MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi i w regionie coraz więcej pacjentów z covidem! Chorują osoby starsze i niezaszczepione. A szczepić się przestaliśmy

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Coraz więcej osób choruje w Łódzkiem na covid
Coraz więcej osób choruje w Łódzkiem na covid Wojciech Wojtkielewicz
Coraz więcej pacjentów z Covidem w Łódzkiem. Do szpitala trafiają głównie osoby starsze u których dochodzi do zaostrzenia przebiegu chorób przewlekłych. Lekarze obserwują, że zakażeni chorzy tracą smak i węch, tak jak to było podczas zakażeń na początku pandemii.

15 lutego w naszym województwie stwierdzono 141 zakażeń koronawirusem (dla porównania w województwie śląskim – 386, a w Polsce ponad 1400. 22 września ubiegłego roku gdy mieliśmy szczyt szóstej fali pandemii stwierdzono w Polsce prawie 5 tysięcy zachorowań). 15 lutego przez dobę w samej Łodzi lekarze zdiagnozowali Covid u 41 pacjentów.

– Covid wraca – przypadków zachorowań jest więcej niż na przełomie grudnia i stycznia - mówi doktor Michał Matyjaszczyk, kierownik podstawowej opieki zdrowotnej Centrum Zdrowia Matki Polki. - O tym, że pacjent jest zakażony wiemy po wykonaniu mu testu potrójnego, choć nie jest on do końca wiarygodny bowiem jego czułość określa się 56 procent. Do lekarzy zgłaszają się pacjenci u których na skutek zakażenia koronawirusem doszło do utraty węchu i smaku, tak jak działo się to na początku pandemii - dodaje.

Jak mówi doktor z jego obserwacji wynika, że większość szczepionych jeśli zakazi się koronawirusem, to choruje od 7 do 10 dni i nie wymagają hospitalizacji. Jeśli zakażeniu ulegną niezaszczepieni leczenie kontynuowane jest w szpitalu.

Dane co do liczby zakażeń Covid nie są pełne

Wspomniana czułość – 56 procent - testu potrójnego (określa, czy chory ma grypę, covid czy też zakażony jest wirusem RSV) oznacza, że diagnozuje 56 na 100 zakażonych. Zatem nie o wszystkich zakażeniach lekarze wiedzą. Nie mają obowiązku wykonywania testu potrójnego wszystkim pacjentom i nie muszą zgłaszać zdiagnozowanych przypadków zakażeń do stacji sanitarnych. Stąd dzienne liczby zakażeń nie są wiarygodne.

W województwie łódzkim od początku pandemii zakażeniu uległo 386 tysięcy osób (mamy 2 miliony 466 tysięcy mieszkańców), czyli 15, 67 proc. populacji. Jedna osoba u której stwierdzono SARS Cov2 przypada zatem na 6 mieszkańców u których takiej choroby nie rozpoznano.

Z covidem do szpitala
W Łódzkiem w styczniu 2023 r. było hospitalizowanych 303 pacjentów, średni czas pobytu od kilku dni do nawet 25 dni (w Jonscherze). Pacjenci są hospitalizowani na wszystkich oddziałach. Nie ma już specjalnych oddziałów covidowych. Dla porównania w grudniu 2022 r. było 423 pacjentów w szpitalach w Łódzkiem.
Wg stanu na 16 luty hospitalizowanych jest w Łódzkiem 133 chorych, w tym 61 w Łodzi, najwięcej w Biegańskim – 26 chorych. 3 Troje chorych jest pod respiratorami.

Szczepią się już tylko nieliczni

Szczepienia od jesieni wyhamowały. Zdaniem medyków kto miał to zrobić już dawno poddał się profilaktyce. 15 lutego 2023 podczas całej doby w naszym województwie zaszczepiło się tylko 41 osób (dla porównania w wojewóztwie mazowieckim - 259, a w Polsce łącznie - 897).

Od początku akcji szczepień przeciwko Covid w naszym województwie podano 3 miliony 762 tysięcy dawek szczepionki. W pełni zaszczepionych jest 1milion 296 tysięcy mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki