MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi oświatowe związki zawodowe przeciw cięciom płac tzw. pracowników niepedagogicznych w szkołach

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Marcin Oliva Soto / Polskapresse
Szykuje się konfrontacja związkowców, działających w oświacie, z Urzędem Miasta Łodzi. Jego urzędnicy wypowiedzieli bowiem stary układ zbiorowy, gwarantujący premie tzw. niepedagogicznym pracownikom szkół.

– Urząd Miasta Łodzi, który często domaga się dialogu np. z rządem, sam dialogu z innymi nie prowadzi – mówił w poniedziałek (11 maja) Roman Laskowski, szef Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”. Odniósł się do decyzji magistratu, który w piątek wypowiedział układ zbiorowy z 1997 r. dotyczący pracowników niepedagogicznych w samorządowych placówkach oświatowych (układ ma przestać obowiązywać za pół roku).

„Dokument reguluje przede wszystkim system wynagradzania pracowników nie będących nauczycielami, gwarantując im szereg przywilejów. Jednym z nich jest prawo do 20-procentowej premii, która jest wypłacana bez względu na to, czy praca jest świadczona” – tłumaczy decyzję o wypowiedzeniu układu biuro prasowe magistratu. Według wyliczeń jego urzędników, jeśli np. minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty to 2.782 zł brutto (na samym początku kariery, zatem bez różnych dodatków), średnia pensja woźnej w mieście to 3.120 zł brutto (minimalna plus premia z układu, bez tzw. stażowego).

Układ jest tematem dyskusji w łódzkiej oświacie od czasu, gdy pensja minimalna w Polsce szybko zaczęła iść w górę, niemal doganiając stawkę dla początkujących nauczycieli (a z premią dla łódzkich woźnych – przeganiając tą drugą). Część dyrektorów szkół uważa za demotywujący dla młodych nauczycieli stan, w którym zarabiają oni mniej niż woźna. Inni szefowie szkół zwracają uwagę, że młody belfer powinien po prostu mieć wyznaczoną przez rząd wyższą stawkę.

„Solidarność” domaga się dialogu, nie wykluczając ostrzejszych działań.

Za zachowaniem układu jest też łódzki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki