W Łodzi powstaje hospicjum dla dzieci. Zacznie działać już...

  W Łodzi powstaje hospicjum dla dzieci. Zacznie działać już od września

  Ewelina Madejska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Tu będzie świetlica i jadalnia hospicjum

  Tu będzie świetlica i jadalnia hospicjum ©Krzysztof Szymczak

  Od kiedy w 2010 r. łódzka Fundacja "Gajusz" otrzymała od władz miasta budynek przy ul. Dąbrowskiego 87, trwają tam prace remontowe i budowlane. W budynku będzie hospicjum dla śmiertelnie chorych, osieroconych dzieci. Pierwszych pięcioro dzieci zamieszka w nim prawdopodobnie we wrześniu.
  Tu będzie świetlica i jadalnia hospicjum

  Tu będzie świetlica i jadalnia hospicjum ©Krzysztof Szymczak

  - W polskim systemie opieki medycznej nie ma miejsca dla takich dzieci. Dlatego pomyśleliśmy, że warto się o nie zatroszczyć. To dzieci dotknięte chorobą, osamotnione, przerzucane z jednego szpitala do drugiego, które nie mają swojego miejsca. Chcemy im dać wszystko co najlepsze i dlatego przy ul. Dąbrowskiego urządzamy dla nich pałac - mówi Blanka Rogowska, pracownik Fundacji "Gajusz".

  Hospicjum, które powstanie, będzie pierwszą taką placówką w Polsce centralnej, a drugą w kraju.

  - W budynku trwają prace wykończeniowe. Za kilka dni będziemy mieli odbiór sanitarny. Jednak wciąż potrzebnych jest wiele produktów - od sprzętu medycznego po grzechotki. Liczymy na pomoc firm i łodzian, którzy już raz pokazali, że mają wielkie serca, przeznaczając pieniądze na remont budynku - dodaje Blanka Rogowska.

  Wśród potrzebnych artykułów są m.in.: kosmetyki pielęgnacyjne, foteliki samochodowe, beciki dziecięce, a także obrusy, deski do krojenia, sprzęt agd i rtv.

  - Ci, którzy chcieliby pomóc, na naszej stronie internetowej www.gajusz.org.pl znajdą listę niezbędnych rzeczy, które zmienią ten budynek w pałac i spełnią wymogi sanitarne. Dlatego muszą to być rzeczy nowe, które można dostarczyć, wysyłając je na adres fundacji lub przyjść osobiście i przy okazji zobaczyć, na jakim etapie są prace wykończeniowe - zachęca pracowniczka fundacji.

  Jak będzie wyglądało hospicjum? - Studenci ASP pomalują ściany tak, by zamienić je w pałacowe komnaty. Więźniarki pomagają przy pracach wykończeniowych. Dzięki współpracy z Urban Forms nasz budynek również z zewnątrz będzie przypominał pałac, dzięki muralowi, który powstanie na jednej ze ścian budynku - mówi Blanka Rogowska.

  Data zakończenia prac i uroczystego otwarcia hospicjum przewidziano na wrzesień.

  - Mamy nadzieję, że urzędnicy jak najszybciej wydadzą nam niezbędne pozwolenia i już we wrześniu będziemy mogli sprowadzić do nas pierwszych mieszkańców. Już teraz wiemy, że na początku zamieszka u nas pięcioro dzieci. Najmłodsza dziewczynka ma zaledwie kilka miesięcy, a najstarsze dziecko 11 lat - dodaje Blanka Rogowska.

  Na początku w hospicjum będzie mogło przebywać 19 dzieci, jednak w przyszłości liczba miejsc powiększy się.

  - Nie możemy doczekać się, kiedy te dzieci będą miały swoje cztery kąty. Chcemy im zapewnić choć trochę szczęścia. Każdy łodzianin może się do tego przyczynić, kupując potrzebne elementy wyposażenia hospicjum - przekonuje Blanka Rogowska.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo