W Łodzi może zabraknąć chirurgii

  W Łodzi może zabraknąć chirurgii

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Łódzki NFZ zerwał umowę z Med-Gastr. Szpital nie przyjmuje chorych na chirurgię.

  Łódzki NFZ zerwał umowę z Med-Gastr. Szpital nie przyjmuje chorych na chirurgię. ©Grzegorz Gałasiński

  Bałuty, druga co do wielkości dzielnica w Łodzi, została bez oddziału chirurgicznego. NFZ zerwał bowiem umowę z prywatnym szpitalem Med-Gastr, który wygrał umowę na chirurgię w konkursie dwa lata temu. NFZ zdecydował o zerwaniu umowy ze skutkiem natychmiastowym z prowadzącym całodobowy dyżur chirurgiczny oddziałem. Powód? Negatywny wynik kontroli wojewódzkiego konsultanta ds. chirurgii ogólnej i negatywny wynik ostatniej kontroli NFZ. Decyzja o zerwaniu umowy zapadła po tym, jak 24-letnia pacjentka zmarła w wyniku powikłań po operacji. W placówce na dyżurze miało nie być anestezjologa, który pełnił dyżur przez telefon. Sprawę bada teraz prokuratura.
  Łódzki NFZ zerwał umowę z Med-Gastr. Szpital nie przyjmuje chorych na chirurgię.

  Łódzki NFZ zerwał umowę z Med-Gastr. Szpital nie przyjmuje chorych na chirurgię. ©Grzegorz Gałasiński

  Od tygodnia szpital przy ulicy Mokrej nie przyjmuje pacjentów na oddziale chirurgicznym. Tym samym na Bałutach nie ma ani jednego dyżurującego oddziału chirurgicznego.

  - W wyniku wypowiedzenia kontraktu przez NFZ jedynej placówce świadczącej usługi z zakresu pełnej całodobowej chirurgii ogólnej, mieszkańcy Bałut zostali bez opieki chirurgicznej - zwraca uwagę dr Arkadiusz Mamos, prezes Med-Gastr Hospital.
  - Centrum Medyczne Med-Gastr zostało zmuszone do zaprzestania przyjmowania pacjentów na nagłe i zaplanowane zabiegi na oddziale chirurgicznym. Umowa została rozwiązana pomimo spełnienia przez nas wymagań, koniecznych do uzyskania i wykonywania kontraktu na oddziale chirurgii ogólnej.

  Mamos dodaje, że szpital odwołał się od decyzji NFZ.

  Szpital przy ulicy Mokrej miał tylko dziesięć łóżek. Teraz stoją puste, a chorzy mieszkańcy Bałut są wożeni do centrum lub na Stoki. Na Bałutach półtora roku temu temu zamknięto też oddział chirurgiczny w szpitalu im. Jordana, który przegrał w konkursie z Med-Gastr. Czy szpital powalczy o odzyskanie kontraktu?

  - Nie. Szpital im. Jordana ma profil zachowawczy, nie zabiegowy. O kontrakt może powalczyć szpital im. Jonschera - mówi Bożena Woźniak, dyrektor szpitala im. Jordana i Jonschera.

  Największe oblężenie przeżywa w tym momencie chirurgia na Stokach - w szpitalu im. Sonnenberga. Ten oddział też jest jednak zagrożony. Władze Łodzi chcą przenieść oddział do szpitala im. Jonschera i rozmawiają już z dyrekcją NFZ na temat cesji kontraktu.

  Likwidacja kolejnego w północnej części Łodzi oddziału chirurgicznego oznaczałaby powstanie białej plamy i dramat dla wielu pacjentów.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Mieszkańcy Stoków chcą zatrzymać chirurgów w szpitalu im. Sonnenberga [ZDJĘCIA]

  Chirurgia ogólna w "Sonnenbergu" ma 42 łóżka. Rocznie leczy się tu 1,6 tysiąca pacjentów. Chirurgia w szpitalu Jonschera przyjęła w tym czasie tylko 180 pacjentów więcej. Gdy działał Med-Gastr, z powodu małej liczby miejsc pogotowie przywoziło tu wielu pacjentów z Bałut, ponieważ to był najbliższy dostępny szpital.

  - Chirurgia w szpitalu im. Sonnenberga jest jedną z najbardziej obleganych w mieście. Codziennie pełnimy ostry dyżur. Chirurgia ostra jest jednym z najbardziej potrzebnych pacjentom oddziałów, dlatego likwidacja kolejnego mogłaby się okazać dramatem dla chorych. Nie walczymy tylko o swoje miejsca pracy, ale przede wszystkim o opiekę nad chorymi. Ten oddział jest potrzebny - tłumaczy dr Ahmed El Mallul, ordynator chirurgii w "Sonnenbergu".

  ***

  Tłumy na oddziale chirurgii ręki

  W województwie łódzkim, oprócz kilkunastu oddziałów chirurgii ogólnej, znajduje się jeden unikatowy - oddział chirurgii ręki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM. Na ten oddział pogotowie przywozi tłumy pacjentów.
  Oddział chirurgii ręki w szpitalu im. WAM jest jedynym tego typu oddziałem w Łódzkiem. Trafiają tu pacjenci z całego regionu. W weekend na oddział chirurgii ręki pogotowie przywiozło aż 21 pacjentów. To był rekordowy weekend. Lekarze z oddziału pełnią ostry dyżur przez cały czas, bo w przypadki odratowania narządu ruchu liczy się czas. Kiedy ratownicy pogotowia mają pacjenta z poważnym urazem ręki, często z raną szarpaną, przywożą go bezpośrednio do Łodzi. Większość z nich to pacjenci urazowi. Duża część to rolnicy, którzy doznali urazu ręki podczas prac w gospodarstwie. Wakacje to także czas remontów, przez co wzrasta liczba osób, którzy próbują część prac budowlanych wykonać na własną rękę. Stają się potem ofiarami wypadków. Lekarze z oddziału chirurgii ręki zajmują się składaniem kości i zszyciem tkanek miękkich.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chirurgia

  jola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W Medyceuszu, i generalnie w innych placówkach trzeba się po prostu dowiadywać o terminy.
  Jeśli chodzi o zabiegi prywatne to na stronie przychodni jest większość. Nie są one aż tak zawrotne, choć...rozwiń całość

  W Medyceuszu, i generalnie w innych placówkach trzeba się po prostu dowiadywać o terminy.
  Jeśli chodzi o zabiegi prywatne to na stronie przychodni jest większość. Nie są one aż tak zawrotne, choć to oczywiście zależy od rodzaju wykonywanej operacji.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chirurgia

  wera

  Zgłoś naruszenie treści

  Z tego, co wiem, to jeszcze zostaje chirurgia w Medyceuszu w Łodzi.
  Tylko nie wiem, jak tam teraz wygląda umowa z NFZ.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska......

  Pan noga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Wiadomo, doktorek Dzikus otwiera własny szpital w Brzezinach więc musi zabrać się za koszenie kontraktów innych placówek, żeby sam mógł spać na kasie. Mamy przykład z człowiekiem, które myśli tylko...rozwiń całość

  Wiadomo, doktorek Dzikus otwiera własny szpital w Brzezinach więc musi zabrać się za koszenie kontraktów innych placówek, żeby sam mógł spać na kasie. Mamy przykład z człowiekiem, które myśli tylko o sobie.. Szkoda tylko, że pracę straciły osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ale bądźmy rozsądni NFZ zabrał kontrakt szpitalowi na Bałutach i CCCOOO???!!!! Jak niewinni ludzie zaczną umierać bo będzie trzeba przewieźć ich na drugą stronę miasta, to ciekawe kto za to odpowie....... zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska właśnie...

  Bałuciak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  ten doktorek od med-cośtam też nie bez winy, jak oni ze swoimi pożal się Boże 10 łózkami zabrali kontrakt Jordanowi, gdzie lekarze z o wiele większym doświadczeniem i więcej łóżek dla mieszkańców...rozwiń całość

  ten doktorek od med-cośtam też nie bez winy, jak oni ze swoimi pożal się Boże 10 łózkami zabrali kontrakt Jordanowi, gdzie lekarze z o wiele większym doświadczeniem i więcej łóżek dla mieszkańców Bałut, to jakoś larum nie graliście. Czyżby ten od med-cośtam Wam płacił?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prof Dziki

  Etos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  Ano, jednak pieniadz i spinki do mankietow z kosci sloniowej prof Dzikiego zrobily wrazenie na niewiascie ( dyr nfz). A prof Dziki czyje sie bezkarny nawet w umedzie, ale skoro Rektor Gorski...rozwiń całość

  Ano, jednak pieniadz i spinki do mankietow z kosci sloniowej prof Dzikiego zrobily wrazenie na niewiascie ( dyr nfz). A prof Dziki czyje sie bezkarny nawet w umedzie, ale skoro Rektor Gorski przymyka na wybryki Dzikiego od lat oko, nie ma sie czemu dziwic, ze Prof Dziki rowniez w NFZcie pozwala sobie na wielezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polecam Szpital Bonifratrów i tamtejszy oddział chirurgiczny

  czyściutko, fachowa opieka, znakomici lekarze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  wiem, o czym mówię. Może ciut oddalony od Bałut, bo to na Kosynierów Gdyńskich (Chojny), ale NAPRAWDĘ WARTO tam się udać po pomoc. Wystarczy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. POLECAM!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tam przyjmuje lekarz pseudokardiolog

  dramat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  który nie potrafi odczytać zapisu EKG ( dot. przychodni ), a Holter mają wyciągnięty z jakiegoś lamusa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do serowiec

  lekarzyn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

  to zap....dalaj leczyć się na Ukrainę i Białoruś

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odpowiedz na komentarze....

  sercowiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  Do konowała....
  Nie wiem kim jesteś z zawodu ,ale z tego co się orientuję każda matka chciałby żeby jej dziecko zostało lekarzem.Kierunki medyczne są co roku oblegane.Co roku uczelnie wypuszczają...rozwiń całość

  Do konowała....
  Nie wiem kim jesteś z zawodu ,ale z tego co się orientuję każda matka chciałby żeby jej dziecko zostało lekarzem.Kierunki medyczne są co roku oblegane.Co roku uczelnie wypuszczają ileś tam set przyszłych lekarzy po studiach. Gdzie to całe towarzystwo się podziewa? Brytyjczycy nie boją się zatrudniać Hindusów ,Polaków ,Litwinów i lekarzy innych narodowości ale u nas lekarskie lobby robi swoje...A może by tak zatrudnić lekarzy z ościennych krajów np.Ukrainy i Białorusi. Nie myślcie drodzy polscy "konowałowie" ,że tylko wy jesteście geniuszami medycyny w Europie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sercowy?-mózgowy!

  konował (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  "Myślisz",że myślisz.
  Studia medycznie juą nie są tak bardzo oblegane jak usiłujesz wmówić.
  A te "setki" opuszczające uczelnie medyczne co roku... Większość z nich jedzie od razu za granicę. Tam...rozwiń całość

  "Myślisz",że myślisz.
  Studia medycznie juą nie są tak bardzo oblegane jak usiłujesz wmówić.
  A te "setki" opuszczające uczelnie medyczne co roku... Większość z nich jedzie od razu za granicę. Tam zapewnia im się godziwą zapłatę, przestrzega się norm pracy,nie utrudnia zrobienia specjalizacji,a zwykli ludzie szanują lekarza.
  Lekarzy z Ukrainy i Białorusi się u nas nie zatrudni. Bo poza tym,że normy prawne tego nie przewidują,to i tak dostaną oni lepiej płatną pracę w Rosji - tam tez władze potrafią myśleć...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komentarze typowe dla ignorantów oceniających powierzchownie i stereotypowo.

  Konował. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

  Problem z polską medycyną jest dużo większy i bardziej przerażający. Ze względu na obłędną politykę kształcenia specjalistów oraz zrzucaniem całej odpowiedzialności za niewydolny system na lekarzy...rozwiń całość

  Problem z polską medycyną jest dużo większy i bardziej przerażający. Ze względu na obłędną politykę kształcenia specjalistów oraz zrzucaniem całej odpowiedzialności za niewydolny system na lekarzy powstała olbrzymia i nadal powiększająca się luka pokoleniowa. Specjalistów po prostu brakuje. Nie ma chętnych do kształcenia się w zawodzie, w którym tylko psy będą na tobie wieszać wypominając za kazdym razem ile to zarabiasz i jakim samochodem jeździsz. Wszyscy "dobrze wiedzą" ile lekarze zarabiają - może i dużo.Nikogo jednak już nie interesuje, ile czasu spędzają w pracy, ile dodatkowych zajęć podejmują,by żyć na poziomie,który wykonywany zawód powinien gwarantować.
  Wieszajcie psy dalej ,opluwajcie,znieważajcie.
  To was i tak nie uratuje. Przyjdzie dzień,że zabraknie odpowiedzniego specjalisty jak przyjdzie czas na was. Wtedy oczy się wam otworzą i zrozumiecie,kogo dużo wcześniej powinniście opluwać i kogo mobilizować do właściwego wykonywania swojej funkcji. Ale nad grobem to już i tak nie będzie miało znaczenia...
  Nie pozdrawiam komentujących stereotypowo ( "konował twój wróg" ).
  Ani wierszyki,ani modły nie pomogą.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ????

  Kamea (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Specjalistów raczej nie zabraknie; zabraknie natomiast przyznanych punktów w ramach których człowiek dostałby skierowanie,zabraknie punktów w ramach których robi się określone badania i zabraknie...rozwiń całość

  Specjalistów raczej nie zabraknie; zabraknie natomiast przyznanych punktów w ramach których człowiek dostałby skierowanie,zabraknie punktów w ramach których robi się określone badania i zabraknie punktów by mógł Cię przyjąć specjalista.
  Drodzy Państwo, pomijając fachowość w danym zawodzie,umiejętności lekarskie i zaangażowanie w wykonywany zawód , nasze dolegliwości są tylko punktami.
  Pamiętam czasy z mojego dzieciństwa, kiedy szpitale miały dyżury raz jeden raz drugi i jakoś się żyło; potrzebowałaś/łeś ratunku to po prostu trafiałeś do wyznaczonej placówki i odległość km nie miała już wtedy znaczenia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A to wszystko zawdzięczamy Matce Ewie ze Skaryszewa.

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

  Chaos w służbie zdrowia, płacz chorych, których nie stać na leki, lekarze nie mający wytycznych, jak pracować i farmaceuci, którym grożą drakońskie kary za błędy innych. Wszyscy chcą ukarania...rozwiń całość

  Chaos w służbie zdrowia, płacz chorych, których nie stać na leki, lekarze nie mający wytycznych, jak pracować i farmaceuci, którym grożą drakońskie kary za błędy innych. Wszyscy chcą ukarania winnych takiego stanu rzeczy, a Ci zostali za swą pracę sowicie nagrodzeni!
  Obecna marszałek sejmu - Ewa Kopacz - niczym biblijny Piłat, zrzuciła ogrom nieszczęść na pacjentów (szczególnie tych przewlekle, a niejednokrotnie i śmiertelnie chorych), fundując im nową ustawę refundacyjną, by następnie umyć ręce.
  Dzięki pomocy Donalda Tuska udało jej się uniknąć jakiejkolwiek odpowiedzialności, a w piekiełko wmanewrować Bartosza "wreszcie ministra" Arłukowicza, który przehandlował swą lewicowość za stołek.
  Matka Ewa ze Skaryszewa

  Jako minister chorymi się zajmowała

  wszystkiego doglądała, każdego ich grosika pilnowała

  a dla swych podwładnych milionów nie żałowała.

  Tym schorowanym staruszkom niebo przychylała

  już, już prawie z Pietrem się skumała

  a tu na marszałka przez Donalda została mianowana

  Po katastrofie w Smoleńsku do Moskwy wyjechała.

  Procedur i opieki nad rodzinami ofiar katastrofy doglądała.

  Zarzucają jej że nie dopilnowała i ekipa rosyjska ciała ofiar pozamieniała.

  Chcą by przez premiera Tuska została natychmiast zdymisjonowana!!!

  Jak to powiada ona sama ja tam wszystkiego doglądałam

  jak lwica walczyłam i za czterech pracowałam.

  Cierpiącym w tych trudnych chwilach matkowałam!

  Powinna być jako wzór do naśladowania pokazywana

  a nie przez wszystkich potępiana.....

  22 11 2012 r pisałem:

  Przed exposeTuska. "Musimy być gotowi na najgorsze"

  ........................

  Szefową menażerii zostaje bezprzykładnie bezczelna kłamczucha non stop totalnie łżąca przez cztery lata, wystarczy przypomnieć jej bezczelną, sępią gębę łżącą w Smoleńsku do milionów oglądających, nie mówiąc o łgarstwach rozsiewanych do dzisiaj o "uzdrowieniu" służby zdrowia.
  więcej:
  http://sklave.manifo.com/polityka zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Łodzi.....

  przewidujący (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 3

  Nie martwcie się łodzianie. Prędzej czy później i tak traficie pod skrzydła Skrzydlewskiego....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo