Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi po raz piąty zostaną zorganizowane Senioralia. Zaplanowano 700 wydarzeń w ciągu 13 dni

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
V Senioralia Łódzkie potrwają od 13 do 25 maja
V Senioralia Łódzkie potrwają od 13 do 25 maja Paweł Łacheta
W Łodzi trwają przygotowania do piątej edycji Senioraliów, czyli imprezy dla mieszkańców Łodzi w wieku 60+. Zaplanowano ponad 700 wydarzeń, które będą odbywały się od 13 do 25 maja. W imprezie ma wziąć udział nawet sto tysięcy łódzkich seniorów.

Łódzcy urzędnicy odkryli część kart. Wiadomo, że na inauguracji imprezy będzie można posłuchać Ryszarda Rynkowskiego. Piosenkarz 13 maja w Pasażu Schillera, a początek koncertu zaplanowano na godz. 17.

W organizację imprezy włączyło się 130 partnerów, wśród których są instytucje, organizacje pozarządowe oraz partnerzy Miejskiej Karty Seniora. Wybrani partnerzy karty zaoferują 50 procent zniżki na swoje towary i usługi. W czasie trwania Senioraliów osoby, które skończyły 60 lat i mają Miejską Kartę Seniora będą mogły bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

- W Łodzi mieszka 180 tysięcy osób, które skończyły 60 lat - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Stanowią olbrzymi kapitał miasta, to nasz bardzo istotny partner.

Inauguracja Senioraliów w Pasażu Schillera rozpocznie się o godz. 14 i potrwa do godz. 19. Seniorzy otrzymają symboliczne klucze do bram miasta, będą mogli skorzystać z badań medycznych, wziąć udział w warsztatach rękodzieła, zajęciach ruchowych. Otrzymają także informator z wszystkimi atrakcjami, jakie zostały zaplanowane na niemal dwa tygodnie. Adam Wieczorek, łódzki radny zaangażowany w organizację wydarzenia zaznacza, że informatorów ma być 60 tysięcy i będą one dostępne w 20 punktach miasta.

- Już w zeszłym roku wydarzeń było tak dużo, że trudno było się zdecydować - mówi Grażyna Jagodzka, łódzka seniorka. - Skorzystałam m.in. ze spotkania z dietetyczką, podróżniczką, wysłuchałam wykładu profesora Adama Jaworskiego ze Społecznej Akademii Nauk, który dotyczył genetycznych i fizjologicznych aspektów starzenia organizmu.

Ponad 700 wydarzeń zostanie podzielonych na pięć kategorii: edukacja, kultura, sport i rekreacja, a także porady i drzwi otwarte oraz zdrowie. W programie znalazły się m.in. wykłady, wycieczki, warsztaty, zajęcia komputerowe, wydarzenia kulturalne.

Sprawdź: Co może pomóc kiedy bolą stawy i mięśnie? >>

Seniorzy będą mogli zwiedzić kulisy Teatru Wielkiego, wziąć udział w koncercie muzyki klasycznej "Był najpiękniejszy miesiąc maj", a także w warsztatach rękodzieła pod hasłem "Zasadź się na bibliotekę". W trakcie imprezy będzie się można także przekonać, jak działa terapia śmiechem, a także na czym polega dobroczynny wpływ żonglerki na funkcjonowanie mózgu. Seniorki będą mogły wziąć udział w warsztatach dla cheerleaderek i nauczyć się układów tanecznych. Zarówno panie jak i panowie będą mogli nauczyć się ćwiczeń, które pozwolą im utrzymać w zdrowiu kręgosłup.

Zadłużeni seniorzy będą mogli się dowiedzieć, jak sobie radzić z długami, nauczyć się grać na prostych instrumentach, a także zapoznać z czytnikami książek. Zorganizowany zostanie wykład "Jak wygrać w sądzie, czyli rozwiązywanie sporów - dla opornych". będzie można poznać sposoby zakończenia sąsiedzkich i rodzinnych sporów. Zaplanowano także warsztaty gimnastyki umysłu oraz poświęcone porozumieniu z wnukami.

Seniorzy będą mogli mieć bezpłatnie zbadane stopy, dowiedzą się jak żyć dłużej, jak zmienić nawyki żywieniowe, a także mogą wziąć udział w wykładzie poświęconym depresji. Będą także prowadzone badania przesiewowe pod kątem zaćmy oraz badania densytometryczne.

Za zbadanie stanu technicznego auta seniorzy zapłacą złotówkę. Mogą też zwiedzić gospodarstwo ogrodnicze Sylwii Barłogi na Chojnach i poznać rośliny lecznicze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki