MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi mają być darmowe próbne testy na prawo jazdy

Agnieszka Jasińska
Do próbnych egzaminów na prawo jazdy będzie mógł podejść każdy kursant
Do próbnych egzaminów na prawo jazdy będzie mógł podejść każdy kursant Grzegorz Gałasiński
Odpowiadanie na pytania w czasie rzeczywistym, reagowanie na sytuacje na drodze, filmy, zdjęcia, przyciski... Egzamin teoretyczny na prawo jazdy przeraża niejednego kursanta. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi chce przekonać, że nie ma się czego bać. Szykuje bezpłatne próbne egzaminy.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, pierwsze testy odbędą się już w maju.

- Czekamy na opinię prawną w sprawie bezpłatnych próbnych egzaminów teoretycznych na prawo jazdy - mówi Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. - Potrzebujemy decyzji, czy możemy udostępnić oficjalną bazę pytań. Wątpliwość jest taka, że te pytania są dostępne na egzaminie, za który trzeba zapłacić. Nie wiemy, czy legalne jest udostępnianie ich bezpłatnie. W ciągu miesiąca powinniśmy mieć decyzję w tej sprawie.

Kucharski zwraca uwagę także na inną kwestię.

- Teraz udostępnionych jest publicznie 5-10 procent pytań, dostępnych w bazie. Jeśli uda się nam uruchomić bezpłatne próbne egzaminy, jawne staną się wszystkie pytania - mówi Kucharski.

Kucharski podkreśla, że próbne egzaminy mają przełamać strach kursantów przed testem na komputerze.

- Jest wiele osób, które na co dzień nie mają styczności z komputerem albo ekranem dotykowym. Dlatego obawiają się sprawdzianu w WORD. Poza tym, niestety, wciąż są szkoły jazdy, które nie udostępniają kursantom komputerów. Wprowadzając próbne egzaminy teoretyczne, chcemy pokazać, że każdy poradzi sobie z testem. Nie ma się czego bać - mówi Kucharski.

Na bezpłatne egzaminy teoretyczne będzie mógł zgłosić się każdy kandydat na kierowcę, który zaliczył kurs na prawo jazdy i zapisał się na egzamin w WORD w Łodzi.

- Chcemy odczarować mit, że nowe egzaminy na prawo jazdy są trudne i niedostępne. Zależy nam, żeby kursanci przed egzaminem właściwym zapoznali się z szatą graficzną testu, przyciskami i zobaczyli, czego mogą się spodziewać - mówi Kucharski.

WORD-owi w Łodzi bardzo zależy na zachęceniu kursantów do zdawania egzaminów na prawo jazdy. Wszystko przez to, że w ośrodku drastycznie ubywa kandydatów na kierowców. Powodem jest niż demograficzny.

- Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu zorganizujemy drzwi otwarte. Wówczas do dyspozycji kursantów będą nasi egzaminatorzy. Każdy kandydat na kierowcę będzie mógł spróbować swoich sił na próbnym egzaminie praktycznym - mówi Kucharski. - Takie akcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kursantów. Staramy się je organizować kilka razy w roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki