MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi i w Bełchatowie można usunąć całkowicie prostatę przy użyciu robota w ramach ubezpieczenia medycznego!

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W szpitalu Salve Medica w Łodzi oraz w Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie refundowany jest zabieg całkowitego usunięcia prostaty w asyście robota. NFZ płaci za operację 30 tys. zł.

Prostatektomia radykalna, czyli całkowite usunięcie gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi, przy użyciu robota dla pacjenta jest dużo korzystniejszą dla pacjenta od operacji przeprowadzanej tradycyjną metodą – eliminuje bądź minimalizuje powikłaniami których najbardziej obawiają się mężczyźni, nietrzymanie moczu oraz możliwość wystąpienia zaburzeń potencji.

Ponadto po takim zabiegu pacjent szybciej wraca do zdrowia, a ból pooperacyjny, który odczuwa jest mniejszy.
Do całkowitego usunięcia gruczołu krokowego kwalifikują się chorzy z rakiem prostaty. O tym, czy pacjent ma być operowany decyduje lekarz na podstawie wyników badań histopatologicznych i poziomu PSA. Zleca on również badania obrazowe: rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Jeśli u pacjenta istnieje podejrzenie przerzutów do kości, to konieczne jest także wykonanie scyntygrafii.

- Od początku tego roku w szpitalu Salve Medica przeprowadzono 70 operacji robotycznych prostatektomii radykalnej (łącznie NFZ i komercja) – wyjaśnia Katarzyna Petrykowska, z-ca managera ds. marketingu i PR w spółce Salve. - Do dyspozycji pacjentów są dwa zespoły operujące. Najbliższe terminy na refundowany zabieg prostatektomii radykalnej w asyście robota Versius ( to nowsza wersja robota da Vinci – dop. red.) są na listopad 2022.

Chirurdzy wykonali już blisko 300 zabiegów operacyjnych w asyście robotów chirurgicznych. Salve Medica jest pierwszym polskim ośrodkiem referencyjnym, w którym prezentowany jest robot Versius. W tej placówce szkolą się chirurdzy z Polski i z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak informuje Magdalena Góralczyk z działu prasowego łódzkiego oddziału NFZ leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego, włączone do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, mogą wykonywać placówki medyczne, które spełnią określone w przepisach wymogi. Placówka musi posiadać oddział szpitalny o profilu urologia lub oddział o profilu chirurgia onkologiczna oraz blok operacyjny w lokalizacji.

Ośrodek musi mieć również udokumentowane wykonanie co najmniej 100 operacji usunięcia prostaty z powodu nowotworu rocznie (ten warunek dotyczy operacji usunięcia prostaty nie tylko przy użyciu systemu robotowego, ale też innymi metodami i został wprowadzony okres przejściowy do 1 stycznia 2023 r). W przyszłym roku ośrodek, który zamierza wykonywać operacje systemem robotowym w ramach refundacji przez NFZ, będzie musiał wykazać, że w roku 2022 wykonał co najmniej 100 operacji usunięcia prostaty z powodu nowotworu przy użyciu różnych metod.

NFZ wymaga aby lekarz przeprowadzający zabieg miał doświadczenie w przeprowadzaniu operacji z zastosowaniem systemu robotowego. Może go wykonywać lekarz specjalista w dziedzinie urologii lub chirurgii onkologicznej, chirurgii oraz chirurgii ogólnej, który ma udokumentowane, że przeprowadził co najmniej 50 zabiegów prostatektomii z zastosowaniem systemu robotowego w ostatnim roku lub średnio 50 w ostatnich dwóch latach.

W województwie łódzkim takie wymogi póki co spełniają dwie placówki - Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie i Salve Medica.

Szpital w Bełchatowie do tej pory sprawozdał do ŁOW NFZ 24 zabiegi wykonane z użyciem tej metody (system robotowy Versius). Odbywają się one systematycznie, są to zabiegi planowe. Salve Medica póki co – jak nas poinformowała Magdalena Góralczyk - takich danych do funduszu nie przekazała.

Prostatektomia radykalna z zastosowaniem systemu robotowego jest w całości opłacana przez NFZ. Fundusz płaci za nią z naszych składek blisko 30 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Łodzi i w Bełchatowie można usunąć całkowicie prostatę przy użyciu robota w ramach ubezpieczenia medycznego! - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki