Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi nie będzie połączenia Przedszkola Miejskiego nr 9 i PM nr 77 z Marysina. Ale przedszkolne fuzje pozostają w polityce edukacyjnej UMŁ

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Pikieta na Marysinie z 12 lutego
Pikieta na Marysinie z 12 lutego Maciej Kałach
Magistrat postanowił nie łączyć dwóch przedszkoli na Marysinie w zespół z jednym dyrektorem. Urzędnicy przyznali, że przyczyną zaniechania fuzji był opór społeczny. Ale kolejne połączenia nie są wykluczone, bo tak wygląda oświatowa polityka Łodzi.

Nie będzie połączenia Przedszkola Miejskiego nr 9 z PM nr 77 w zespół z jednym dyrektorem. Przeciwko takiemu planowi zaprotestowali przed dwoma tygodniami rodzice maluchów z „dziewiątki” oraz opiekująca się nimi kadra. Pikieta przyniosła rezultaty.

Zobacz galerię zdjęć z pikiety na Marysinie z 12 lutego

We wtorek (25 lutego) Piotr Bors, p.o. dyrektora Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury magistratu, oświadczył, że fuzji przedszkoli z Marysina nie będzie – przynajmniej do momentu znalezienia konsensusu między urzędnikami oraz rodzicami maluchów i ich opiekunami z obu placówek. Piotr Bors poinformował o decyzji magistratu w obecności Małgorzaty Kińskiej, dyrektor PM nr 9 oraz radnych miejskich z komisji edukacji, podczas ich wtorkowych obrad.

Beata Lewandowska, od 30 lat dyrektor PM nr 221 (nieobjętego planem fuzji), autorytet wśród szefów łódzkich przedszkoli, wybrała się na obrady radnych, aby zapytać urzędników magistratu, czemu takie połączenia mają służyć.
– Wydział Edukacji realizuje politykę edukacyjną miasta – odpowiedziała wicedyrektor tej komórki Dorota Gryta. W ocenie tego wydziału fuzje usprawniają pracę przedszkoli.

Alicja Czekaj z Oddziału Łódź Widzew Związku Nauczycielstwa Polskiego, stwierdziła, że magistrat zaczął forsować zespoły, gdy w mieście pojawił się problem braku chętnych na szefów przedszkoli – ale i w takim przypadku fuzja powinna być ostatecznością.

Zaś zdaniem Wiesława Łukawskiego z Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Łódź Górna Widzew, samorządowy dodatek za sprawowanie funkcji dyrektora jest w mieście po prostu za niski w stosunku do odpowiedzialności szefa (to od 600 zł do 1300 zł brutto – zależnie od wielkości przedszkola).

Jeśli głośnej pikiety – jak na Marysinie – nie było, magistrat fuzję zrealizował.
29 stycznia 2020 r. radni zadecydowali, że w nowych zespołach przedszkolnych od września znajdą się odpowiednio: PM nr 2 i PM nr 86, PM nr 56 i PM nr 199, PM nr 30 i PM nr 148 oraz PM nr 54 i PM nr 208. Ponadto powstaną nowe zespoły szkolno-przedszkolne: wspólnego szefa będą miały PM nr 84 i podstawówka nr 1 oraz PM nr PM nr 236 i podstawówka nr 44.

Uzasadnienia wszystkich sześciu fuzji, zapisane przy przegłosowanych uchwałach, brzmią podobnie. Mowa w nich o bardziej efektywnym zarządzaniu zasobami kadrowymi i lokalowymi.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki