Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi jest najwięcej pustych biur w kraju. Przez pandemię koronawirusa. Najmniej pustych biur jest w Szczecinie

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto otwierają listę największych rynków biurowych w Polsce. Łódź również wyróżnia się w tym zestawieniu, choć niekoniecznie z dobrej strony. Stolica naszego regionu ma największy współczynnik biur, które nie znalazły najemców.Pandemia koronawirusa ma olbrzymi wpływ na rynek biurowy. Wiele osób, które przez lata regularnie pojawiały się w biurze, pracuje z domu. Część z nich już ponad rok nie byłą w siedzibie firmy. To powoduje duże perturbacje dla właścicieli i najemców biurowców.Czytaj dalej
Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto otwierają listę największych rynków biurowych w Polsce. Łódź również wyróżnia się w tym zestawieniu, choć niekoniecznie z dobrej strony. Stolica naszego regionu ma największy współczynnik biur, które nie znalazły najemców.Pandemia koronawirusa ma olbrzymi wpływ na rynek biurowy. Wiele osób, które przez lata regularnie pojawiały się w biurze, pracuje z domu. Część z nich już ponad rok nie byłą w siedzibie firmy. To powoduje duże perturbacje dla właścicieli i najemców biurowców.Czytaj dalej Grzegorz Gałasiński
Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto otwierają listę największych rynków biurowych w Polsce. Łódź również wyróżnia się w tym zestawieniu, choć niekoniecznie z dobrej strony. Stolica naszego regionu ma największy współczynnik biur, które nie znalazły najemców.

Pandemia koronawirusa ma olbrzymi wpływ na rynek biurowy. Wiele osób, które przez lata regularnie pojawiały się w biurze, pracuje z domu. Część z nich już ponad rok nie byłą w siedzibie firmy. To powoduje duże perturbacje dla właścicieli i najemców biurowców.

Branżę tę regularnie analizują duże firmy i instytucje. Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) za pierwszy kwartał 2021 roku.

Warszawa, Kraków, Wrocław

Okazuje się, że pod koniec pierwszego kwartału tego roku całkowite istniejące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych wyniosły 5 826 400 mkw. Niezmiennie największymi rynkami biurowymi w Polsce (po Warszawie) pozostawały Kraków (1 574 000 mkw.), Wrocław (1 226 300 mkw.) oraz Trójmiasto (913 600 mkw.).

W ciągu trzech miesięcy tego roku do użytku oddano pięć inwestycji, których łączna powierzchnia to 46,4 tys. mkw. Powstały w Krakowie i Gdańsku.

Przybywa pustostanów

W czasie pandemii przybywa jednak pustych biur, a najgorzej pod tym względem wypada Łódź.

- Współczynnik pustostanów oszacowany dla ośmiu głównych rynków regionalnych kształtował się na poziomie 12,9 proc., co daje łącznie 753 tys. mkw. powierzchni biurowej dostępnej do wynajęcia od zaraz - informuje Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych. - To poziom wyższy zarówno od tego w poprzednim kwartale – o 0,2 p.proc. jak i od odnotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku o 3,4 p.proc.. Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Łodzi (16,9 proc.), zaś najniższy w Szczecinie – 7,4 proc.

Mniej nowych biur

Specjaliści zwracają uwagę na to, że przez pandemię mocno spadła budowa nowych obiektów biurowych.

- W tym roku spadek popytu na biura jest już bardziej wyraźny – informuje Mateusz Strzelecki, partner z firmy Walter Herz, która działa na rynku biurowym. - W pierwszych trzech miesiącach tego roku na rynkach regionalnych łączna wielkość najmu była porównywalna do ilości biur wynajętych w Warszawie. Największym powodzeniem w regionach cieszyły się biura w Trójmieście. Szczególnie drastycznie obniżyła się natomiast ilość powierzchni biurowych w budowie, zwłaszcza na rynku warszawskim.

Mariusz Strzelecki zauważa, że w stolicy powstaje najmniej biur od dziesięciu lat. Po niewielkiej przerwie od wprowadzenia obostrzeń, deweloperzy ponownie zaczęli startować z kolejnymi projektami, których budowę wcześniej zaplanowali. Zdaniem eksperta nie oznacza to jednak, że boom obserwowany w sektorze biurowym przed pandemią jest kontynuowany.

Tylko centra miast

Okazuje się, że najemcy są zainteresowani przede wszystkim powierzchnią w najlepszych obiektach znajdujących się w centrach miast. Firmy rezygnują z biur w starszych budynkach o niższej klasie, a decydują się natomiast na powierzchnie w najlepszych biurowcach najatrakcyjniej zlokalizowanych. Należy się więc spodziewać nowych realizacji biurowych w centralnych lokalizacjach. Specjaliści zaznaczają, że dojdzie do częściowego zawieszenia planów związanych z budową obiektów biurowych w mniej atrakcyjnych obszarach miast.

Powrót do biura?

Rynek biurowy wyczekuje na zniesienie ograniczeń. Większość pracowników firm deklaruje chęć powrotu do pracy w biurze. Mariusz Strzelecki podkreśla, że ludziom brakuje bezpośrednich kontaktów, zwłaszcza po rocznej pracy zdalnej. Prognozuje, że gdy tylko obostrzenia utrudniające normalne funkcjonowanie biznesu zostaną zniesione, tempo powrotu do biur z pewnością przybierze na sile.

Co się zmieni?

Przestrzeń do pracy przede wszystkim będzie musiała spełniać aktualne wymogi sanitarne. Poza tym, biura będą bardziej elastyczne, by sprostać hybrydowemu systemowi pracy w rotacyjnym podziale na home office i pracę w biurze, który większość firm uznała już za najbardziej funkcjonalny w nowych warunkach. W związku z tym prowadzane są teraz rozwiązania ułatwiające rezerwację biurek i umożliwiające bieżący monitoring obecności w biurze oraz stałą kontrolę poziomu bezpieczeństwa.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki