Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi mieszka mniej milionerów

Alicja Zboińska
Tomasz Frączek
To nie był dobry rok dla najbogatszych mieszkańców naszego regionu. Z zestawienia Izby Skarbowej w Łodzi wynika, że w województwie łódzkim spadła liczba milionerów, czyli osób, które w ubiegłym roku zarobiły przynajmniej milion złotych. Najwięcej ubyło najzamożniejszych podatników, którzy rozliczają się w Urzędzie Skarbowym Łódź-Widzew.

Z danych Izby Skarbowej w Łodzi wynika, że w ubiegłym roku na terenie regionu łódzkiego mieszkało 793 milionerów. W 2011 roku było 830, w 2010 - 704, a w 2009 - 720.

- Działają oni w branżach: produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej, wykonawstwo instalacji budowlanych, instalacji elektrycznych, produkcja środków czyszczących i myjących, przetwórstwo mięsne i produkcja wędlin - wylicza Agnieszka Pawlak, rzecznik Izby Skarbowej w Łodzi. - Wykonują roboty ogólnobudowlane lub budują drogi i autostrady, sprzedają materiały budowlane i działają w handlu.

W samej Łodzi mieszka 370 milionerów, czyli o trzech mniej niż w 2011 roku. Najwięcej, bo aż 18, ubyło ich na terenie Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew. W ubiegłym roku dochód w wysokości przynajmniej miliona złotych wykazało 91 podatników tej skarbówki. Na drugim miejscu w Łodzi znaleźli się milionerzy z Polesia, taki dochód w ubiegłym roku osiągnęło 78 osób. Rok wcześniej było ich 70.

Poza stolicą regionu najbogatsi mieszkają w powiecie piotrkowskim (43 milionerów), powiecie pabianickim (42 osoby), a także tomaszowskim (37 milionerów), bełchatowskim (27 osób). Na drugim końcu stawki znaleźli się mieszkańcy powiatów: poddębickiego, w którym mieszka zaledwie 4 milionerów, głowieńskiego (5 osób z dochodem powyżej miliona złotych), łęczyckiego (6 osób). Dziewięciu milionerów mieszka w powiecie brzezińskim, tyle samo w powiecie wieluńskim.

Powiat głowieński jest jednym z nielicznych, w których liczba milionerów wzrosła dość zdecydowanie. O ile w 2011 roku tylko jeden podatnik mógł pochwalić się takim dochodem, to w ubiegłym roku było ich już pięciu. Może mieć to związek ze zmianą miejsca zamieszkania, przeprowadzką np. z Łodzi do Głowna lub w okolice.

Zdaniem prof. Stefana Krajewskiego, ekonomisty z Uniwersytetu Łódzkiego, spadek liczby milionerów ma związek ze spowolnieniem gospodarczym.

- Trzeba pamiętać o tym, że kryzys dotarł do nas z opóźnieniem - mówi prof. Krajewski. - Nie należy się tym jednak przejmować, nie ma bowiem reguły, że co roku liczba milionerów musi wzrastać.

Prof. Krajewski prognozuje, że liczba milionerów wzrośnie. Są to bowiem najczęściej właściciele przedsiębiorstw, które w tych warunkach są w stanie dobrze funkcjonować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Łodzi mieszka mniej milionerów - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki