlandów i Żyźniewskich. Ten ostatni jest symbolicznym grobem upamiętniający Janinę z Jezierskich Żyźniewską i jej syna Edwarda, którzy zginęli w obozie w Auschwitz. Ich mieszkanie przy ul. Legionów 24 było centrum łódzkiej konspiracji. Pochowany jest tam też Zygmunt, mąż Janiny, uczestnik walk o niepodległość.

Udało się też odnowić grób rodziny Starzyńskich. Dr Artur Starzyński był wybitnym lekarzem, neurologiem, dyrektorem szpitala w Kochanówce, inspektorem sanitarnym Łodzi.

Odrestaurowano też nagrobek Eugenii Cieślińskiej, słuchaczki III-go kursu filozofii na UW, która zmarła w wieku 22 lat na grypę hiszpankę, osierociła jednorocznego synka i męża, który był kuratorem oświaty. Grób zdobi rzeźba Wacława Konopki. W części ewangelickiej przywrócono blask nagrobkowi rodziny Jarischów. Florian Jarisch przybył do Łodzi z Austrii i przy ul. Piotrkowskiej 153 na tyłach działki założył tkalnię wyrobów bawełnianych i lnianych.

Wszystkich Świętych w Łodzi. Stary Cmentarz nocą [ZDJĘCIA]

Odrestaurowano też grób 5-letniego Alfreda Keilicha, syna Romana Ludwika i Heleny, właścicieli browaru przy ul. Przybyszewskiego.

Kwesty będą przeprowadzane także m.in. w Kutnie, Radomsku, Żychlinie i Zduńskiej Woli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki