W Łodzi mieszka mniej milionerów

  W Łodzi mieszka mniej milionerów

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Łodzi mieszka mniej milionerów
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Frączek

  To nie był dobry rok dla najbogatszych mieszkańców naszego regionu. Z zestawienia Izby Skarbowej w Łodzi wynika, że w województwie łódzkim spadła liczba milionerów, czyli osób, które w ubiegłym roku zarobiły przynajmniej milion złotych. Najwięcej ubyło najzamożniejszych podatników, którzy rozliczają się w Urzędzie Skarbowym Łódź-Widzew.
  Z danych Izby Skarbowej w Łodzi wynika, że w ubiegłym roku na terenie regionu łódzkiego mieszkało 793 milionerów. W 2011 roku było 830, w 2010 - 704, a w 2009 - 720.

  - Działają oni w branżach: produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej, wykonawstwo instalacji budowlanych, instalacji elektrycznych, produkcja środków czyszczących i myjących, przetwórstwo mięsne i produkcja wędlin - wylicza Agnieszka Pawlak, rzecznik Izby Skarbowej w Łodzi. - Wykonują roboty ogólnobudowlane lub budują drogi i autostrady, sprzedają materiały budowlane i działają w handlu.

  W samej Łodzi mieszka 370 milionerów, czyli o trzech mniej niż w 2011 roku.
  Najwięcej, bo aż 18, ubyło ich na terenie Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew. W ubiegłym roku dochód w wysokości przynajmniej miliona złotych wykazało 91 podatników tej skarbówki. Na drugim miejscu w Łodzi znaleźli się milionerzy z Polesia, taki dochód w ubiegłym roku osiągnęło 78 osób. Rok wcześniej było ich 70.

  Poza stolicą regionu najbogatsi mieszkają w powiecie piotrkowskim (43 milionerów), powiecie pabianickim (42 osoby), a także tomaszowskim (37 milionerów), bełchatowskim (27 osób). Na drugim końcu stawki znaleźli się mieszkańcy powiatów: poddębickiego, w którym mieszka zaledwie 4 milionerów, głowieńskiego (5 osób z dochodem powyżej miliona złotych), łęczyckiego (6 osób). Dziewięciu milionerów mieszka w powiecie brzezińskim, tyle samo w powiecie wieluńskim.

  Powiat głowieński jest jednym z nielicznych, w których liczba milionerów wzrosła dość zdecydowanie. O ile w 2011 roku tylko jeden podatnik mógł pochwalić się takim dochodem, to w ubiegłym roku było ich już pięciu. Może mieć to związek ze zmianą miejsca zamieszkania, przeprowadzką np. z Łodzi do Głowna lub w okolice.

  Zdaniem prof. Stefana Krajewskiego, ekonomisty z Uniwersytetu Łódzkiego, spadek liczby milionerów ma związek ze spowolnieniem gospodarczym.

  - Trzeba pamiętać o tym, że kryzys dotarł do nas z opóźnieniem - mówi prof. Krajewski. - Nie należy się tym jednak przejmować, nie ma bowiem reguły, że co roku liczba milionerów musi wzrastać.

  Prof. Krajewski prognozuje, że liczba milionerów wzrośnie. Są to bowiem najczęściej właściciele przedsiębiorstw, które w tych warunkach są w stanie dobrze funkcjonować.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ja bym chciał i kilka tys tych milionerów

  luki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

  to są ludzie którzy płacą podatki i z tego korzystamy.
  To nie wielkie zagraniczne firmy transferujące dochody do swoich krajów.
  Im więcej milionerów tym więcej kasy na wydatki dla nas wszystkich.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zartujcie , zartujcie

  forest gump (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 16

  kazdy z nich zaplacil minimum 190 000 PLN podatku dochodowego czyli okolo 40 razy tyle co przecietny Kowalski. Rachunek jest prosty , im mniej milionerow tym bardziej Rostowski skubnie Kowalskich

  Zdjęcie autora komentarza
  "W Łodzi mieszka mniej milionerów"

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Jest mi bardzo przykro z tego powodu. Ale żywi niechaj nie tracą nadziei.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MILIONERZY?????

  jaś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 19

  A ile zarobili na czarno/poza ewidencją/tego nie podano?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Powiat głowieński " ?

  enzo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

  Droga redakcjo, gdzie istnieje taki twór ?! Kłaniają się podstawy geografii.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo